LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Film Kamzík horský získal tretiu cenu v kategórii dokumentárnych a náučných filmov aj osobitnú cenu od ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Pavel Ballo sa dlhodobo venuje výskumu svišťov v Tatranskom národnom parku (TANAP). Pohybuje sa v alpínskom stupni, kde žijú svište aj kamzíky.
Jeho zábery sa stali základom vzdelávacieho filmu o kamzíkoch, ktorý mal premiéru pred štyrmi rokmi v Bratislave. Volal sa Prežije kamzík? a komentár k nemu nahovorili známi herci Táňa Pauhofová a Michal Halon. Film bodoval na viacerých filmových prehliadkach.
Veľa cien na filmových súťažiach získal aj jeho film o svišťoch Zhovorčivý spachtoš. Hlas hlavnému svišťovi prepožičal herec Richard Stanke.
S Pavlom Ballom sme sa porozprávali o jeho najnovšom filme.
Prečo ste sa opäť rozhodli natočiť film o kamzíkoch?
- Chodím po horách aj s kamerou a svišť a kamzík, naše dva glaciálne relikty, čiže pozostatky doby ľadovej, ma stále fascinujú. Prvé dva filmy o kamzíkoch a svišťoch sú venované hlavne školskej mládeži, ale chcel som urobiť film aj pre širokú verejnosť.
Ako vznikla spolupráca s českými tvorcami?
- Českí kolegovia mali veľkú motiváciu urobiť film o kamzíkovi, pretože onedlho si pripomenú sté výročie výročie premiestnenia kamzíkov z Álp do českého pohoria Jeseníky. Málo ľudí vie, že v bývalom Československu kamzík žil až v šiestich pohoriach. V Lužických horách, Jeseníkoch, Veľkej Fatre a Slovenskom raji žijú kamzíky privezené z Álp. Pôvodné kamzíky žijú na Slovensku iba v Tatranskom národnom parku a od 80. rokov aj v Nízkych Tatrách, kam boli prevezené z TANAP-u ako náhradná populácia.
S kým ste pri tvorbe filmu spolupracovali?
- Film vznikol v spolupráci českého štúdia Ptákovec a Správy TANAP-u. Jeho iniciátormi a hlavnými autormi sú Milena Hamerská a Jiří Pecháček, ktorí sa snažia zachrániť kamzíkov v Jeseníkoch. Za ich záchranu spísali aj petíciu. Niektorí ochranári chcú totiž kamzíkov z chránených oblastí Jeseníkov odstrániť. Argumentujú práve tým, že tam boli privezené, nie sú teda pôvodný druh a majú údajne negatívny vplyv na ekosystém. Aj preto chceli českí kolegovia urobiť film o kamzíkoch a hľadali človeka, ktorý by im urobil vhodné zábery.
Ako ste ich urobili?
- Film o zvieratách sa robí aj niekoľko rokov, lebo zvieratá nie sú herci a nedajú sa naaranžovať. Filmovačka vysoko v horách je dosť náročná, hlavne v zime. Za kamzíkmi som niekedy chodil v skialpinistickej výstroji a na prsiach mi blikal lavínový vyhľadávač. Kameru som balil do deky, aby nezamrzla. Vždy som sa snažil byť nenápadný a zvieratá čo najmenej vyrušovať. Preto som sa v zime maskoval bielou plachtou. V lete som zase skúšal maskáče, ale kamzíky predo mnou utekali. Asi som v nich evokoval pytliakov.
Najlepšie zábery som urobil, keď som bol oblečený ako bežný turista. Vtedy mi dovolili prísť k nim najbližšie.
Aký je rozdiel medzi tatranskými kamzíkmi a alpskými, ktoré žijú v Jeseníkoch?
- Sú na nerozoznanie. Iba analýzou DNA sa dá bezpečne zistiť, ktorý je ktorý. Ale rozdiel medzi nimi je, napríklad, v tom, že alpské kamzíky majú veľký vertikálny rádius a v zime schádzajú dolu až do lesa, kým tatranské zostávajú aj v zime vysoko nad kosodrevinou, kde sú vo väčšom bezpečí pred predátormi.
Zažili ste pri filmovaní nejakú nevšednú príhodu?
- Podarilo sa mi nafilmovať aj útok dvoch orlov na kamzíka. Nie je to ako v rozprávkach, že orol uchytí kamzíka do pazúrov a uletí s ním preč. Orly útočia tak, že zaženú kamzíka na skalu, odkiaľ nemá kam ujsť, potom z výšky prudko zletia dolu a strčia do neho. Kamzík spadne, poláme si nohy a orly majú hostinu. Ale tento prípad mal šťastný koniec, aspoň pre kamzíka. Keď ma orly zbadali s kamerou, zľakli sa a odleteli.
Pri filmovaní boli aj smutné chvíle, keď kamzíky rozduril skialpinista, ktorý mal navyše so sebou aj psa. Kamzíky sa ich boja, lebo im pripomínajú vlka. Keď ho zbadajú, dajú sa na bezhlavý útek, môžu sa pošmyknúť, spadnúť a zraniť.
Nafilmoval som veľa kamzíkov s odlomenými rožkami. Zrejme sa to mnohým stalo, keď utekali pred nezodpovednými turistami. Bivakujú tam, kde nemajú, rušia kamzíkov, vytláčajú ich do skalných stien a lavínových žľabov.
Rušia ich aj vrtuľníky. Keby turisti dodržiavali návštevný poriadok a používali správnu výstroj, nemuseli by ich vrtuľníky zachraňovať. Všetko je o disciplíne návštevníkov Tatier.
Vaše predchádzajúce dva filmy nahovorili známi herci. Kto nahovoril tretí a ako by ste ho charakterizovali?
- Nahovoril ho český herec Zdeněk Pavlíček. Autormi scenára sú M. Hamerská a J. Pecháček, pomáhal im môj brat Milan, ktorý je profesionálnym strážcom prírody v TANAP-e. Film trvá 42 minút a diváci sa z neho dozvedia o kamzíkoch všetko podstatné. Dúfam, že po jeho vzhliadnutí si budú kamzíky aj viac vážiť a chrániť ich.