Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Každé dieťa, ktorému zasejeme do srdca lásku, je naším tichým víťazstvom

„Dobrá škola robí človeka lepším,“ tvrdil Jan Amos Komenský. Ako to vyzerá v Liptove? Odpovede niekoľkých pedagógov sa k vám dostávajú dnes, na Deň učiteľov.

Jan Amos Komenský, učiteľ národov, tvrdil, že škola by mala byť pre deti hrou.Jan Amos Komenský, učiteľ národov, tvrdil, že škola by mala byť pre deti hrou. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: Archív školy )

„Dobrá škola robí človeka lepším,“ tvrdil Jan Amos Komenský. Ako to vyzerá v regionálnom školstve Liptova v súčasnosti sme sa rozprávali s niekoľkými pedagógmi.

LIPTOV. S prácami Jana Amosa Komenského, učiteľa národov, ktorý sa narodil koncom 16. storočia, sa zoznámil v rámci štúdia každý budúci učiteľ. Napriek uplynutým storočiam sú mnohé jeho myšlienky a názory platné. Zmenil sa však žiak, rodič aj učiteľ. Ako situáciu vnímajú súčasní učitelia?

 • Chyby prvej výchovy nás sprevádzajú celým životom, preto najdôležitejšia stráž ľudského pokolenia je v kolíske. (J.A. Komenský)

„Komenský mal nadčasové názory, keď pripomínal rodičom v Informatoriu školy mateřské pred rokom 1632, že deti predškolského veku „také do písařství a malířství zavozovány býti mají“, a radil, aby im do rúk dali kriedu „nebo uhel u chudších, a tím aby sobě punkty, čáry, kliky, kříže, kolečka dělaly, jak chtí,“ zacitovala Ľubica Uličná, v súčasnosti učiteľka v Materskej škole v Liptovskom Jáne a pokračovala: „Detská kresba ma zaujala už od svojho nástupu do práce v materskej škole v roku 1974. Prečo dieťa kreslí?“

„Čiastočná odpoveď je v tom, že kreslenie je pre dieťa hrou. Od iných hier sa líši svojím výsledkom. Je tu relatívne trvalý produkt, či už to je čiara, škvrna, farba a vyzýva k ďalšej hre, ktorá môže byť komplikovanejšia a môže sa zmeniť na zobrazenie známych vecí. V tomto prípade prestáva byť maľovanie hrou a stáva sa pokusom o uplatnenie vlastných schopností. Kresba je tak obrázkovou rečou, pomocou ktorej dieťa rozpráva o dojmoch, ktorými je naplnené. Z kresby sa dá o dieťati veľa zistiť.“

 • Prvým, ak nie jediným cieľom, je šťastie dieťaťa. Dieťa je šťastné vtedy, ak budú šťastní ľudia okolo neho. (J. A. Komenský)

„Aké pravdivé,“ súhlasila Eva Ďurčová z Materskej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku. „Ak je v rodine pohoda a šťastie, dieťa je spokojné. To isté môžeme povedať o atmosfére v škôlke. Ak kolektív učiteľov môže pracovať v pokojnej, pohodovej atmosfére, deti ju cítia a vedia, že všetko je dobré, bezpečné. Tešia sa na svoju učiteľku, spolužiakov, kamarátov. Materská škola, ako jedna z mála inštitúcií sa každý deň dostáva do osobného kontaktu s rodičmi. V rodičoch vidia učitelia svojich partnerov. Čo spolu s nimi zasejeme, to budeme žať.“

Svámi Gadžanand, duchovný učiteľ, potvrdzuje dôležitosť rodičov v živote dieťaťa a dodáva, že rodičia sú pre svoje deti tými najlepšími učiteľmi do určitého veku. Nasmerujú dieťa do živote správnym smerom k jeho karmám. Upozorňuje však, že: „Naše deti nie sú naše. Sú to Božie deti a rodičia majú povinnosť im slúžiť, nie si ich pripútavať k sebe. Ak matka rozšíri svoju lásku na všetky deti na svete, stáva sa božskou matkou.“

 • Škola je dielňa ľudskosti, kde ľudia mladí a suroví prijímajú plné pravé obrysy vzdelávania, aby nezostali pakonármi, ale stali sa živými obrazmi Boha, tvorcami Tvorcovi najpodobnejšími. (J.A. Komenský)

„Za mojej 29-ročnej učiteľskej praxe sa mi nestalo, aby deti zabudli na 28. Marca na Deň učiteľov.. Už síce stoly mojich kolegov nezdobia vázy s kvetmi, ktoré dostali od svojich žiakov, ale i dnes si žiaci spomenú na náš sviatok spôsobom im vlastným, aspoň nápisom na tabuli: „Dnes je sviatok váš, neskúšajte nás.“ Nie je to ich chyba. Dnes školstvo stojí pred jednou dôležitou úlohou: presvedčiť spoločnosť o tom, aká nesmierne dôležitá je práca učiteľa – pedagóga,“ povedala Alena Ridzoňová, riaditeľka Základnej školy M. Rázusovej Martákovej v Liptovskom Mikuláši.

„Nedávno sa mi dostala do rúk kniha Ľubomíra Pajtinku Učitelia patria do neba. Nadnesený titul má aj vznešeno nesúci podtitul. Chce byť malou poctou veľkému povolaniu. Prečo? Lebo učitelia sú skutočne mimoriadnou kategóriou ľudí, ktorí si zasluhujú mimoriadne miesto tak v súčasnej spoločnosti, ale i tam „hore“. Mnohí si v duchu azda pomyslia, že toľko vznešených slov na adresu pedagógom ani nepatrí. Ale len my najlepšie vieme, čo dnes obnáša profesia učiteľa.

Snáď ani nenájdeme človeka, okrem učiteľa, ktorý by bol zároveň vychovávateľom, psychológom, sociálnym pracovníkom, lekárom, informatikom, ale aj radcom a kamarátom. Chlebík s tvrdou kôrkou. Preto azda zabolí, keď počujeme: „Tým učiteľkám, učiteľom je hej. Dopoludnia sa pohrajú s deťmi a o jednej sú doma, o prázdninách ani nehovorím.“ Skutočne spoločenské postavenie učiteľa dnes je nelichotivé a neadekvátne vynaloženému úsiliu, no ja som optimista a pevne verím, že už prebiehajúca reforma školstva skutočne v dohľadnej dobe prinesie aj zmenu postavenia učiteľa v spoločnosti, v spoločenskom rebríčku, ktoré mu prislúcha.

Bez modernizácie sa dnes vyučovací proces nezaobíde, ale vtlačiť stopu ľudskosti do duše dieťaťa má a musí učiteľ. V tom je jeho úloha aj dnes nezastupiteľná. Každé dieťa, ktorému do srdca zasejeme lásku k človeku a zmysel pre zodpovednosť, je naším tichým víťazstvom.“

 • Ak chcete dobre vzdelávať, pamätajte na tri vecí – hlava, ruky, srdce. (J. A. Komenský)

„Ešte sa nepokladám za učiteľa – pamätníka. Skôr sa cítim byť v pozícii bežca na dlhej trati, ktorý sa musí vždy v pravej chvíli správne nadýchnuť. V školách stále „utekáme“ dopredu po trati, ktorá je stále zložitejšia a rýchlosť nášho behu sa neustále zvyšuje,“ skonštatovala Mária Rypáková, riaditeľka Základnej školy v Kvačanoch.

„Prečo takéto obrazné vyjadrovanie? Hodnotím tak zvyšujúce sa nároky na prácu učiteľa, na jeho sústavnú povinnosť aj potrebu aktualizovať svoje vzdelanie, byť proste stále „in“. Mrzí ma, že učitelia si prestali odovzdávať svoje skúsenosti, nepoznajú sa navzájom, nevytvárame si svoju stavovskú komunitu. Zviditeľňujú sa možno na niektorých „učiteľských“ internetových portáloch. Aj my, podobne ako naši žiaci, unikáme do virtuálneho sveta.“

 • Ak sa má človek stať človekom, musí sa vzdelávať. (J. A. Komenský)

„Učím viac ako 20 rokov. Keď som začínala, stretla som sa s učiteľkami, ktoré už mali 30 až 40-ročnú prax. Už v tom čase ony konštatovali zmenu, keď porovnávali svoje začiatky s vtedajšou súčasnosťou,“ uvažovala riaditeľka Základnej školy Svätého Vincenta v Ružomberku Mária Brejková.

„Je asi veľmi ťažko oddeliť žiaka, rodiča, učiteľa, školu - pridala by som i spoločnosť - a hodnotiť ich samostatne. Všetko so všetkým úzko súvisí. Avšak najdôležitejším prvkom je rodina, kde sa dieťa - náš budúci žiak - formuje, vychováva, nadobúda návyky, postoje, učí sa vytvárať medziľudské vzťahy, vedie alebo nevedie k zodpovednosti, pracovitosti, tolerancii, odpúšťaniu, úcte k starším či rešpektovaniu autority.

Tieto hodnoty sa v spoločnosti menia, cítime vplyvy médií, rozvoj techniky, vplyvy iných kultúr, nesprávneho chápania slobody a pod. Toto všetko poznať v škole. Prichádzajú mladí učitelia, ktorí už boli ináč vychovávaní, vytvárajú si iné postoje k žiakom a opačne, žiaci majú iný vzťah k učiteľom - chýba úcta, rešpekt, popiera sa autorita, žiaci sú smelí, niekedy až drzí. Samozrejme, nemyslím tým všetkých. Najčastejšie sú problémy so žiakmi z neúplných rodín, rozvrátených rodín. Často si sami rodičia nevedia dať rady so svojimi deťmi. Tak sú zvýšené nároky na učiteľov suplovať niektorého z rodičov. Učitelia, vedenie školy je však oproti minulosti príliš zaťažené „papierovaním" a inými starosťami, ktoré ich oberajú o čas, ktorý by mohli venovať žiakom.“

Deň učiteľov sa na Slovensku slávi 28. marca ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského. Vo svete si však pedagogickí zamestnanci svoj deň pripomínajú 5. októbra. Medzinárodný deň učiteľov, World Teachers' Day, bol vyhlásený UNESCO-m v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov.

Náš sviatok učiteľov je spojený s menom učiteľa národov, ako Jana Amosa Komenského nazývajú odborníci aj pedagógovia. Bol jedným z prvých bojovníkov za poskytnutie vzdelania ľuďom bez rozdielu rasy a sociálneho postavenia. Žiadal psychologickejší prístup na vyučovaní aj k žiakom. Okrem potreby školskej dochádzky, vyučovania v materinskom jazyku, bol hlboko presvedčený o tom, že dobrá škola robí človeka lepším.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 165
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 831
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 577
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 426
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 008
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 172
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 009
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 696
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Liptáci by si mali na testovanie zobrať aj dáždnik.

31m

Dištančné vzdelávanie v školách sa kvôli situácii s COVID-19 stalo od minulého roku súčasťou nášho života.

18 h
V piatkovom (22. jan.) zápase 33. kola Tipos extraligy Liptáci podľahli hosťom z Trenčína.

V 33. kole najvyššej hokejovej Tipos extraligy domáci hokejisti MHK32 Liptovský Mikuláš prehrali z Duklou Trenčín 3:4.

13 h

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Liptovskom Mikuláši.

15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

23 h

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

14 h

Záchranári odkazujú, nie každý s Covidom patrí do nemocnice.

22. jan

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?