LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Do piateho ročníka grantového programu Zelené oázy prišlo 333 žiadostí.
Medzi dvadsiatimi, ktoré získali podporu, je aj spoločný projekt Občianskeho združenia (OZ) Tatry a rímskokatolíckej cirkvi, farnosť Okoličné.
Pamajorán, medovka aj materina dúšky
„Realizačné práce projektu pozostávajú z demolácie esteticky nevhodného oplotenia priestoru, vybudovania prístupového chodníka, osadenia lavičiek a zo sadových úprav,“ povedal predseda a projektový manažér OZ Tatry Rudolf Pado.
„Sadové úpravy vychádzajú z historického kontextu gotiky a ich súčasťou je výsadba liečivých rastlín - pamajoránu obyčajného, medovky lekárskej, materinej dúška a ďalších a krovín s prevažným zastúpením tisu. Spolu bude vysadených sedem metrov štvorcových liečivých rastlín a 73 kusov krovín,“ upresnil.
Rozpočet projektu je sedemtisíc eur, v z toho 4 500 eur poskytla rímskokatolícka cirkev - farnosť Okoličné z vlastných zdrojov.
Kto bol páter Matej Linčovský
„Práce v parku plánujeme začať začiatkom mája a ukončiť by sme ich chceli koncom júla. Podieľať sa na nich budú veriaci farnosti, Školské sestry svätého Františka a Komunita Blahoslavenstiev,“ povedal správca farnosti v Okoličnom Jozef Tomaga a vysvetlil, prečo bude park niesť meno pátra Linčovského.
„Matej Linčovský v Okoličnom pôsobil 36 rokov. Bol guardiánom, predstaveným františkánskeho kláštora a slúžil omše v kostole. Veľkou mierou sa pričinil nielen o rozvoj kostola, ale aj duchovného života. Počas jeho pôsobenia celý kostol zrenovovali, zakúpil nový organ aj zvony.
Matej Linčovský bol obľúbený a mal veľkú duchovnú autoritu. Organizoval púte, na ktoré chodilo do Okoličného aj päťtisíc mužov. Zomrel v roku 1934 a pred kostolom svätého Petra z Alkantary ho pochovával Andrej Hlinka.“
Park pred vyše päťstoročným gotickým kostolom by mal slúžiť nielen na oddych a zamyslenie, ale aj na edukačné účely. Žiaci v ňom budú spoznávať liečivé byliny a možno aj históriu skrytú za múrmi stredovekého kostola a kláštora.