RUŽOMBEROK. Projekt odkanalizovania Ružomberka, Liptovských Sliačov s čistiarňou odpadových vôd v Liptovskej Teplej má rozpočtové náklady vo výške 27 miliónov eur.
Vzhľadom na vysoký rozpočet bol zaradený medzi veľké investičné akcie. Pridelenie peňazí pre akcie s limitom nad 25 miliónov posudzuje Európska komisia priamo v Bruseli. Prideľovanie peňazí na menšie projekty spadá pod ministerstvo životného prostredia.
Slováci si vraj môžu dovoliť za vodu platiť viac
„Dnes môžno povedať, že projekt je na konečnom schvaľovaní. Brusel ešte minulý rok výstavbu pripomienkoval. Tieto pripomienky sme zapracovali a odoslali nazad. Týkali sa najmä financovania a ceny vody. Technické pripomienky k projektu neboli žiadne,“ vysvetlil Jaroslav Demko, riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.
Vodári očakávajú, že celkové náklady budú vďaka verejnej súťaži nižšie, ako to bolo aj v prípade výstavby kanalizácie v dolnom Liptove. Európska komisia má výhrady k cenám za vodu. Vzhľadom na slovenské platy a životné podmienky je, podľa nich, prinízka.
„Je pravdepodobné, že vplyvom investičnej záťaže, akou je výstavba kanalizácie, sa zvýši aj cena vody, ktorú sme od roku 2008 nezvyšovali. O tom ale rozhodne vláda a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví,“ doplnil Demko.
Zdržanie peňazí sa týka aj obyvateľov najväčšej liptovskej obce. Odkanalizovanie Liptovských Sliačov je priamo závislé na celom projekte.
Musia čakať, pretože projekt je veľký
„Ak by u nás nebola kanalizácia, bolo by to najhoršie, čo sa môže obci stať. Európska komisia tvrdí, že investícia je nerentabilná a pre nízke ceny vody je návratnosť vložených peňazí dlhá. To ale nie je problém Vodárenskej spoločnosti, ale vlády, ktorá by ho mala v spolupráci s Európskou komisiou odstrániť. Odkanalizovanie Liptovských Sliačov je súčasťou nadlimitného projektu, na čo sme doplatili, pretože teraz musíme čakať na stanovisko z Európskej komisie,“ povedal Ján Ondrejka, starosta 4-tisícových Liptovských Sliačov.
Správy z Bruselu sú zatiaľ pozitívne
Európska komisia sa momentálne zaoberá dvoma veľkými projektami. Jeden z nich sa týka práve Ružomberka. Všetko nasvedčuje, že čoskoro by mala prísť z Bruselu pozitívna správa. „Ak prebehne verejné obstarávanie hladko, predpokladáme, že ku koncu roka sa začne stavať,“ dodal Demko.
Oproti ostatným projektom, ktorými sa vodári zaoberajú, je odkanalizovanie Ružomberka, Liptovských Sliačov a Liptovskej Teplej odlišné najmä výškou investovanej sumy. Celkom by sa malo týkať takmer 6-tisíc obyvateľov, vybudujú 40 kilometrov stokovej siete a 1680 kanalizačných prípojok.
V Ružomberku dokončia odkanalizovanie Novej Hrboltovej, Bieleho Potoka, Hrabova, Rybárpoľa, Pivovarskej ulice a Ulice Pod Paračkou v Likavke. Okrem toho prepoja kanalizáciou obce Liptovský Michal, Ivachnová, Bešeňová, Liptovská Teplá a Potok.