LIPTOVSkÝ MIKULÁŠ. Ak mesto úver získa, malo by ho splácať tridsať rokov v mesačných splátkach 4445 eur.
Bytový dom v Palúdzke postavila mikulášska stavebná firma pôvodne s cieľom predať byty do osobného vlastníctva. Mesto sa ho rozhodlo po dohode s investorom odkúpiť za približne 1, 77 milióna eur, vo februári podpísalo kúpnu zmluvu.
Nájomníci sa doň nasťahovali už v decembri minulého roka.
Žiadosť museli zosúladiť s novým zákonom
Mesto pripravovalo žiadosť o úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) už vlani, ale muselo ju prepracovať a zosúladiť s novým zákonom o dotáciách platným od začiatku tohto roka.
„Došlo k upresneniu výmer bytov, čo malo za následok zníženie pôvodného úveru o približne osemtisíc eur, ktoré bolo treba presunúť do vlastných prostriedkov mesta a následne upraviť aj splátky úrokov. Upravenú žiadosť o úver vo výške 80 percent obstarávacej ceny bytového domu sme podali v polovici apríla s prísľubom, že bude zahrnutá do rozpočtu ŠFRB na tento rok, " vysvetlil špecialista útvaru ŠFRB na mestskom úrade Miroslav Kašák.
Ak dostanú úver, pokúsia sa vybaviť aj dotáciu
Ak mesto úver získa, pokúsi sa rokovať s ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a vybaviť dotáciu, čiže nenávratný príspevok, na ďalších dvadsať percent z obstarávacej ceny bytového domu, takmer 354-tisíc eur.
M. Kašák poznamenal, že nie vždy sa podarí vybaviť dotáciu pri stavbe bytov. Päťdesiatbytový dom na Ulici 1. mája, ale aj bytovky v Liptovskom Ondreji, Podturni, Svätom Kríži či Beňadikovej postavili, napríklad, bez dotácií. Liptovský Mikuláš je však v oblasti získavania úverov zo ŠFRB aj dotácií od štátu dlhodobo veľmi úspešný.
Bez podpory štátu by bolo nájomné vyššie
„V tomto roku schválili dotácie na dva bytové domy v Liptovskom Hrádku, dva v Liptovskom Jáne a jeden v Liptovskom Mikuláši v Hlbokom. Spolu to predstavuje približne 1,6 milióna eur, čo je viac ako polovica rozpočtu celého Žilinského kraja na nájomné byty. Zatiaľ neprešla iba žiadosť na dotáciu bytového domu v Palúdzke, ale verím, že aj tento prípad úspešne vyriešime," povedal M. Kašák. Predpokladá, že verdikt, či dotáciu mesto dostane alebo nie, by mal byť známy v máji.
Ak by sa nepodarilo získať štátne prostriedky na bytový dom, mesto by ho muselo zaplatiť z vlastných zdrojov, prípadne si zobrať komerčný úver. To by sa premietlo do výšky nájomného, ktoré by bolo vyššie.
„Na Slovensku je stále málo nájomných bytov v porovnaní s krajinami Európskej únie. V nich predstavujú približne osemnásť percent z bytového fondu, na Slovensku asi deväť percent. Stavať ich je výhodné, lebo úvery zo ŠFRB sa nezapočítavajú do úverového zaťaženia obcí a miest. Úroky, ktoré mestá a obce platia, sú iba jedno percento a sú zahrnuté v nájomnom," povedal M. Kašák.