RUŽOMBEROK. Centrum dolného Liptova novelizovalo základné dokumenty mesta. Výsledkom rokovaní sú vynovený Štatút mesta, Rokovací poriadok zastupiteľstva a Rokovací poriadok mestskej rady.
Vznikol aj úplne nový dokument, Rokovací poriadok komisií mestského zastupiteľstva. Okrem toho chce ružomberská radnica pripraviť Etický kódex pracovníka samosprávy a návod pre občana, ktorý bude obsahovať rady a usmernenia pri vybavovaní úradných záležitostí.
„Vedenie mesta pristupovalo k zmenám veľmi zodpovedne. Nevyjadrovalo sa k nim len vedenie a úradníci od okrúhleho stola. Chceli sme zapojiť aj ľudí, ktorí mali možnosť sa vyjadriť," povedal primátor Ján Pavlík.
Nebudú rozhodovať pod tlakom času
Cieľom úpravy dokumentov mesta, ktorými sa bude riadiť zastupiteľstvo, mestská rada, komisie, ale aj celkový chod samosprávy, je väčšia otvorenosť k obyvateľom mesta a zvýšenie ich účasti na jeho riadení.
Zmeny by mali posilniť postavenie mestského zastupiteľstva ako vrcholného orgánu mesta. Poslanci budú rokovať, a teda aj rozhodovať, s lepšou prípravou. Všetky materiály musia predložiť najmenej 20 dní pred zasadnutím mestského parlamentu.
„Nechceme, aby sa zastupiteľstvo zaoberalo materiálmi bez dostatočných dôvodových správ, nemalo stanovisko odborných komisií či materiálmi, ktoré mu boli predložené na poslednú chvíľu, a v časovej tiesni boli poslanci nútení sa rozhodnúť," vysvetlil viceprimátor Miroslav Zuberec.
Rovnaké podmienky aj pre odľahlejšie mestské časti
Medzi zmeny, ktoré sa najviac dotknú obyvateľov mesta, patrí aj zavedenie nového inštitútu občianskej rady. Jej členmi budú ľudia z konkrétneho obvodu a jej úlohou je radiť výboru mestskej časti. Vo výbore môže byť len poslanec, prostredníctvom občianskej rady sa môžu ľudia viac podieľať na verejnom živote mestskej časti.
Uplatnenie nájdu občianske rady najmä v jednomandátových obvodoch, teda takých, ktoré majú v mestskom parlamente jedného poslanca. V Ružomberku je päť obvodov, kde zriadili výbory: Hrboltová, Černová, Biely Potok, Vlkolínec, Rybárpole.
„Tieto mestské časti sú skôr vnímané ako obce, pretože majú špecifické problémy. Chceme dať každému rovnaké práva a zabezpečiť, aby bolo v občianskych radách viac ľudí. Pretože čím viac hláv sa dá dokopy, tým viac rozumu," doplnil Pavlík.
Novinkou, ktorú mesto zaviedlo, je povinnosť uvádzať pri každom bode rokovania aj dopad na rozpočet. „Týmto si upletieme bič sami na seba, ľudia budú môcť kontrolovať, ako sa jednotlivé návrhy odrazia na mestských financiách," dodal viceprimátor.
Zmenil sa aj limit pre spoločnú pripomienku k verejne záväznému nariadeniu. Ľudia mohli dosiaľ predstúpiť pred zastupiteľstvo len v tom prípade, ak by sa ich s konkrétnou pripomienkou nazbieralo najmenej dvesto. Po novom môže vystúpiť splnomocnený zástupca, ktorý má za sebou najmenej sto ľudí.