V Liptovskom Mikuláši žije asi 1500 etnických Rómov. Ich problematikou sa už tri desaťročia zaoberá Dušan Plaček, predseda občianskeho združenia Jesko (jednotlivci, skupiny občanov). Jeho zásluhou sa v Liptovskom Mikuláši konali už dva ročníky multikultúrneho festivalu Martina Slivku pod názvom Kalo čangalo (Čierny bocian). Vlani bol jeho súčasťou aj rómsky bašavel.
Jedným z hlavných organizátorov festivalu, ktorý sa uskutočňuje vo viacerých mestách na Slovensku, je Ústav pre dokumentáciu rómskej kultúry. Jeho predseda Pavol Sika spolu s D. Plačekom pripravili z vlaňajšieho festivalu Kalo čangalo a bašavelu film, ktorý v rámci Medzinárodného dňa Rómov premietli v liptovskomikuláškom Dome kultúry. Dušan Plaček urobil aj výstavu fotografií, na ktorej zachytil život rómskej komunity. Na podujatí sa zúčastnilo asi šesťdestiat Rómov, ale aj niekoľko Nerómov.
Filmy s rómskou tematikou premietol D. Plaček aj v Základnej škole na Nábreží A. Stodolu v Liptovskom Mikuláši, ktorú navštevujú mnohí rómski žiaci. Na tabuľu napísal: Ma de pr oda, savi hin manušes cipa, aľe dikh, savo les hin jilo, čo v preklade znamená: Nepozeraj na to, akej farby má človek kožu, pozeraj sa na to, aké má srdce. „Máme záujem o prezentáciu rómskeho kultúrneho fenomému v spoločnosti. Uvítame spoluprácu s každým subjektom aj jednotlivcami, ktorí prejavia záujem a citlivo vnímajú problematiku spolunažívania a multietnického zbližovania ľudí," povedal Dušan Plaček.
Medzinárodným dňom Rómov je 8. apríl. Rómovia si ho vybrali sami na počesť svojho prvého celosvetového stretnutia. Konalo sa od 8. do 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne a zišli sa na ňom Rómovia zo štrnástich krajín. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu Indii, k pomenovaniu Rómovia, dištancovali sa od názvu Cigáni, prijali rómsku vlajku aj rómsku hymnu.