PRIBYLINA. „Kedysi sa tvrdilo, že alkohol najviac poškodzuje pečeň. Bunky pečene sa však dokážu obnoviť, mozgové nie, hoci riadia celý ľudský organizmus,“ zareagoval na otázku, prečo mozog, Pavol Červeňanský, vedúci klubu abstinujúcich alkoholikov Maják v Liptovskom Hrádku, vedúci oddelenia sociálno-patologických javov a závislostí a podpredseda Národnej spoločnosti pre prevenciu kriminality.
V rámci protidrogovej prevencie prednáša najmä v stredných školách v regióne, ale tiež v školách pre žiakov vyšších ročníkov.
„Spoje na nervových bunkách sa alkoholom narušia a nevedia sa obnoviť. Pečeňové bunky, ak nie sú zničené úplne všetky, sa dokážu regenerovať. Človek aj so siedmimi devätinami poškodenej pečene dokáže ďalej žiť. Samozrejme, pri obrovskej diéte.“
Alkohol začínajú piť už jedenásťročné deti
Alkohol je legálnou drogou od osemnásť rokov veku človeka. Do osemnástich je zakázaný, ale, napríklad, v USA a Japonsku je povolený až od 21 rokov. Na Slovensku má alkohol silné korene, postihuje dokonca novonarodené deti.
„Nedávno bol zverejnený prípad, že na východnom Slovensku porodila dieťa matka, ktorá mala v krvi 1,4 promile alkoholu. Je to stredný až ťažký stupeň opitosti. Jej malinké dieťatko, len čo prišlo na svet, už malo v sebe alkohol,“ potvrdil P. Červeňanský. Okrem iného, napríklad, pri náhodnom záťahu policajti zistili jednému 14-ročnému dievčaťu hladinu 2,6 promile alkoholu v krvi.
Deti sa u nás, podľa štatistík, prvýkrát stretávajú s alkoholom priemerne v 11 rokoch. Je to najnižšia hranica v Európskej únii.
Deti vedia, prečo dospelí pijú
„Deťom by nemali predať tabak a alkohol v obchode, ani reštaurácii či krčme. Žiaľ, nie je to tak,“ pokračoval P. Červeňanský.
„Ľudí, ktorí vôbec nepijú alkohol, je na Slovensku asi päť percent, 60 percent je konzumentov alkoholu. Sú to ľudia, ktorí pijú najmä pri spoločenských udalostiach. Problémy s alkoholom má už 30 percent ľudí, ktorí pijú často, opíjajú sa, majú potom, takzvané okná.
Až 5 percent ľudí je závislých od alkoholu, čo v čísle znamená približne 120-tisíc ľudí. Z nich sa na alkoholizmus lieči asi desatina, ostatní živoria. Pritom hranica medzi konzumentmi a alkoholikmi je neistá a nepresná. Ľahko sa z konzumenta stane alkoholik. Všetko však závisí od pevnej vôle.“
„Prečo ľudia pijú?“ na túto otázku siedmaci a deviataci zo Základnej školy v Pribyline jeden cez druhého odpovedali: „Keď majú radosť. Keď majú problémy. Pri oslavách, na svadbách aj karoch. Alebo len tak.“
Nejedno z nich potvrdilo, že veru by si nechceli v dospelosti nájsť na zdravotnej karte diagnózu F10. Alkoholizmus.