Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša
Pridajte si svoje mesto

Ochranári napadli použitie účelových prostriedkov

Predseda občianskeho združenia Tatry Rudolf Pado vyjadril nespokojnosť s rozhodnutím Okresnej prokuratúry v Liptovskom Mikuláši.

Ochranári napadli vynaloženie časti účelovo viazaných príjmov obcou Veterná Poruba za ukladanie tuhého komunálneho odpadu na veľkokapacitnej skládke v jej katastri.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SITA)

VETERNÁ PORUBA. Predseda občianskeho združenia Tatry Rudolf Pado vyjadril nespokojnosť s rozhodnutím Okresnej prokuratúry v Liptovskom Mikuláši v súvislosti s jeho sťažnosťou na neoprávnené vynaloženie časti účelovo viazaných príjmov obcou Veterná Poruba za ukladanie tuhého komunálneho odpadu na veľkokapacitnej skládke v jej katastri.

Na základe analýzy vyžiadaných faktúr sme zistili, že viac ako 19-tisíc eur bolo vynaložených v rozpore so zákonom. Opisuje to aj uznesenie prokuratúry, no na druhej strane sa v ňom veľmi zvláštne tvrdí, že keď sa všetko zváži, nedá sa dokázať, že ide o trestný čin. Pokladám to za návod, ako beztrestne nakladať s účelovo viazanými prostriedkami v obciach," zdôraznil Pado.

Podľa úradujúcej starostky Desany Stromkovej boli spomínané prostriedky využité v odpadovom hospodárstve alebo na investície vyvolané riešením úzko súvisiacich problémov. „ Napríklad, pri vývoze fekálií, pri čistení ulíc či vodného toku. Riešiť to len tak, ako to striktne ukladá zákon, nás veľmi obmedzuje a preto sme už dvakrát iniciovali zmenu zákonov o odpadoch a o poplatkoch za uloženie odpadu," vysvetlila.

Pado oponoval zmysluplnosťou zákonom definovaného účelového viazania prostriedkov. „ Prokurátor sa tým mal, podľa mňa, veľmi vážne zaoberať, lebo to asi nie je stanovené len tak. Obec s takými vysokými účelovo viazanými príjmami by už mala mať vybudované kompostovisko, zberný dvor či pred každým domom by mali stáť farebné kontajnery na separovanie odpadov," zdôraznil.

Reálne dokážeme využiť sotva desatinu príjmov z týchto poplatkov. Žiaľ, príslušné zákonné normy ich neumožňujú investovať na riešenie iných závažných ekologických problémov, napríklad, na budovanie kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Malá obec nemá v tomto prípade nárok na podporu z eurofondov. Hoci máme financie na účte, museli by sme si zobrať úver, čo nemá logiku," dodala starostka Veternej Poruby.


  1. Diaľnicu Korbeľkou odobril aj minister 831
  2. Na Klačne úradoval zlodej 548
  3. Š. Klimčík: „Všetko ladíme na olympiádu.“ 522
  4. Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody 203
  5. Ružomberská polícia pátra po nezvestnej tínedžerke, neozvala sa viac ako mesiac 175
  6. Skialpinisti museli aj bežať 94
  7. Ľupčianskou dolinou sa prehnal český uragán 84
  8. Z hrebeňa Západných Tatier spadol turista 83
  9. Ohňostroje vyhnali znečistenie do extrému 79
  10. Ako sa zbaviť vianočného stromčeka 66

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Diaľnicu Korbeľkou odobril aj minister

Už by nemalo nič nezabrániť tomu, aby sa diaľničiari mohli pustiť do prípravy projektu na stavbu úseku D1 medzi Turanmi a Hubovou v tunelovom variante.

Na Klačne úradoval zlodej

Vykradol jeden byt, do ďalšieho sa už nedostal.

Š. Klimčík: „Všetko ladíme na olympiádu.“

Po náročnom programe bola Petra Vlhová pár dní doma. O doterajšom priebehu sezóny a nadchádzajúcich štartoch sme hovorili s jej kondičným trénerom Šimonom Klimčíkom.

Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody

Polícia prosí o pomoc všetkých, ktorí boli svedkami nedeľnej nehody.

Ružomberská polícia pátra po nezvestnej tínedžerke, neozvala sa viac ako mesiac

Polícia pátra po 15-ročnej Sabíne Billovej, bytom Ružomberok, ktorá 7. decembra odišla z domu a doteraz nedala o sebe vedieť.

Blízke regióny

Na Donovaloch zahynul lyžiar, narazil do vetrolamov

Horskí záchranári začali s jeho oživovaním už na svahu. Lyžiar nemal na hlave prilbu.

Dopravnú situáciu v kraji komplikuje poľadovica, Donovaly pre nákladné autá dočasne uzavreli

Najhoršia situácia bola dopoludnia v okresoch Banská Bystrica, Zvolen a Žiar nad Hronom, nehody pribúdajú na rýchlostnej ceste R1.

Na ceste medzi Martinom a Košťanmi zomrel človek

Pri Košťanoch sa dnes ráno stala tragická dopravná nehoda. Vodič osobného auta sa zrazil so zhŕňačom a pri prevoze do nemocnice zomrel.

Ukradnutý lesný traktor konečne našli

Špeciálny stroj ukradli pred dvoma mesiacmi, majiteľovi pomohol pri hľadaní aj článok v novinách a na internete.

FOTO: Ako bolo na Hornotučianskom plese v Turčianskych Tepliciach

Dobrá zábava, uvoľnená atmosféra, skvelý Štefan Skrúcaný, jednoducho pohoda. To všetko zažili hostia na plese v Turčianskych Tepliciach. Viac v našej fotoreportáži.

Všetky správy

Babiš nedostal dôveru, ale vládnuť môže roky. Čo teraz čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá. Post premiéra napriek tomu tak skoro neopustí.

Boli sme na Babišovom Čapím hnízde. Nikde nikto, len hotel takmer plný

Žiadny podvod, opakuje český premiér. Podvod naznačujú európski vyšetrovatelia.