Výstava sa uskutočnila vďaka Smrečancom, ktorým sa nelenilo pozhľadúvať na pôjdoch staré hračky, oprať ich, opraviť, vyumývať aj poobšívať. Mnohé totiž už roky nikto nezobral do rúk, boli zapadnuté prachom a niektoré aj obhryzené myšami.
Poopravovali ich však tak, že niektoré vyzerali skoro ako nové.
Výstavu dopĺňali staré fotografie detí, na ktorých mnohí spoznávali, ale aj nespoznávali svojich susedov či známych.
Kuchyňa starých materí
Otvorenie výstavy v predveľkonočný víkend bolo spojené s už tradičným smrečianskym červenokrížskym podujatím Z kuchyne starých materí.
Členky miestneho spolku prezentovali svoje kuchárske umenie zdedené po predkoch. Účastníci mohli ochutnať koch - zemiakovú placku pečenú na plechu, gribovicu s mrveničkou, zemiakové pirohy s bryndzou, domáci chlebík s bryndzovou nátierkou či kuľašu – trhanicu s bryndzou. Ako dezert sa podávali domáce koláče – mrežovník, bryndzovník, buchty, šišky či tvarožník.
Potešili aj folkloristi
Učiteľka Božena Devečková pútavo porozprávala o skromných, no zdravých jedlách starých materí. Ucho a dušu potešil spev a hudba folklórnej skupiny zo Smrečian, ku ktorej sa pridal nejeden návštevník.
Dobrotami posilnení účastníci podujatia potom obdivovali hračky zo starých čias - koníky, bábiky, medvedíkov, kočíky, postieľky, kolísky i novšie hračkárske výrobky zručných obyvateľov Smrečian.
Výstavku, ktorú pripravili členky miestneho spolku Slovenského Červeného kríža, si za necelé tri dni prezrelo viac ako 150 návštevníkov.
Páčila sa aj smrečianskym škôlkarom, ktorí porovnávali hračky od starkých s tými svojimi.
Autor: DK