Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Pevné objatie je prostriedkom návratu a obnovy lásky v rodine

Terapia pevným objatím je vo svete už bežne používaná metóda, ktorú rozšírila psychologička českého pôvodu Jiřina Prekopová.

Aj vďaka terapii pevným objatím dokáže dieťa nadviazať kontakt s matkou. Jiřina Prekopová vľavo.Aj vďaka terapii pevným objatím dokáže dieťa nadviazať kontakt s matkou. Jiřina Prekopová vľavo. (Zdroj: Z FILMU MAMA, OTEC, OBJÍM MA)

Terapia pevným objatím je vo svete už bežne používaná metóda, ktorú rozšírila psychologička českého pôvodu Jiřina Prekopová.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dnešné deti, podľa nej, vyrastajú v bezbrehej dobe, charakterizovanej stratou hodnôt. J. Prekopová sa zamýšľa nad tým, ako je možné, že nikdy a nikde nebolo toľko nepokojných a ťažko vychovateľných detí ako práve dnes.

Nedávno ukončila tri a pol ročný výcvik slovenských terapeutov. V čom spočíva tajomstvo terapie pevného objatia? „Je to šanca pre dvoch osudovo úzko spojených ľudí vyjadriť bolestivý, slovami nezvládnuteľný vzťahový konflikt. Vyriešiť ho a zmieriť sa navzájom, pričom sa obaja pevne držia,“ vysvetlila hlavnú myšlienku Prekopová. Spor a hádky opisuje ako niečo normálne a prirodzené. Dôležité ale je, aby ich účastníci dostali príležitosť na zmierenie ešte pred západom slnka. „Obaja majú právo celkom otvorene a bez obáv, avšak kultivovane, vykričať a vyplakať svoje zranené pocity. Je to stretnutie tvárou v tvár, od žlčníka k žlčníku, od srdca k srdcu. Všetok jed musí z brucha von, rovnako ako slzy zo srdca, pokým sa znova nerozprúdi láska,“ opísala autorka terapie pevným objatím.

Silu objatia jej ukázal manžel

Podľa slov celosvetovo uznávanej psychologičky, terapia pevným objatím začala na Slovensku v Tatrách. Prvý jej ju ukázal manžel, ktorý bol Slovák. Keď sa cítila zle a ťažko, chytil ju a nepustil, pokým si v jeho objatí nevykričala zlosť, ktorú k nemu cítila. Z pozície psychológa začala tento jav skúmať, zisťovala, ako je možné, že takáto forma objatia pomáha.

„Podarilo sa nám Jiřinu Prekopovú presvedčiť, aby urobila odborný výcvik terapeutov aj na Slovensku. Nebolo to jednoduché, pretože výcviky prebiehajú po celom svete, kalendár má obsadený na dva roky dopredu. Vzhľadom na to, že jej manžel bol Slovák a tvrdí, že mu to dlhovala, uprednostnila nás pred ostatnými štátmi,“ vysvetlila Eva Ohraďanová, riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku, ktorá celý výcvik organizovala a zastrešovala.

Nad celým výcvikom držala dohľad sama psychologička. Priniesla so sebou nemecko-český lektorský tím a starali sa o 25 študentov. Boli to doktori psychológie, psychoterapeuti, špeciálni pedagógovia, lekári a odborníci, ktorí už majú za sebou dlhoročnú prax. Po troch rokoch štúdia ich zostalo 20 a minulý týždeň boli slávnostne certifikovaní v Liptovskom Jáne.

Každý si nesie v sebe predkov

Terapiu si každý terapeut vyskúšal na sebe a rodine. V prvých rokoch išlo najmä o predstavenie metódy, účastníci získavali teoretické vedomosti. Potom nasledovali vlastné skúsenosti.

Každý z terapeutov si prešiel vlastné procesy so svojou rodinou. V posledných dvoch rokoch pracovali s klientskými rodinami, teda tými, ktoré terapiu vyhľadali. Išlo najmä o nezrovnalosti v medziľudských vzťahoch, ktoré sa môžu premietať do akýchkoľvek oblastí života.

Sľub terapeuta zložila aj Darina Gálfyová z Liptovského Mikuláša. FOTO (BVK)

„Veľakrát ani nevieme, čo všetko môže prameniť v narušení vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Nosíme v sebe svojich predkov, sme z polovice otec a matka, zo štvrtiny starí rodičia a niekde v nás je jedna bunka každého z našich predkov. Všetko máme v sebe zapísané a čo sa udialo v minulosti, sa nás dotýka. Každý už zažil, že história sa zvykne opakovať,“ vysvetlila Ohraďanová.

Všetko sa končí obnovením lásky

Terapia pevným objatím je určená ľuďom, ktorí k sebe podľa systemického poriadku v rodine vzťahovo patria. Napríklad, medzi dieťaťom a rodičom, v partnerskom vzťahu, medzi dospelým a jeho rodičom, či už žijúcim, alebo zosnulým, medzi súrodencami.

„V prvom rade treba vrátiť systém rodiny do poriadku. Každý v ňom musí mať svoje miesto. Problémy majú často ľudia vylúčení zo systému, čierne ovce rodiny. Terapeuti vedia diagnosticky prísť na to, kde nastal problém. Určia, či ide o komplikáciu z minulosti, alebo pramení v súčasnej generácii.

Potom nasleduje konkrétny proces terapie, keď si človek v pevnom objatí napraví poškodenú väzbu. „Ak mám zlý vzťah s mamou, v pevnom objatí si ten vzťah vysporiadam. Matka nemusí byť fyzicky prítomná. Človeku sa uľaví, pretože môže svoju bolesť vyjadriť, matku pochopí, je mu dovolené nahliadnuť do toho, čím si prešla ona a s tým všetkým ju prijať do srdca.

„Problém často stojí na tom, že človek nedokáže dať to, čo sám nedostal. Keď raz niekto lásku nedostane, nemôže ju dať ďalej. Proces terapie vždy končí obnovením lásky. Je nejaká krivda a bolesť, v pevnom objatí ju môže človek vykričať a vyplakať, všetko ide z neho von a potom prichádza úľava, zmierenie a obnovenie lásky,“ opísala Ohraďanová.

Pôrod je pre človeka prvou traumou

Úspešná je aj terapia medzi rodičom a malým dieťaťom. „Pre veľa detí je prvotnou životnou traumou práve pôrod. Naše pôrodníctvo sa stále uberá tým smerom, že dbá v prvom rade o pohodlie matky. Sme generácia, ktorá prichádzala do veľkého svetla, hluku, oddelení od matky sme hneď išli do inkubátorov. Prvý kontakt s matkou prichádzal až po 20-tich hodinách, lebo si musela oddýchnuť. Pre dieťa je pôrod a následné odlúčenie veľmi ťažké,“ povedala organizátorka výcviku.

Pomocou terapie pevným objatím sa dokáže rehabilitovať pôrodný zážitok. Aj dospelý človek si ho môže terapeutickým procesom, pod dohľadom odborníka, obnoviť. Rehabilitácia pôrodu je pre človeka veľmi oslobodzujúca, je to niečo, s čím sme začínali život na tomto svete.

Napravili nefungujúce vzťahy

O úspešnosti metódy Jiřiny Prekopovej hovorí aj manželský pár, ktorý bol tesne pred rozvodom. Z terapie odchádzali znova zaľúbení. „Rodiny, ktoré podstúpili terapiu objatím, pravidelne kontaktujeme, každej z nich sa darí stále veľmi dobre,“ priblížila Ohraďanová.

Svetovo uznávaná psychologička Jiřina Prekopová (vpravo) a riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku Eva Ohraďanová si veľmi dobre rozumeli. FOTO: (BVK)

Výcvik je uznaný Medzinárodnou spoločnosťou pevného objatia v Lindau a garantovaný pracovnou skupinou pre terapiu pevným objatím Českomoravskej psychologickej spoločnosti. Vďaka tomu jeho absolventi okrem slovenského certifikátu získavajú aj medzinárodný certifikát.

Na Slovensku je v súčasnosti 20 certifikovaných terapeutov. V krátkom čase spustia webovú stránku s kontaktmi na psychológov, ktorí sú rozptýlení po celom Slovensku. S rozvojom a rozšírením terapie pevným objatím po Slovensku ale výcvikom nekončia.

„V Liptove už pôsobia dve terapeutky s certifikátom. Chceme zorganizovať ďalší kongres, semináre a workshopy,“ dodala Eva Ohraďanová.

Osobný príbeh

V jednej z klienských rodín, ktoré podstúpili terapiu a teraz ju aj pravidelne využívajú, je aj matka dvoch detí. „Podarilo sa mi vyriešiť veľa vecí v živote. Moje deti a ja sme najprv napravili začiatok, pôrod. Pevné objatie teraz aplikujeme doma ako životnú formu. Keď mi je ťažko, môj manžel vie, že ma má podržať, zbytočne sa nepýtať a prijímať. Takisto sú naučené aj naše deti, ktoré keď pociťujú veľkú bolesť a zlosť, pýtajú si od nás pevné objatie. Princíp spočíva v tom, že dieťa môže pocítiť, že je milované za všetkých podmienok, aj keď neposlúcha, je zlostné a nahnevané, trebárs aj na nás.Empatii sa dieťa najlepšie učí tým, že vidí, ako to robíme my. Povieme mu, čo nás hnevá, má možnosť vnímať našu zlosť, ale v tú istú chvíľu aj prijatie v našom objatí. Dieťa vie, že je milované a so svojou neposlušnosťou nestráca našu lásku. Nezažíva to, čo deti v mnohých rodinách, ktoré sú posielané do svojej izby, aby sa upokojili a vrátiť sa môžu až vtedy, keď budú zase dobré. Také dieťa sa cíti prijímané len v dobrých časoch a za podmienok, že bude poslušné. To však nie je bezpodmienečná láska, ktorú majú možnosť zažiť deti v pevnom objatí. Zdravé dieťa si dovolí občas neposlúchnuť a to sú práve chvíle, kedy mu my rodičia musíme stanoviť hranice, ale súčasne v láskyplnom objatí preukázať lásku bez podmienky, že musí byť len dobré. Ak by sme sa takto naučili žiť vo vzájomných vzťahoch všetci, nemuseli by zasahovať terapeuti,“ opísala svoje skúsenosti mladá žena.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 901
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 993
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 866
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 994
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 043
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 546
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 361
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 103
 9. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 045
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 2. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 3. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 4. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 5. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 6. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 8. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 189
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 067
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 045
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 435
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 875
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 028
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 114
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 854
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Viac gólových šanci na svojich kopačkách mali domáci Liptáci v červenom. Avšak z víťazstva sa napokon radovali hosťia z Michaloviec.

Futbalisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš prehrali v 16. kole Fortuna ligy s MFK Michalovce 0:1.


a 1 ďalší 8m
   Na vložených pretekoch v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Vladimír Brtáň s číslom 35 za Jurekom a pred Odložilom. 

Atletika na Liptove má vyše storočnú históriu. Medzi tými, ktorí ju tvorili, bol aj bežec – strednotratiar, rodák z Liptovského Jána Vladimír Brtáň.


26. nov
Značka je primárne určená výrobcom tradičných alebo regionálne vyrobených potravín a predmetov, remeselníkom a pestovateľom plodín. Značku pokrstili bylinkami z Liptova.

Produkty z Liptova, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo, sa po novom môžu uchádzať o značku kvality Produkt Liptova.


TASR 26. nov
Mestský úrad Ružomberok

Budova ružomberskej radnice je od piatka 26. novembra pre verejnosť uzatvorená.


TASR 26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Za november zomrelo v Nitre 23 pacientov.


26. nov

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


4 h

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


22 h

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 2. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 3. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 4. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 5. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 6. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 8. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 189
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 067
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 045
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 435
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 875
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 028
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 114
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 854
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu