LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Keďže je skiöring v Škandinávii veľmi obľúbený a na šampionáte štartovali prevažne domáci lyžiari, Petra čakala v Nórsku silná konkurencia. Ďaľší suťažiaci prišli aj z Kanady, USA, Severnej Kórey, Česka, Poľska a jeden pretekár dokonca z Nového Zélandu.
Pes sa môže rýchlo prehriať
Skiöring je zimný šport, pri ktorom pretekára na lyžiach ťahá jeden alebo dva psy. Pri dlhších tratiach, ktoré majú aj šesťsto kilometrov, jazdia lyžiari so štvor-, šesť- aj osemzáprahom. Peter súťažil v juniorskej disciplíne šprint a kombinácia, pričom v druhej štartoval prvýkrát. V šprinte behal na osem kilometrovej trati a ťahal ho jeden pes.
„Trať nám z pôvodných dvanásť kilometrov skrátili na osem, pretože bolo veľmi teplo, až desať stupňov
a niektoré psy nie sú v takejto teplote zvyknuté pretekať. Mohli by sa rýchlo prehriať a dostať infarkt,“ vysvetlil talentovaný bežecký lyžiar .
Sane používali pri love
Na skiöring sa využíva špeciálne plemeno európskeho saňového psa, ktoré práve pre tento účel vyšľachtili v Nórsku.
Ťažný pes musí byť poslušný, vytrvalý, silný a nemal by byť agresívny. Pri kombinácii bežci používajú pulku, čiže sane, ktoré ťahá pes, a lyžiar beží za ním pripevnený tiež na lane. Pulku v minulosti používali pri dlhých cestách lovci na prepravu batožiny.
„Ide o športovejšiu disciplínu,“ myslí si Peter, „keďže pretekár musí bežať tak, aby ho pes čo najmenej ťahal. Tento rok som mal trošku smolu, tesne po štarte, keď som predbiehal kanadskú pretekárku, skrížili a zamo-
tali sa nám laná.
Kým sme ich rozplietli, stratil som asi dvadsať sekúnd. Keby sa to nestalo, bol by som druhý a možno by som aj bojoval o zlato.“
Chýbali mu iba tri sekundy
Peter Iľanovský skončil v šprinte nakoniec štvrtý a na bronz mu chýbali iba tri sekundy. V kombinácii obsadil piate miesto. Prvý štyria pretekári v šprinte dostali ceny od nórskeho korunného princa Haakona Magnusa. Peter ešte navyše ako nádejný talent dostal od nórskych organizátorov športové sane pulka.
Momentálne behá za Klub bežeckého lyžovania Jasná Liptovský Mikuláš a k skiöringu sa dostal pred dvoma rokmi práve cez bežecké lyžovanie.
„Oslovil ma majiteľ psíka, s ktorým som pretekal, či by som to nechcel skúsiť. Dlho som neváhal,“ dodal Peter. Už minulý rok vyhral majstrovstvá Európy v poľskej Kubalonke. Preto sa tento rok rozhodol absolvovať aj majstrovstvá sveta.
Za to, že som do Nórska mohol cestovať, vďačím hlavne sponzorom a všetkým, ktorí ma podporili.Samozrejme nesmiem zabudnúť aj na môjho trénera Pavla Ševčíka,“ uzavrel mladý športovec.