LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Patril k nim koncert frankofónnej kapely Pas de Pite, otvorená hodina základov francúzštiny, výstava fotografií, diskusia s členmi horskej služby Chamonix, premietanie francúzskych filmov aj divadelné predstavenie Moliérovej hry v podaní ochotníckeho divadla Šapo z Ploštína.
Francúzsky týždeň je medzinárodné podujatie, ktoré sa na Slovensku uskutočnilo vo viacerých mestách, napríklad Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach. V Liptovskom Mikuláši bolo prvýkrát.
Zásluhu na tom mala lektorka francúzštiny Delphine Krotoff, ktorá pôsobí v Akadémii ozbrojených síl generála M. R. Štefánika. Bola iniciátorkou myšlienky zorganizovať v meste Francúzsky týždeň a v rámci neho vyučovala v pube v centre mesta záujemcov základy francúzštiny.
Čokoládový začiatok
Prvým podujatím Francúzskeho týždňa bola ochutnávka francúzskych čokolád v nákupnom centre. Popri maškrtení si návštevníci mohli pozrieť aj fotografie Pascala Tournaire a Matúša Rendeka s horskou tematikou, deti zabávali mímovia pod vedením Mira Kasprzyka. Fotografie neskôr nainštalovali v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa spolu s víťaznými fotografiami mládežníckej súťaže. Na vernisáži privítali aj osemčlennú francúzsku delegáciu. Tvorili ju kultúrny atašé, francúzsky generál a horskí vodcovia s manželkami. Jednou z nich bola stará mama Delphine Krotoff.
V rámci vernisáže premietli fotografie z ciest francúzskeho fotografa aj filmy Rasťa Hatiara s tematikou Tatier a Liptova.
Nezabudnuteľný Francois
Okrem kultúrneho zážitku mali návštevníci galérie aj gurmánsky zážitok. Pochvaľovali si najmä syr, ktorý vyrobil horský vodca, záchranár a vyučený kováč Francois na svojej farme v Chamonix. Do Liptova priniesol viacero druhov syra, spolu až dvadsaťpäť kilogramov. Hostil ním aj účastníkov besedy, na ktorej sa o svoje zážitky a skúsenosti podelili členovia horskej služby Chamonix a domácej horskej služby.
Žinčica im chutila
Francúzski hostia si pozreli mesto a okolie, boli aj na salaši neďaleko Ružomberka. „Videli, ako sa vyrába ovčí syr a okrem neho ochutnali aj bryndzové halušky. Ale najviac im chutila žinčica,“ prezradil Jozef Repaský mladší z miestneho občianskeho združenia, ktoré zabezpečovalo program počas Francúzskeho týždňa a staralo sa aj o to, aby sa Francúzi u nás dobre cítili. Po romantike na salaši zažili aj útok nemeckých vojsk na Bobrovec a atmosféru oslobodzovacích bojov, ku ktorým došlo koncom marca 1945.
Chýbajú materiály
Francúzskym hosťom sa v Liptove páčilo a chceli by sa o ňom dozvedieť čo najviac. Ale materiálov o Liptove je vo francúzštine veľmi málo. Primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský povedal, že by nemal byť problém napraviť to. Francúzštinu vie veľmi dobre, lebo vo Francúzsku študoval.
„Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no aj v Liptove žije pomerne veľa ľudí, ktorých inšpiruje francúzsky jazyk a kultúra. Navyše, Liptovský Mikuláš dlhodobo udržuje dobré partnerské vzťahy s malebným francúzskym mestom Annecy,“ dodal primátor.
Nielen Liptovský Mikuláš, ale aj Liptovský Ján má už niekoľko rokov družbu s francúzskym mestom Fontaine le Port neďaleko Paríža.
Možno bude aj anglický
„Hlavným cieľom Francúzskeho týždňa bolo priblíženie francúzskej kultúry, umenia, gastronómie a regiónu obyvateľom Liptovského Mikuláša. Sme radi, že na podujatia prišlo veľa ľudí, preto by sme chceli v budúcnosti pripraviť, napríklad, anglický alebo španielsky týždeň,“ povedal jeden z organizátorov podujatia Michal Velner.
Záštitu nad podujatím prevzalo Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a na jeho príprave sa podieľal aj Francúzsky inštitút v Banskej Bystrici.