„Všetko, čo pred nás život predloží, je skúška. Ak stretneme ľudí, ktorí nás vytáčajú, sú to naši skúšobní komisári," usmial sa Ivan Rusnák.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ivan Rusnák je lekár z Liptovského Hrádku, ktorý sa venuje aj duchovným príčinám chorôb. „V medicíne som sa snažil dosiahnuť, čo najviac poznania. Hlavne, čo sa týkalo skutočných príčin chorôb," povedal lekár. „Hľadal som a našiel som novú cestu, vnímam aj iné pohľady na zdravie človeka ako klasická medicína, ktorá sa snaží ľuďom pomáhať, ale niečo jej stále chybuje.
Človek je bytosť nielen telesná, ale hlavne duševná. Veľa ľudí toto nevie pochopiť, ale ja inak už nemôžem, i keď pochopiteľne netvrdím, že už chápem všetko," vysvetlil lekár a rozvinul rozhovor na tému rakovina cez, podľa neho, „skúšobných komisárov" ktorí sú, i keď to nevedia, našimi pomocníkmi, aby sme pochopili, čo ešte nevieme, čo sa máme naučiť, aby sme žili správne – zdravo aj duševne.
„Nádorové ochorenia považujeme za vážne a dávame im prívlastok zákerné. Rakovina je vážna choroba, ktorá veľmi prísne človeku ukazuje, že čosi v živote nezvládol. Preto by sme mali začať v sebe samých. Vieme, že niečo pri liečbe rakoviny môžeme urobiť cez zdravotníctvo, niečo cez spoločnosť, ale najviac môžeme my sami."
Choroba je, podľa I. Rusnáka, šanca, v bolesti prežívania choroby sa zamyslieť a hľadať kde robíme chyby. To platí aj pre rakovinu. „Zatiaľ túto šancu nevedia využívať ani pacienti, ani lekári. Lekári sa snažia naozaj úprimne liečiť, ale urobiť zásadný krok k uzdraveniu musí urobiť pacient sám."
Trapitída vyvoláva choroby
Skôr ako sa choroba prejaví na fyzickom tele, človek v sebe pre ňu pripraví podmienky. „Od okamihu zatrápenia sa, ja hovorím akútna trapitída, je len určitý čas, kedy a aká choroba prepukne," dodal lekár.
„Po každom citovom prežívaní sa ozýva hormonálny systém. Vždy sa v tele začne tvoriť konkrétny hormón, v žľazách s vnútornou sekréciou, alebo priamo v tkanivách.
Pri trápení ide, napríklad, o žalúdok. Keď sa niekto trápi, bude mať problém so žalúdkom. Prestane mu chutiť jesť, potom sa vytvorí ľahký zápal, chronický zápal, vred, chronický vred až po dlhšej, viac rokov trvajúcej dobe nádorové ochorenie žalúdka.
Teda od trápenia sa a neschopnosti vyriešiť konkrétny problém, až po rakovinu žalúdka je len čas. Keď sa trápenie opakuje denno-denne v konkrétnej situácii, ktorú nevieme vyriešiť, príde zmena. Choroba. Každá bunka má totiž potenciálne v sebe informáciu, že sa za istých okolností môže zmeniť na zhubnú. Každá."
Platí zákon: Čo si zaseješ, musíš zožať
„Je potrebné si dať v tomto prípade týkajúcom sa choroby žalúdka otázku: „Prečo sa trápim?" a zamyslieť sa nad tým, kedy som ja dal svojim rozhodnutím príčinu k tomu, že musím, áno, musím prežívať to nepríjemné, čo ma trápi, pokračoval lekár.
„Tu dôjdem k podstate a zistím, že naozaj platí zákon: Čo si zaseješ, musíš zožať. No a žatva mojej sejby je mi nepríjemná. Dej som spustil chybným rozhodnutím ja. Nie ten druhý. Ten druhý je len sprostredkovateľ, cez ktorého sa mi signalizuje moje chybné rozhodnutie v minulosti. Ako to doriešiť? Je potrebné nevenovať sa tomu, kto ma vyvádza z rovnováhy. Odtiahnuť sa vo svojom vnútri od neho, pustiť sa ho. Odtiahnuť, pustiť – odpustiť. Tým dlhodobý stres trápenia končí a je možnosť smerovať od liečenia k uzdraveniu v spolupráci s lekármi. Je to zložité? Nie. Treba si to len uvedomiť."
Keď človek nemení postoj a stále zotrváva v kolobehu tvorby hormónu, ktorý je mimo normy, podľa I. Rusnáka, sa to prejaví po niekoľkých rokoch nádorom. Každý človek má svoje individuálne problémy, ktoré možno zaradiť do skupiny trápim sa: „Och, ja nešťastník“.
„Vzniká citová reakcia, ktorá vyvoláva charakteristické hormonálne zmeny. Hormón je totiž prvý posol duše,“ priblížil lekár. „Keď však tento systém, ktorý je pripravený na akútne stavy v človeku, beží chronicky a pritom je neustále stimulovaný, vytvárajú sa ďalšie látky v bunke. Medzi nimi aj protoonkogén, ktorý pôsobí na jadro bunky. Keď sa nazbiera isté množstvo tejto látky, spustí cez genetickú informáciu nádorový proces.“
Samozrejme, bol to len jeden jediný príklad z veľkého množstva možností, ktoré vedú k obávanej chorobe. Tak by sa dalo hovoriť o onkologickej chorobe prsníka, pľúc, hrubého čreve, ženských a mužských pohlavných orgánov, ale na to nie je tu dostatok priestoru. Ide vždy o inú situáciu a „iný vzorec“ riešenia vo vnútornom prežívaní, vychádzajúc z poznania Zákonov Života.