Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša
Pridajte si svoje mesto

Na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne sa ocitli aj obce

V zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne sa ocitli aj niektoré liptovské obce. Zisťovali sme, ako sa medzi neplatičov dostali.

Hovorkyňa Sociálnej poisťovne informovala, že uverejnenie obecných úradov v zoznamoch dlžníkov, bolo opodstatnené.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ MARTIN BAUMANN)

V zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne sa ocitli aj niektoré liptovské obce. Zisťovali sme, ako sa medzi neplatičov dostali.

LIPTOV. Sociálna poisťovňa zverejnila na internete verejne prístupný zoznam dlžníkov, súkromných osôb i organizácií, ktoré neplatia povinné odvody. Medzi nimi sa ocitli aj štyri liptovské samosprávy, ktoré podľa poisťovne dlhujú približne 5500 eur. Obecné úrady, ako ktorýkoľvek iný zamestnávateľ, sú povinné platiť za svojich zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne.

„Zoznam neplatičov je aktualizovaný každý mesiac," vysvetlila Jana Ďuriačová, hovorkyňa Sociálnej poisťovne. Teda ak sa niekto ocitol na zozname dlžníkov a pohľadávku zaplatil, zo zoznamu ho nevymažú ihneď, ale až v nasledujúcom mesiaci.

Uverejnenie obecných úradov v zozname neplatičov je, podľa poisťovne opodstatnené a nedošlo k žiadnemu pochybeniu z ich strany.

Nedoplatky uhradili dodatočne

Najvyšší rest na povinných odvodoch má, podľa zoznamu, obec Liptovské Revúce. Poisťovňa eviduje nedoplatok vo výške takmer 2400 eur.

„Je to nezmysel, Sociálna poisťovňa má v systéme zmätok. Podávali sme žiadosti na verejné obstarávanie, kde sme potrebovali, okrem iného, aj potvrdenie o tom, že nie sme dlžníkmi a máme vyrovnané všetky pohľadávky. Toto potvrdenie, samozrejme, máme. Ak by sme boli neplatičmi, nemohli by sme žiadať o dotácie ani vyhlasovať verejné obstarávanie," povedal starosta Liptovských Revúc Martin Mastiš.

„Obec Liptovské Revúce zaplatila dlh v polovici minulého mesiaca, čiže na zozname je oprávnene. Dlžníci, ktorí zaplatia do konca marca, budú zo zoznamu vyradení pri novej aktualizácii zoznamu v polovici apríla. Práve týmto subjektom, ktoré zanedbávajú svoje povinnosti, ale dlh dodatočne uhradia a potrebujú o tom potvrdenie, vydáva Sociálna poisťovňa takýto doklad na ich vlastnú žiadosť," priblížila Ďuriačová.

O nedoplatku vedia

Na zozname je aj Obecný úrad Malatíny, ktorý má nedoplatok vo výške 1400 eur. „Dlh uhradíme Sociálnej poisťovni okamžite," prisľúbil starosta Malatín Peter Pethö.

Deväťstopäťdesiat eur dlhuje poisťovni aj Obecný úrad Liptovské Kľačany. „O dlhu vieme a v najbližšom období ho uhradíme. Sme malá obec s malým rozpočtom. Postavili sme obecné bytovky, zrekonštruovali dom smútku. Štát na nás hodil všetky kompetencie a povinnosti bez toho, aby nám na to dal dostatok peňazí. Do konca mesiaca ale nedoplatky vyrovnáme," povedala starostka Liptovských Kľačian Viera Tomčíková. Obe obce už dlh uhradili.

Obecný úrad v Liptovskej Anne nezaplatil Sociálnej poisťovni povinné odvody vo výške približne 830 eur. „Mali sme nedoplatok, ale asi pred mesiacom sme ho uhradili, takže už by to malo byť v poriadku. Mali sme problém s financiami, museli sme počkať, pokiaľ dostaneme peniaze od štátu," vysvetlil Ivan Bella, starosta Liptovskej Anny.

„Obec Liptovská Anna uhradila iba časť svojho dlhu," povedala hovorkyňa poisťovne.


  1. Diaľnicu Korbeľkou odobril aj minister 831
  2. Na Klačne úradoval zlodej 548
  3. Š. Klimčík: „Všetko ladíme na olympiádu.“ 522
  4. Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody 203
  5. Ružomberská polícia pátra po nezvestnej tínedžerke, neozvala sa viac ako mesiac 175
  6. Skialpinisti museli aj bežať 94
  7. Ľupčianskou dolinou sa prehnal český uragán 84
  8. Z hrebeňa Západných Tatier spadol turista 83
  9. Ohňostroje vyhnali znečistenie do extrému 79
  10. Ako sa zbaviť vianočného stromčeka 66

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Diaľnicu Korbeľkou odobril aj minister

Už by nemalo nič nezabrániť tomu, aby sa diaľničiari mohli pustiť do prípravy projektu na stavbu úseku D1 medzi Turanmi a Hubovou v tunelovom variante.

Na Klačne úradoval zlodej

Vykradol jeden byt, do ďalšieho sa už nedostal.

Š. Klimčík: „Všetko ladíme na olympiádu.“

Po náročnom programe bola Petra Vlhová pár dní doma. O doterajšom priebehu sezóny a nadchádzajúcich štartoch sme hovorili s jej kondičným trénerom Šimonom Klimčíkom.

Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody

Polícia prosí o pomoc všetkých, ktorí boli svedkami nedeľnej nehody.

Ružomberská polícia pátra po nezvestnej tínedžerke, neozvala sa viac ako mesiac

Polícia pátra po 15-ročnej Sabíne Billovej, bytom Ružomberok, ktorá 7. decembra odišla z domu a doteraz nedala o sebe vedieť.

Blízke regióny

Na Donovaloch zahynul lyžiar, narazil do vetrolamov

Horskí záchranári začali s jeho oživovaním už na svahu. Lyžiar nemal na hlave prilbu.

Dopravnú situáciu v kraji komplikuje poľadovica, Donovaly pre nákladné autá dočasne uzavreli

Najhoršia situácia bola dopoludnia v okresoch Banská Bystrica, Zvolen a Žiar nad Hronom, nehody pribúdajú na rýchlostnej ceste R1.

Na ceste medzi Martinom a Košťanmi zomrel človek

Pri Košťanoch sa dnes ráno stala tragická dopravná nehoda. Vodič osobného auta sa zrazil so zhŕňačom a pri prevoze do nemocnice zomrel.

Ukradnutý lesný traktor konečne našli

Špeciálny stroj ukradli pred dvoma mesiacmi, majiteľovi pomohol pri hľadaní aj článok v novinách a na internete.

FOTO: Ako bolo na Hornotučianskom plese v Turčianskych Tepliciach

Dobrá zábava, uvoľnená atmosféra, skvelý Štefan Skrúcaný, jednoducho pohoda. To všetko zažili hostia na plese v Turčianskych Tepliciach. Viac v našej fotoreportáži.

Všetky správy

Babiš nedostal dôveru, ale vládnuť môže roky. Čo teraz čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá. Post premiéra napriek tomu tak skoro neopustí.

Boli sme na Babišovom Čapím hnízde. Nikde nikto, len hotel takmer plný

Žiadny podvod, opakuje český premiér. Podvod naznačujú európski vyšetrovatelia.