Keď začali v liptovskomikulášskej nábytkárskej firme prepúšťať, zamestnanci tušili, že niečo nie je v poriadku. To, že o pár týždňov budú bez práce a peňazí, sa im však ani nesnívalo. Teraz sa domáhajú svojich práv.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Máme dlhy a potrebujeme z niečoho žiť. Nedostal som výplatu za štyri odpracované mesiace, o odstupnom môžem snívať. Výplatnú pásku mám, ale na účet mi reálne neprišlo nič a s rodinou sa iba pretĺkame,“ povedal jeden z prepustených robotníkov mikulášskej firmy, ktorá vyrábala v prevádzke v Okoličnom nábytok.
Spoločnosť, ktorá sa stolárskymi prácami zaoberá už viac ako desať rokov, v minulom roku postupne prepustila 40 až 50 zamestnancov. Majitelia nevyplatili pracovníkom mzdy, nedostali ani odstupné. Mnohí z nich posledné mesiace iba živoria a domáhajú sa svojich peňazí.
„Prepúšťali nás postupne, jedna dielňa dostala padáka tesne pred Vianocami. Podali sme trestné oznámenie a podnet na Inšpektorát práce v Žiline. Teraz čakáme, čo bude ďalej,“ priblížil bývalý zamestnanec spoločnosti.
Polícia na podnet oklamaných zamestnancov vyšetruje oboch bývalých majiteľov nábytkárskej spoločnosti. V súčasnosti majú povypínané mobilné telefóny a nepodarilo sa nám s nimi spojiť.
Súčasný majiteľ o situácii nevedel
Nový vlastník firmy na výrobu nábytku kupoval na začiatku roka trójskeho koňa. „Bývalí majitelia oklamali a zavádzali nielen nás, ale aj svojich zamestnancov. Nevedeli sme, že spoločnosť má také veľké problémy s nevyplatením peňazí. Dokonca sme sa nemohli dostať ani k potrebným dokumentom a dokladom o firme a jej zamestnancoch,“ vysvetlil súčasný majiteľ, ktorý chce situáciu vyriešiť a obnoviť výrobu nábytku. Najskôr však musia polícia a inšpektori práce skončiť vyšetrovanie bývalých vlastníkov.
„Stroje a technológie, ktoré sa vo firme používajú na výrobu nábytku sú dobré, preto sme sa ju rozhodli v januári kúpiť. Chyba bola vo vedení, preto spoločnosť upadala. Aj my budeme zvažovať uplatnenie trestno-právneho postupu voči obom bývalým majiteľom, pretože nás zavádzali. Je ale v našom záujme pokračovať vo výrobe. Je mi ľúto zamestnancov, ktorí oddreli niekoľko mesiacov a nedostali ani cent,“ dodal nový majiteľ.
Boj o vlastné peniaze je zdĺhavý
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši neeviduje žiadne hromadné prepúšťanie, hoci je zákonnou povinnosťou zamestnávateľa ohlásiť na úrad, že z organizačných dôvodov dostane v priebehu troch mesiacov výpoveď viac ako 20 ľudí.
„Ak ľudia nedostanú výplatu za riadne odvedenú prácu a odstupné, na ktoré majú nárok, odporúčame im, aby sa obrátili na inšpektorát práce. Mzdy si môžu vymáhať súdnou cestou. Účinnejšie je, ak podajú hromadnú žalobu, no je to boj na dlhé lakte a ľudia sa do toho veľmi nepúšťajú,“ povedala Viera Devečková, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši.
Inšpekcia vykonala minulý týždeň vo firme kontrolu na podnet oklamaných zamestnancov. „Výkonom inšpekcie práce sa zistilo nevyplatenie mzdy a odstupného zamestnancom a bolo zamestnávateľovi nariadené tieto mzdy zamestnancom poskytnúť," informoval Anton Hartel, hlavný inšpektor práce žilinského inšpektorátu.
Netreba hádzať flintu do žita
Pokiaľ zamestnávateľ odmieta zamestnancovi vyplatiť mzdu, náhradu mzdy alebo odstupné, ide o nároky z pracovnoprávneho vzťahu. Tieto podľa Zákonníka práce prejednávajú a rozhodujú o nich súdy.
„Ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi mzdu, zamestnanec má možnosť v prvom rade zamestnávateľa vyzvať na zjednanie nápravy a doplatenie dlžnej sumy. Ak zamestnávateľ nevyplatil mzdu v termíne, dostáva sa do omeškania. Nevyplatením mzdy vzniká zamestnancovi aj nárok na úhradu úrokov z omeškania," poradil Anton Hartel.
Zamestnanec sa môže domáhať svojho nároku na vyplatenie mzdy podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu na súd v mieste sídla zamestnávateľa, s možnosťou exekučného konania na základe právoplatného platobného rozkazu. Taktiež sa môže obrátiť na políciu a podať trestné oznámenie vo veci nevyplatenia mzdy. V prípade, ak sa stane zamestnávateľ platobne neschopný a je, napríklad, podaný návrh na konkurz, alebo je už vyhlásený, tieto dávky sa uspokoja z garančného poistenia Sociálnej poisťovne.
„Zamestnanci v takejto situácii môžu podať sťažnosť na príslušnom inšpektoráte práce. V prípade zistenia nedostatkov je inšpektor práce oprávnený nariadiť zamestnávateľovi odstránenie zistených nedostatkov. Za porušenie povinností môže inšpektorát práce uložiť zamestnávateľovi pokutu až do výšky 100-tisíc eur.