LIPTOV. Vypaľovanie každoročne prináša rozvrat trávnatých spoločenstiev a zahubí všetko živé, čo v porastoch žije. Napriek dlhoročnej osvete a odborným argumentom sa mnohokrát stáva, že v plameňoch zomierajú nielen zvieratá, ale i ľudia.
„Stará tráva bráni rastu novej. Keď sa vypáli, narastie krásna nová,“ tvrdí Michal, ktorý trávu vypaľuje pravidelne. Hovorí, že v ich dedine to robia všetci. Neprekáža mu ani to, že zničí biotop.
„Príroda si s tým dokáže poradiť.“ Keďže vypaľovanie môže byť nebezpečné, trávnatú plochu zapaľuje vždy po malých častiach.
Ľudia sú nezodpovední a ľahostajní
Hasičov z Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku v tomto roku privolali k osemnástim výjazdom. Požiare najčastejšie spôsobilo úmyselné vypaľovanie suchých porastov a používanie otvoreného ohňa. Tri požiare hasili na Háji Nicovô, tri v Hlbokom a jeden vo Vitališovciach. „Vo všetkých prípadoch zohrávala rolu ľudská nezodpovednosť a ľahostajnosť,“ povedala riaditeľka Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši (OR HaZZ) Eva Krajčiová.
Štát na likvidáciu požiarov vynakladá nemalé prostriedky a oheň spôsobuje veľké škody na poľnohospodárskom a lesnom fonde. Požiar sa v suchom poraste rýchlo šíri a, najmä za veterného počasia, môže v krátkom čase ohroziť okolité lesy, stavby, ale i život a zdravie ľudí.
Odhadzovanie sklenených fliaš prírodu, podľa lesníka Ladislava Lovása, nielen znečisťuje, ale ak sklo zostane na tráve alebo inom suchom podklade, môže spôsobiť požiar. „Romantické ohnisko sa tak isto môže zmeniť na ničivý požiar, ak ho riadne nezabezpečíme. Rovnaké riziko hrozí, ak oheň rozložíme pod stromom, na vyschnutom strnisku. či vo veternom počasí. Samostatnou kapitolou sú fajčiari, najmä takí, ktorí bezohľadne odhadzujú ohorky alebo zápalky na zem, na ktorej sú suché konáriky, tráva.“
Priestupok trestajú pokutou
V súvislosti s jarnými prácami v záhradách a okolí domov ľudia často spaľujú rôzny odpad. Všeobecne záväzné predpisy o ochrane pred požiarmi, spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve nezakazuje. Ide ale o manipuláciu so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, ktorú je každý povinný ohlásiť.
„Chcela by som pripomenúť, že zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje zakladať oheň v priestore, kde by sa mohol rozšíriť a tiež zakazuje vypaľovanie trávnych porastov.
Jeho porušenie je priestupkom, za ktorý môže byť uložená pokuta až do výšky 332 eur. Zodpovedným konaním každého z nás prispejeme k zamedzeniu vzniku požiarov, a tým aj k zníženiu škôd na lesných a poľných porastoch,“ upresnila riaditeľka.
Autor: MAREK JURIŠ