RUŽOMBEROK. Ľudia si nevedia dať rady s medveďmi situácia sa, podľa nich, z roka na rok zhoršuje. S petíciou o povolenie jeho odstrelu alebo odchyt sa obrátili na ministerstvo životného prostredia.
„Medvede chodia popri rodinných domoch, po záhradách, nedávno sme našli veľké stopy asi 200 metrov od obytnej zóny. Hrajú sa tam deti, tie môžu hocikedy odbehnúť, rodičia ich neustriehnu a môže sa stať nešťastie,“ vysvetlil Peter Švitko, iniciátor petície, pod ktorú sa podpísalo takmer 60 ľudí.
Boja sa ísť do lesa aj na záhradu
Medvede sa pohybujú aj po frekventovanej ceste na Vlkolínec. „Čudujem sa, že sa ešte nikomu nič nestalo. Nie je to len problém Bieleho Potoka, podobné problémy majú aj v Liptovskej Štiavničke a na Podsuchej,“ povedal Švitko.
Len v Trlenskej doline je v súčasnosti 8 až 9 medveďov. V minulosti s nimi takéto problémy ľudia nemali.
„Bol regulovaný odstrel, žili tam dva-tri medvede a to iba na konci doliny. Nie je to problém len našej oblasti, ale celého Liptova,“ priblížil Švitko.
Švitko zdôraznil, že účelom petície je, aby sa kompetentní zaoberali krízovou situáciou v oblasti a zamedzili častým stretnutiam ľudí s medveďmi a škodám na majetku. „Nezáleží, či ich odchytia, alebo povolia odstrel. Je nemysliteľné, aby sa ľudia báli ísť do lesa, na vlastnú záhradu alebo vyjsť na ulicu,“ dodal iniciátor petície.
V jeseni majú ovocie pozbierať skôr
„Na zamedzenie vnikaniu medveďov do intravilánu obcí je potrebné, aby v jesennom období bolo dozrievajúce ovocie v čo najkratšom čase obraté. Všetky škody by mali obyvatelia nahlásiť príslušnému obvodnému úradu životného prostredia pre náhradu škody. Nutné je dbať na dostatočnú nedostupnosť odpadov v nehnuteľnostiach na periférii obce,“ odpovedalo ministerstvo na petíciu obyvateľov Bieleho Potoka.
Rezort životného prostredia už pred časom začal realizáciu preventívnych opatrení na obmedzenie stretnutí ľudí s medveďmi. Rozmiestnili informačné tabule, uzamykateľné nádoby na odpad a pripravujú aj distribúciu informačných letákov na územiach, kde dochádza k stretnutiam človeka s medveďom.
„Všetky aktivity by mali byť zrealizované do jesene. Ak sa osvedčia, ministerstvo uvažuje o ich pokračovaní v ďalších rokoch. Na územiach, kde sa takéto opatrenia spravili, napríklad, v Demänovskej doline sa výskyt medveďov, ktorí chodili za potravou, znížil. Zvieratá vždy idú za ľahším zdrojom potravy, preto musia byť obyvatelia dôslední, aby sami nelákali medvede k svojim obydliam,“ reagovala Beatrice Hudáková, hovorkyňa ministerstva životného prostredia.
„Životy ľudí a ich ochrana pred nebezpečnou šelmou je na prvom mieste. Regulačný odstrel zameraný na zníženie populácie isto aj ochranný odstrel medveďa je poslednou možnou formou riešenia problémov s medveďmi,“ dodala hovorkyňa ministerstva.