DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Stretlo sa na ňom približne dvestoosemdesiat lekárov a zdravotných sestier z celého Slovenska.Členovia spoločnosti sa na v poradí pätnástom kongrese zhodli, že situácia v cievnej chirurgii nie je dobrá.
Nepáči sa im rušenie niektorých špecializovaných pracovísk. Myslia si, že by sa skôr malo otvoriť jedno, dve nové oddelenia, aby sa zabezpečila dostupnosť odbornej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska a zvýšila aj kvalita výkonov.
Robia viac operačných výkonov
„Krvopotne sme dlhé roky budovali siete špecializovaných pracovísk. Bolo ich jedenásť, ale pred niekoľkými dňami, v rámci aktivít zdravotných poisťovní, dve oddelenia v Nových Zámkoch a Žiline zrušili," povedal prezident Spoločnosti cievnej chirurgie Slovenskej lekárskej spoločnosti a prednosta kliniky cievnej chirurgie Národného ústavu srdcových chorôb v Bratislave Vladimír Šefránek.
Operačných výkonov sa, podľa Šefránka, robí viac ako v minulosti, ale napriek tomu v porovnaní s krajinami západnej Európy, Českom či Spojenými štátmi stále zaostávame.
„Chápeme situáciu spôsobenú globálnou finančnou krízou a kritickú situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá potrebuje šetriť. Ale prečo dostanú zakaždým čierneho Petra zdravotnícke zariadenia, ktoré majú dlhodobo existenčné problémy spôsobené práve nespravodlivým preplácaním zdravotnej starostlivosti zo strany poisťovní? Ministerstvo vraj momentálne pripravuje spravodlivejší systém financovania, ktorý by chcelo spustiť do roku 2013, ale keďže ich už bolo niekoľko, uvidíme, čo prinesie tentoraz," skonštatoval Šefránek.
Počet závažných ochorení stúpa
Lekári si myslia, že ak zdravotné poisťovne zvažujú znižovanie počtu špecializovaných pracovísk, mali by ich osloviť a konzultovať s nimi o tom.
„Pokiaľ proklamujeme, že sa nebude znižovať úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti, bude zabezpečená dostupnosť a nebudú sa predlžovať čakacie doby na vyšetrenia a najmä na chirurgickú liečbu, je potrebná sieť pracovísk v zmysle platnej koncepcie nášho odboru. Preto je potrebné veľmi citlivo zvažovať, čo redukovať, pretože Národný kardiovaskulárny program jasne hovorí, že početnosť a závažnosť týchto ochorení narastá," dodal primár Národného ústavu srdcových chorôb a hlavný odborník pre odbor cievnej chirurgie pri ministerstve zdravotníctva Ján Tomka.