S nástupom jari odhaľujú brehy našej najdlhšej rieky to, čo do nej ľudia nahádžu. Neporiadok už neskrýva snehová pokrývka ani olistené vŕby.
LIPTOV. Výsledky ľudskej nedisciplinovanosti a neúcty k prírode zostávajú zachytené na konároch stromov. „Celý breh Váhu vidím z vlaku ako na dlani. Hanbím sa za to, čo sme schopní nechať v riekach a kríkoch. Radšej sa otočím na druhú stranu, aby som to nevidel. Nechápem, že niekto vynaloží námahu, smeti zabalí do plastových vriec a nevyhodí to na normálnu skládku ale do Váhu,“ hovorí študent Peter, ktorý denne cestuje do Ružomberka.
O čistotu bezprostredného okolia riek v Liptove sa stará Správa povodia Horného Váhu so sídlom v Ružomberku. Pomáhať pri udržiavaní čistoty brehov by mali aj obce a v neposlednom rade ich obyvatelia, ktorí si rieky mnohokrát mýlia so skládkami a žumpami.
Odpočívadlo pripomína veľký kontajner
Najkritickejšia situácia je na brehu Váhu pri odpočívadle Bystré medzi Hubovou a Černovou. V kríkoch sú nahádzané plastové fľaše, vrecia s odpadom, ale aj stavebný materiál a dokonca i niekoľko kusov toaletných mís. Cez odpad, ktorí tam ľudia nechali, nie je vidieť ani trávu.
„Odstavnú plochu pravidelne dvakrát do týždňa čistíme, v pondelok a piatok. Nachádzajú sa na nej aj smetné koše, ktoré pravidelne vysýpame. Žiaľ, Slovenská správa ciest nezodpovedá za nedisciplinovaných vodičov, ktorí vyhadzujú odpad mimo košov. Odpad tam však vyhadzujú aj miestni ľudia. Nevykonávame však likvidáciu čiernych skládok a odvoz odpadu, ktorý nie je na našom pozemku,“ reagovala na katastrofálny stav odpočívadla Iveta Fedorová zo Slovenskej správy ciest.
„Všetky plasty, naplaveniny, ktoré sa nachádzajú vo Váhu sa dostanú do Krpelianskej priehrady, kde sa zachytia. Tam ich vyberáme, odnesieme na skládku alebo zabezpečíme likvidáciu. Aj keď nie sme pôvodcovia tohto odpadu, musíme zaň platiť. Brehy čistia dobrovoľníci alebo naši pracovníci. Niekedy pomôžu aj obce a rôzne organizácie. My dávame mechanizmy a privítame každého, kto chce podať pomocnú ruku. Je to periodický kolobeh, ktorý nezastavíme. Nie sme vychovaní, aby sme si prírodu vážili,“ povedal vodohospodár Róbert Hok, riaditeľ Správy povodia Horného Váhu so sídlom v Ružomberku.
K zodpovednosti vedú už školákov
„Naši pracovníci pravidelne čistia brehy aj pri vodnej nádrži v Bešeňovej. Nachádzajú veľké množstvo plastových fliaš, pneumatík. Žiaľ, z Váhu sme vytiahli naraz troch veľkých utopených psov, takže nechtiac zastupujeme aj kafilériu. Napriek tomu musím povedať, že odpadu je z roka na rok menej,“ povedal námestník riaditeľa Správy povodia Horného Váhu Peter Caban pri príležitosti Medzinárodného dňa vody.
Do čistenia brehov riek zapájajú aj školy, už žiakov takto chcú priviesť k zodpovednému vzťahu ku životnému prostrediu. „V tomto roku plánujeme spoločne so základnými školami vyčistiť rieku Revúca. Deťom pridelíme odborný dozor aj vrecia na odpad. Takto prispejeme nielen k čistote vodných tokov, ale vychovávame žiakov k úcte k prírode,“ dodal Caban.