LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. Do vymáhania dlžôb súkromných aj právnických osôb zapájajú mestá aj exekútorov, napriek tomu sa do rozpočtu peniaze vracajú ťažko.
Mesto Liptovský Mikuláš evidovalo ku koncu minulého roka daňové nedoplatky vo výške približne jedného milióna eur. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka dlžníci uhradili len jednu štvrtinu sumy, ktorá chýbala v mestskej kase.
Väčšia diera v rozpočte trápi susedný Ružomberok. Poplatníci mu nezaplatili miestne dane vo výške 1,6 milióna eur.
Môžu siahnuť na účet, ale aj dôchodok
Skôr, ako samosprávy posunú nedoplatok exekútorovi, dlžníka upozornia na blížiaci sa termín splatnosti prostredníctvom médií, v mestskej televízii alebo novinách.
Pokiaľ daňovník nezaplatí včas, mestá mu pošlú výzvu na úhradu. Ak ale ani to nestačí a nezareaguje, vymáhanie dlhu posunú Liptovský Mikuláš aj Ružomberok exekútorovi. V tom prípade sa výška nedoplatku zvýši o náklady na odmenu za jeho služby. Úspešnosť pri vymáhaní nedoplatkov v Liptovskom Mikuláši je na úrovni 80-tich percent z celkového počtu vymáhaných pohľadávok.
„Najúčinnejšia je exekúcia prikázaním dlhu z účtu vedeného v banke a zrážkami zo mzdy, robíme aj exekúciu zrážkami z dôchodkov,“ povedal Rudolf Proč, vedúci útvaru miestnych daní a poplatkov z mikulášskeho mestského úradu.
Exekúcia je zdĺhavá, dlžníkov zverejnia
Dôvodom, pre ktorý by mohli byť daňovníci v platení daní disciplinovanejší, je uverejnenie ich mien na internete, pokiaľ si svoju zákonnú povinnosť nesplnia.
Podobný systém zvolila aj Sociálna poisťovňa, čo sa ukázalo ako dobrý krok. V Liptovskom Mikuláši a Ružomberku zatiaľ takýto zoznam zverejnený nebol.
Zákon o miestnych daniach a poplatkoch umožňuje samosprávam zverejniť zoznam dlžníkov. Pokiaľ evidujú k 31. decembru nedoplatok, v prípade fyzických osôb vo výške 165,97 eura a u právnickej osoby 1 659,7 eura, ich mená a adresy sa môžu ocitnúť na verejnom zozname. „Do budúcnosti plánujeme zverejniť zoznam neplatičov, momentálne zvažujeme výšku dlhu, od ktorej to urobíme,“ informovala Janka Svrčeková, poverená vedením oddelenia ekonomiky a majetku na Mestskom úrade v Ružomberku.
V Liptovskom Mikuláši budú o zverejnení neplatičov rozhodovať najskôr až v júli. Samosprávy môžu uverejniť zoznam dlžníkov v druhom polroku kalendárneho roka.
Neplatia za nehnuteľnosti a komunálny odpad
Mikulášska radnica vymáha takmer 800-tisíc eur na nedoplatkoch za daň z nehnuteľností, ktorú musia zaplatiť všetci obyvatelia vlastniaci pozemok, byt alebo stavbu na území mesta. Povinnosť sa vzťahuje aj na firmy.
Druhú najväčšiu položku, približne 300-tisíc eur, tvoria poplatky za odvoz komunálneho odpadu.
V Ružomberku je situácia iná. V kase chýba najviac, 390-tisíc eur, na dani z nehnuteľnosti a 380-tisíc eur za poplatok za komunálny odpad.
Väčšinu dlhu v oboch mestách vytvorili spoločnosti, ktoré sú v konkurznom konaní. Samosprávy musia počkať, kým sa konkurz ukončí.
„Nepredpokladáme úspešnosť, pretože sme v neskoršom poradí uspokojenia pohľadávky. Odpísať túto pohľadávku môžeme až po ukončení konkurzu,“ povedala Svrčeková.
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ