DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Horskí záchranári z nízkotatranského lyžiarskeho strediska Jasná zasahovali od začiatku zimnej sezóny už pri viac ako štyristo úrazoch. Najčastejšími zraneniami, s ktorými sa na zjazdovkách stretávajú, sú poranenia kĺbov, zlomeniny a otrasy mozgu.
„Túto sezónu sme mali aj zlomeninu panvy a komplikovanú zlomeninu stehennej kosti. Bezvedomia už ani nepočítame, tých je veľa,“ vymenoval najvážnejšie úrazy Miroslav Holuša, podpráporčík Horskej záchrannej služby v Jasnej. Ďalej dodal, že túto sezónu sa stretli aj s úmrtím. „Nešlo však o následky zranenia, ale dlhodobej choroby.“
Spolupracujú aj s leteckými záchranármi
Profesionálna trinásťčlenná posádka horských záchranárov v Jasnej využíva pri svojej práci päť snežných skútrov s výstražným zariadením, kanadské sane, ale aj terénne autá a špeciálne cvičené psy. V najvážnejších situáciách spolupracujú s leteckými záchranármi z Popradu, Banskej Bystrice a Žiliny.
„Kým priletí vrtuľník z Popradu, trvá to asi pätnásť minút. Závisí to od toho, či práve odniekiaľ priletel, či je natankovaný a stojí pred hangárom. Ak to tak nie je, jeho prílet trvá aj dvadsaťpäť minút,“ vysvetlil M. Holuša.
Za alkohol nehrozia žiadne sankcie
Medzi najčastejšie príčiny lyžiarskych úrazov patrí najmä neopatrnosť a nedostatok ohľaduplnosti.
„Mnohí lyžiari preceňujú svoje sily. Zjazdovky sú tu strmé a je veľa takých, ktorí lyžovať nevedia a hneď sa spustia rovno dole,“ povedal podpráporčík Holuša. Nebezpečenstvo však predstavujú aj lyžiari pod vplyvom alkoholu. „V zahraničí je bežnou praxou, že na svahoch sú kontroly a tie majú právo testovať lyžiarov, či nepožili alkohol. V prípade pozitívneho testu im zoberú skipasy. Tu v Jasnej funguje skipatrol. Každý deň je tu jeden príslušník a usmerňuje lyžiarov. On im ale nemôže dať fúkať a ani ich nijako sank- cionovať.“
Mnohým kolíziám na lyžiarskom svahu by sa dalo aj predísť. Podľa slov Miroslava Holušu z Horskej záchrannej služby v Jasnej stačí správne zhodnotiť svoje schopnosti a správať sa ohľaduplne. Zachrániť život alebo aspoň zmierniť následky úrazu môže aj prilba, ktorú v súčasnosti do svojej výbavy zaraďuje čoraz viac návštevníkov lyžiarskych stredísk.
Autor: MIROSLAV GEJDOŠ