Starostovia si nemyslia, že spájaním obcí štát veľmi ušetrí

Starostovanie v malých obciach nie je príliš zaujímavé. Funkcie sú, podľa starostov, zvyčajne málo platené a práce spojenej so základným fungovaním obce majú vyše hlavy.

V rámci komunálnej reformy by sa mali menšie obce spájať, aby boli menšie výdavky na starostov a pracovníkov obecných úradov. Podľa starostov to nemusí dopadnúť tak, že štát ušetrí, myslia si, že niektoré obce sa môžu ocitnúť na okraji záujmu.V rámci komunálnej reformy by sa mali menšie obce spájať, aby boli menšie výdavky na starostov a pracovníkov obecných úradov. Podľa starostov to nemusí dopadnúť tak, že štát ušetrí, myslia si, že niektoré obce sa môžu ocitnúť na okraji záujmu. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

LIPTOV. Vláda preto chce vytvoriť novú koncepciu reformy, aby ich k spájaniu motivovala. Pripravované vládne zmeny by mohli pomôcť riešiť aj situácie, aké, napríklad, nastali pred novembrovými voľbami. V niektorých obciach nemal nikto záujem kandidovať na starostu a problém vyriešili až doplňujúce voľby.

Prípady obcí, ktoré nechce nikto spravovať, nie sú ničím novým. Vo voľbách v roku 2006 nebol zvolený starosta asi v dvadsiatich samosprávach, v štyroch z nich nekandidoval nik ani za poslanca.

Chcú zoštíhľovať a zefektívňovať

„Mať približne tritisíc starostov a dvadsaťtisíc poslancov v takej malej krajine, nefunguje," povedal analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda.

SkryťVypnúť reklamu

Ide vraj o dôsledok chýbajúcej reformy. „Malá obec s desiatkami obyvateľov má ročný rozpočet približne desaťtisíc eur. Za to nezaplatí ani jedného človeka a už vôbec nie rozvoj obce."

Riešením by, podľa neho, bolo spájanie obcí. Vláda už zriadila osobitnú komisiu a pripravuje koncepciu komunálnej reformy. „Úlohou komisie je vytvoriť systémové riešenia a stimulačné faktory, ktoré by obce motivovali k dobrovoľnej spolupráci a spájaniu," povedal Rado Baťo z tlačového odboru vlády. Zlučovanie obcí by malo prispieť k zoštíhleniu a zefektívneniu verejnej správy.

Ak majú daňovníci dostávať za svoje peniaze porovnateľnú kvalitu správy vecí verejných, je reforma, podľa Slobodu, nevyhnutná. „Vhodné príklady treba hľadať v krajinách, ktoré, na rozdiel od Slovenska, urobili ozajstnú komunálnu reformu. Také Dánsko, rozlohou i počtom obyvateľov nám veľmi blízke, pritom patrí medzi štáty s najvyššou životnou úrovňou a najnižšou korupciou vo verejnej správe."

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia môžu rozhodnúť hlasovaním

Sloboda upozornil, že najväčšou prekážkou zlučovania obcí je platná legislatíva. Spájanie musí odobriť nadpolovičná väčšina obyvateľov oboch zlučovaných obcí v referende. Vlastnej dediny sa zvyčajne ľudia vzdať nechcú.

Spôsobuje to, podľa analytika, skúsenosť so zlučovaním obcí z minulosti. Menšie dediny v 70. rokoch minulého storočia v známom období socialistického budovania tak– zvaných strediskových obcí komunisti násilne pričleňovali k väčším a bránili im v ich rozvoji. Ich počet sa tak znížil o 366, teda o približne 10 percent.

„To by ale teraz nenastalo, obce by nestratili názov, erb ani identitu, akurát by nemali starostu," spresnil Sloboda.

Združenie miest a obcí Slovenska je, podľa hovorcu Michala Kaliňáka, otvorené každej odbornej a argumentmi vybavenej diskusii na túto tému. „Je potrebné pripomenúť, že zlučovanie obcí je v zmysle Ústavy možné len na dobrovoľnej báze, čo treba rešpektovať a chrániť, pretože ide o princíp samosprávnosti. Pri tejto téme neustále zdôrazňujeme, že ekonomická stránka vecí je iba jedným z pohľadov na nazeranie do budúcnosti a perspektívy malých obcí. Netreba zabúdať, že obce nie sú len ekonomické, ale aj spoločenské, kultúrne jednotky a nositelia histórie i tradícií."

SkryťVypnúť reklamu

O svoje skúsenosti sa podelil aj bývalý starosta z dedinky Legnava v staroľubovnianskom okrese Ján Kičura: „Osobne by som bol za zlučovanie viacerých okolitých dediniek. Mohlo by to byť podobne ako v Poľsku, kde sú jednotlivé osady zastúpené radnými poslancami - šoltýsmi. Mohlo by sa, napríklad, ušetriť na platoch starostov."

Kopírovanie západu všetko nevyrieši

„Pravdupovediac, ešte som sa tomu podrobne nevenoval, keďže obecné problémy pohltia veľa času. Z ekonomického pohľadu by sa takýmto spôsobom možno dali ušetriť peniaze v obecných pokladniciach, ale neviem si to po organizačnej stránke úplne predstaviť. Myslím, že by sa mali do úvahy brať aj názory ľudí. V každej obci existuje istá hrdosť. S problematikou sa musím ešte podrobnejšie oboznámiť, aby som vedel zaujať jasnejšie stanovisko," odpovedal starosta Bobrovčeka Ladislav Staroň.

„Myslím, že keby tridsať percent starostov zo svojich postov odišlo, určite by štát tridsať percent výdavkov neušetril. Obec by aj tak musel niekto spravovať a určite by to nerobil zadarmo," povedal starosta obce Martinček Marián Lauko.

„Už teraz máme práce nad hlavu a ktosi ju urobiť musí, ak chceme, aby sa obec rozvíjala, nezastavil v nej život a kultúra. Neviem si predstaviť, ako by sme to zvládli, ak by sme museli znížiť počet pracovníkov. Obecný úrad, napríklad, poskytuje aj rôzne služby pre obyvateľov a dochádzanie do mesta za každou maličkosťou by hlavne starším občanom na kvalite života určite nepridalo. Nemyslím si, že bezhlavé kopírovanie západu všetko vyrieši. Mnoho obcí by sa mohlo dostať na okraj záujmu," dodal Lauko.

Prišli by o svoju pestrosť aj identitu

Združovaním obcí do väčších celkov príde Slovensko, podľa starostu Turíka, Stanislava Krakovského, o svoju pestrosť a identitu.

„Samozrejme, cítime že v obecnej pokladnici je málo peňazí, takže sme nútení úzko spolupracovať s inými obcami. Aby sme niečo ušetrili, vytvorili sme pre štrnásť obcí spoločný stavebný úrad. Združili sme sa aj pri práci s triedením odpadu, aby sme sa dostali k dotáciám, ktoré sú podmienené počtom obyvateľov.

Niektoré obce majú spoločné aj školské úrady a administratívu. Cestu šetrenia vidím skôr v takýchto individuálnych krokoch ako priamo v združovaní obcí."

„Príliš túto problematiku nesledujem, keďže sa nás bezprostredne netýka. Najdôležitejšia je pre mňa hlavne práca v obci, ak chcem, aby fungovala ako má," povedala starostka Liptovských Kľačian Viera Tomčíková.

„Zlučovanie určite nie je dobrý nápad. Je pravda, že šetríme každé euro, ale kedy sme nerobili veľa zbytočnej administratívy a nevypĺňali rôzne štatistické tlačivá, ktoré nám podsúvajú úradníci, štát by určite na takýchto nezmyselných úkonoch celkom slušne ušetril," reagoval Ivan Bella, starosta Liptovskej Anny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 533
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 638
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 280
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 655
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 819
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 805
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 333
  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


2
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Bála sa, že neuvidí vyrastať svoje deti.


2
  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu