Výtlky a rozbitý povrch ciest spôsobujú vrásky nejednému šoférovi. Oprava poškodeného auta na takejto ceste sa môže vyšplhať až na stovky eur.
LIPTOV. Motorista, ktorý si na výmoloch alebo rozbitej ceste poškodí auto, si môže náhradu na opravu uplatniť v rámci havarijného poistenia. „Takmer deväťsto klientov si vlani škodu po poškodení auta vo výtlku či na nerovnosti cesty u nás uplatnilo. Od začiatku tohto roku ich už je približne deväťdesiat,“ povedala Lucia Muthová z jednej z poisťovní.
Správcu cesty môžete žalovať
Ak máte len zákonné poistenie alebo chcete vymáhať spoluúčasť pri havarijnom poistení, preplatenie škody si môžete nárokovať u správcu cesty. Keby sa nepodarilo náhradu škody získať, prípadne ak je poskytnutá náhrada príliš nízka, môžete správcu cesty žalovať na súde. V takomto prípade ale potrebujete preukázať zodpovednosť správcu komunikácie za vzniknutú škodu.
Pri nehode je preto dôležité miesto zdokumentovať na fotografiách prípadne na videu. Oplatí sa dokumentáciu podložiť svedeckými výpoveďami. „Cesty druhej a tretej triedy sú poistené. V prípade poškodenia vozidla neprispôsobenou jazdou k stavu vozovky aj napriek výstrahe dopravným značením, by si mal škodu šofér na mieste zdokumetovať. Pritom treba zavolať políciu, ktorá spíše záznam o škodovej udalosti, alebo pracovníka príslušnej Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja. Potrebné kontakty vodiči nájdu na webovej stránke kraja,“ vysvetlila Radka Kulaviaková, hovorkyňa žilinskej krajskej samosprávy.
Výtlky opravujú priebežne
Aj Slovenská správa ciest (SSC) má, podľa Ivety Fedorovej, uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. Postup poškodeného je rovnaký ako pri dopravnej nehode.
„Výtlky na cestách v našej správe opravujeme priebežne buď štrkodrvou, alebo obaľovanou drvou za studena. Toto riešenie je dočasné, ale iný typ opravy výtlkov v tomto období nie je možný. Pre technologický postup sa nedajú robiť súvislé koberce. V jarných mesiacoch sa výtlky opravujú obaľovanou drvou za tepla,“ povedala I. Fedorová.
„Ak autom vbehnete do väčšieho výtlku, môžete si nielen poškodiť auto, ale aj spôsobiť dopravnú nehodu,“ povedal automechanik Ctibor z Ružomberka. „Veľmi ľahko si na jame môžete odtrhnúť nápravu alebo pokrčiť či úplne zničiť disky, čapy a tlmiče, potrhať pneumatiky alebo zlomiť pružiny. Stáva sa, že auto je po náraze nepojazdné. Ak dôjde k poškodeniu vo veľkej rýchlosti alebo za zníženej viditeľnosti či v kolóne, môže to byť veľmi nebezpečná situácia.
Cesty monitorujú
V januári tohto roku na cestách Žilinského samosprávneho kraja urobili pravidelné obhliadky. „Ak sa na niektorých úsekoch nachádzalo väčšie množstvo výtlkov, osadili pracovníci Správy ciest upozorňujúce dopravné značky. Zima každoročne prináša zvýšenú tvorbu výtlkov na cestách. Priebežne ich monitorujeme a v rámci možností v súvislosti s počasím opravujeme. Komplexná obhliadka vozoviek nás čaká po ukončení zimnej údržby v najbližších týždňoch,“ spresnila Kulaviaková.
Výtlky vznikajú pri teplotných výkyvoch najmä v zime. Narúšanie celistvosti povrchu vozovky spôsobujú nielen ťažké nákladné autá, ale aj vysoká intenzita dopravy.