LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O tom, aké cviky sú najvhodnejšie, aby sme sa cítili aj vyzerali lepšie, sme sa porozprávali s lekárkou Ľubicou Benkovou z Poradne pre optimalizáciu pohybovej aktivity v Liptovskom Mikuláši.
Prečo je pohyb dôležitý pre zdravie človeka?
- Nedostatok pohybu oslabuje odolnosť a je jedným z najrizikovejších faktorov pre vznik rôznych ochorení. Najčastejšie sa vyskytujú srdcovocievne, nádorové a zápalové ochorenia, alergie, osteoporóza, ale zvyšuje sa aj riziko cukrovky.
Ako zistíte, aké cvičenie je pre človeka optimálne?
- Najskôr mu bezplatne vyšetríme krv, určíme hladinu cholesterolu, tukov a cukru. Meriame tiež množstvo svalovej hmoty a množstvo tuku v tele vrátane viscerálneho, čiže uloženého v brušnej dutine. Pýtam sa aj na zdravotné problémy. Keď mám výsledky, navrhnem, ako by mal zmeniť spôsob stravovania aj pohybu.
Akí ľudia chodievajú najčastejšie do poradne?
- O informáci o správnom pohybe majú záujem hlavne ľudia s nadváhou. Pre schudnutie je najlepšia kombinácia obmedzenie stravy a zároveň pohyb aspoň 30 minút denne.
Aký pohyb máte na mysli?
- Veľa ľudí vedie sedavý spôsob života a najskôr sa musia naučiť rozhýbať. Na začiatku pohybu sa spaľujú najskôr cukry, asi po dvanástich minútach aj tuky. Tuk sa spaľuje až pri dosiahnutí určitej intenzity pohybu, ktorú určuje hodnota pulzu. Podľa pulzu a veku určím intenzitu cvičenia. Keďže spálenie tuku je trikrát náročnejšie na kyslík ako spálenie cukru, je dôležité, aby ľudia pri pohybe nelapali po dychu, ale aby dostatočne dýchali. Keď pulz klesne pod určenú hodnotu, v záujme redukcie tuku sa treba pohybovať intenzívnejšie.
Aké zmeny nastanú v tele pri pravidelnom cvičení?
- Šesť týždňov po začatí cvičenia sa objaví únava, potom sa organizmus prispôsobí. Po troch mesiacoch pravidelného pohybu sa prestaví enzymatický systém vo svaloch tak, že v nich spaľuje prevažne tuk. Cukor pre mozog zostáva, stráca sa počiatočná únava a nesústredenosť. Pri správnej pohybovej aktivite sa, napríklad, aj šesťdesiatročnému človeku s osteoporózou vytvoria nové kostné trámce a pri depresii môže byť cvičenie rovnako účinné ako lieky. Človek sa stane vyrovnanejším, môže sa zlepšiť jeho pamäť aj schopnosť myslieť.
Pacientom radíte alebo s nimi v poradni aj cvičíte?
- V poradni cvičí vždy iba jeden pacient a ja predcvičujem. Často ľudí bolieva chrbát. Učím ich cviky zabezpečujúce natiahnutie svalových skupín, ktoré stláčajú platničku a tým spôsobujú bolesť. Cieľom je uvoľniť stlačené platničky, čím sa bolesť zmierni.
Chodievajú do poradne aj deti a mládež?
- Áno, ale často chodievam aj ja za nimi. Mnoho mladých ľudí má zlé držanie tela. Keď vidia svoje odstávajúce lopatky a krivý chrbát v zrkadle, väčšinou sú zdesení. Ale motivuje ich to. Zaujímajú sa o cviky, ktoré im pomôžu odstrániť deformity chrbta a napraviť zlé držanie tela.
Chodievam aj do Materského centra Zornička a kladiem matkám na srdce, aby s deťmi behali, chodili na výlety, ale hlavne, aby ich neposadili pred televízor alebo počítač. V detstve vznikajú silné pamäťové stopy, ktorými sa podvedome riadime celý život.
Ako sa donútiť cvičiť?
- Treba si uvedomiť, čo cvičením môžeme získať a necvičením stratiť. Motiváciou môže byť v súčasnosti aj celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu, v ktorej môžu účastníci vyhrať zaujímavé ceny. Účastnícke listy si môžu vyzdvihnúť aj v našej Poradni pre optimalizáciu pohybovej aktivity, ktorá je súčasťou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.
Pri splnení jednej z podmienok - venovať sa pohybu aspoň počas štyroch po sebe nasledujúcich týždňov, sa vytvorí návyk na pohyb. Ďalšia z podmienok, hýbať sa denne 30 minút, má tiež svoje zdravotné opodstatnenie. Je to minimálny čas na to, aby pohyb chránil telesné aj duševné zdravie pred zdravotnými problémami.
Autor: bea