LIPTOVSKÝ TRNOVEC. Na štrnástich zberných stanoviskách našli dobrovoľníci prevažne plastové a sklenené fľaše, ale aj hliníkové plechovky z rôznych nápojov, nepotrebné rybárske potreby, obaly z kozmetiky, pneumatiky rôznych rozmerov, či dokonca stavebný odpad.
Prekonali obmedzené myslenie ľudí
Organizátorov potešilo, že okrem miestnych obyvateľov prišli pomôcť aj ľudia zo vzdialenejšieho okolia. Priehradu čistilo dokonca aj niekoľko Čechov a Poliakov.
„Odpad sme chceli pôvodne len vyzbierať a vyviezť v kontajneroch, ale prekvapili nás deti, ktoré pri čistení tiež pomáhali. Tie nás presvedčili, že ho musíme vytriediť. Sme radi, že sa nám podarilo prekonať zaužívané obmedzené myslenie ľudí, ktorých záujem siaha iba po plot vlastnej záhrady,“ informoval predseda organizátorského Cechu združení cestovného ruchu Liptova Anton Považský.
Na približne dvojkilometrovom úseku medzi obcou Hliník a Bobrovník vyzbierali sedemnásti dobrovoľníci presne 1450 kilogramov odpadu. „Boli to asi dva veľkokapacitné kontajnery. Breh bol jedna veľká skládka, vyzbierali sme nielen odpad, ktorý tam nechali nezodpovední rekreanti, ale aj chladničky, pneumatiky a nepotrebné veci z domácností, ktoré tam navozili ľudia z okolitých dedín,“ zhodnotil Ivan Ivanovský starosta obce Bobrovník.
Dobrovoľníci našli medzi odpadom aj starý príručný trezor. Podľa starostu v ňom bolo niekoľko cestovných pasov a vraj aj šesťdesiattisícová hotovosť, ktorú niekto ukradol pred ôsmimi rokmi. „Odovzdali sme ho policajtom, ktorí už našli aj majiteľa.“
Neporiadok robia kúpajúci sa aj rybári
„Neuverili by ste, čo ľudia dokážu do prírody nanosiť, “ posťažovala sa dobrovoľníčka Lenka. „Na brehoch sme našli staré umývadlá, záchodové misy. Dokonca obkladačky, stavebný odpad, ktorý určite pochádzal z nejakej rekonštrukcie. Nerozumiem tomu, ľudia si opravia dom, upracú záhradu aby sa cítili príjemne a potom všetko nepotrebné zavezú do prírody a k vode. Asi ich nezaujíma, čo sa deje za ich plotom, alebo si myslia, že sa príroda z naším odpadom vysporiada sama.“
Traja dobrovoľníci čistili breh v blízkosti Sielnickej zátoky a asi na sto metrovom úseku v kríkoch nazbierali dvadsaťpäť vriec odpadu. „Našli sme hlavne sklené fľaše a plasty. Bolo toho dosť a keby sme sa vrátili aj na druhý deň, určite by sme ešte nazbierali takú istú kopu,“ povedal dobrovoľník Dušan.
„Chodíme sa k priehrade v lete často kúpať, vždy nosíme igelitové vrece a zbierame smeti po brehu. Kúpajúci sa ľudia ale aj rybári vedia po sebe zanechať celkom slušný neporiadok, vôbec si nevážia krásne prostredie a prírodu, v ktorej žijú. Bol to vynikajúci nápad, že sa obce a združenie cestovného ruchu spojili a niečo takéto zorganizovali. Veď k Liptovskej Mare chodí oddychovať celý Liptov, polovica Slovenska a veľa turistov zo zahraničia, preto by sme mali byť zodpovednejší a nezanechávať po sebe kopy odpadu,“ skonštatovala Kveta z Liptovského Mikuláša
Pri priehrade panovalo bezvládie
V budúcnosti by, podľa Považského, malo byť účinným ochranným nástrojom nové všeobecne záväzné nariadenie. „Jeho znenie sme sformulovali spolu s obvodným úradom životného prostredia. Najpodstatnejšie je, že po maratóne rokovaní ho schválili všetky samosprávy, ktorých katastrálne územia siahajú až k brehom Liptovskej Mary.“
Dlhé roky pri priehrade, podľa predsedu Cechu združení cestovného ruchu Liptova, v tomto zmysle panovalo bezvládie. „Nemôžeme preto ihneď začať iba ostrou perzekúciou a pokutami. Pripravujeme aj informačnú kampaň. Turistov sem chceme predsa prilákať, takže im musíme ponúknuť príjemné prostredie."
Ekologickú dobrovoľnícku akciu podporili aktívnou účasťou všetky okolité samosprávy a združenia cestovného ruchu. „Úžasné bolo, keď sa k nám hneď ráno pridali dve desiatky pracovníkov Správy Tatranského národného parku. Okrem toho, že sa s nadšením pustili do zbierania odpadov, dozerali, aby sme k prírode pristupovali čo najšetrnejšie,“ doplnil Považský.