LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Reagoval tým na návrh prvého zástupcu primátora Jozefa Repaského, aby sa zástupcom mesta v spoločnosti Liptovnet, v ktorej má mesto majetkovú účasť, stal Vladimír Rengevič, poslanec za koalíciu SDKÚ–DS, SaS, KDH.
Miroslavovi Boďovi z poslaneckého klubu Smer – SD, SNS, ĽS-HZDS sa nepáčilo, že navrhnutý kandidát je z koalície, aj keď osobne proti nemu nič nemal. J. Repaský pripomenul, že opozícia mohla navrhnúť svojho kandidáta, ale nikoho nenavrhla. Dodal, že V. Rengevič má elektrotechnické vzdelanie, je inžinier mikroelektroniky.
Totálny chaos v optickej sieti
„Súčasné vedenie mesta sľubovalo demokraciu a hovorilo, že v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta bude mať svojich zástupcov aj opozícia. Ale v žiadnej ich nemáme, ak nerátam Luciu Cukerovú. Ale tú sme my nenominovali. Nekritizujem súčasné vedenie za to, že nerobí demokraciu, ale vidím rozpor v tom, že ju sľúbili a nerobia,“ povedal M. Boďa. V minulom volebnom období bol členom predstavenstva spoločnosti Liptovnet. Jej cieľom je vybudovanie metropolitnej optickej siete v Liptove.
„Vy ste robili všetko pre to, aby optická sieť vybudovaná nebola. Spoločnosť Liptovnet štyri roky stagnovala. Pustili ste sem ďalšie dve spoločnosti, ktoré iba rozvŕtali Podbreziny, teraz idú vŕtať Nábrežie a k ničomu to nepovedie. Čo sa týka optickej siete, je tu totálny chaos a to je vaše dielo,“ poznamenal J. Repaský na adresu M. Boďu a bývalého vedenia mesta. J. Repaský je členom predstavenstva Liptovnetu.
Opozícia nenavrhla svojho kandidáta
Dušan Vinčúr a Roman Mojžiš zopakovali, že opozícia mala možnosť nominovať do dozornej rady Liptovnetu svojho zástupcu, ale neurobila tak. Rudolf Urbanovič sa ohradil, že o tom nevedeli. „Neklam v priamom prenose, že ste o tom nevedeli,“ zareagoval Milan Trnovský a odporučil vypočuť si nahrávku predsilvestrovského rokovania mestského zastupiteľstva. Poslanci na ňom schválili personálne zmeny vo všetkých spoločnostiach s účasťou mesta. Z dozornej rady Liptovnetu odvolali Dušana Vinčúra a Jaroslava Lehotského a schválil do nej Petra Jurča. Jozef Repaský vtedy povedal, že jedno miesto ostalo neobsadené a mala by ho obsadiť opozícia.
Napriek tomu R. Urbanovič zopakoval, že on ani jeho kolegovia nevedeli, že takú možnosť mali a navrhol za člena dozornej rady Liptovnetu Miroslava Boďu. Odôvodnil to tým, že bol členom predstavenstva a vyzná sa v problematike. J. Repaský s tým nesúhlasil. Tvrdil, že spoločnosť počas jeho pôsobenia stagnovala a poznamenal, že aj jeho povolanie (M. Boďa je lekár – pozn. red.) je trochu mimo problematiky Liptovnetu.
R. Urbanovič pripomenul, že aj primátor Alexander Slafkovský je lekár. „Funkcia primátora je hlavne o manažérskych a ekonomických schopnostiach. Čiže tiež mám spochybňovať doktora Slafkovského, že robí primátora a mal by to robiť ekonóm alebo právnik?“ položil rečnícku otázku R. Urbanovič.
Poslanci napokon odsúhlasili, aby sa zástupcom mesta schválili v dozornej rade Liptovnetu stal Vladimír Rengevič.
Odvolávali a menovali nových členov
Na marcovom zastupiteľstve schválili aj nových zástupcov mesta do predstavenstva Mestského hokejového klubu (MHK) 32 Liptovský Mikuláš - Richarda Muchyho, Juraja Halaja a Ivana Droppu. Predchádzajúci členovia predstavenstva sa vzdali funkcie.
Napriek kritike niektorých opozičných poslancov odsúhlasili aj návrh na zloženie výborov a klubov v mestských častiach. Ich členmi sú všetci zvolení poslanci v mestských častiach a nimi navrhnutí obyvatelia s trvalým pobytom v príslušnej mestskej časti.
Pavel Bobák navrhol doplniť do mestských klubov ďalších zástupcov, ale jeho návrh neprešiel. „Boli sme vyzvaní, aby sme navrhli svojich ľudí. Napokon ani jedného neschválili. Ľudia, ktorí chcú pracovať pre mesto, by mali dostať šancu, inak je to mesto pre vyvolených,“ povedal R. Urbanovič. Dušan Vinčúr a ďalší sa vyjadrili, že poslanci v jednotlivých mestských častiach majú právo vybrať si svojich spolupracovníkov. Upozornili aj na to, že niektorí kandidáti, navrhnutí do klubov v jednotlivých mestských častiach, bývajú v inej časti mesta.
Mestskí poslanci odvolali na zastupiteľstve šesťdesiat zástupcov v radách škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a zároveň do nich menovali staronových aj nových členov.