Terapia pevným objatím je vo svete už bežne používaná metóda, ktorú rozšírila psychologička českého pôvodu Jiřina Prekopová.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dnešné deti, podľa nej, vyrastajú v bezbrehej dobe, charakterizovanej stratou hodnôt. J. Prekopová sa zamýšľa nad tým, ako je možné, že nikdy a nikde nebolo toľko nepokojných a ťažko vychovateľných detí ako práve dnes.
Nedávno ukončila tri a pol ročný výcvik slovenských terapeutov. V čom spočíva tajomstvo terapie pevného objatia? „Je to šanca pre dvoch osudovo úzko spojených ľudí vyjadriť bolestivý, slovami nezvládnuteľný vzťahový konflikt. Vyriešiť ho a zmieriť sa navzájom, pričom sa obaja pevne držia,“ vysvetlila hlavnú myšlienku Prekopová. Spor a hádky opisuje ako niečo normálne a prirodzené. Dôležité ale je, aby ich účastníci dostali príležitosť na zmierenie ešte pred západom slnka. „Obaja majú právo celkom otvorene a bez obáv, avšak kultivovane, vykričať a vyplakať svoje zranené pocity. Je to stretnutie tvárou v tvár, od žlčníka k žlčníku, od srdca k srdcu. Všetok jed musí z brucha von, rovnako ako slzy zo srdca, pokým sa znova nerozprúdi láska,“ opísala autorka terapie pevným objatím.
Silu objatia jej ukázal manžel
Podľa slov celosvetovo uznávanej psychologičky, terapia pevným objatím začala na Slovensku v Tatrách. Prvý jej ju ukázal manžel, ktorý bol Slovák. Keď sa cítila zle a ťažko, chytil ju a nepustil, pokým si v jeho objatí nevykričala zlosť, ktorú k nemu cítila. Z pozície psychológa začala tento jav skúmať, zisťovala, ako je možné, že takáto forma objatia pomáha.
„Podarilo sa nám Jiřinu Prekopovú presvedčiť, aby urobila odborný výcvik terapeutov aj na Slovensku. Nebolo to jednoduché, pretože výcviky prebiehajú po celom svete, kalendár má obsadený na dva roky dopredu. Vzhľadom na to, že jej manžel bol Slovák a tvrdí, že mu to dlhovala, uprednostnila nás pred ostatnými štátmi,“ vysvetlila Eva Ohraďanová, riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku, ktorá celý výcvik organizovala a zastrešovala.
Nad celým výcvikom držala dohľad sama psychologička. Priniesla so sebou nemecko-český lektorský tím a starali sa o 25 študentov. Boli to doktori psychológie, psychoterapeuti, špeciálni pedagógovia, lekári a odborníci, ktorí už majú za sebou dlhoročnú prax. Po troch rokoch štúdia ich zostalo 20 a minulý týždeň boli slávnostne certifikovaní v Liptovskom Jáne.
Každý si nesie v sebe predkov
Terapiu si každý terapeut vyskúšal na sebe a rodine. V prvých rokoch išlo najmä o predstavenie metódy, účastníci získavali teoretické vedomosti. Potom nasledovali vlastné skúsenosti.
Každý z terapeutov si prešiel vlastné procesy so svojou rodinou. V posledných dvoch rokoch pracovali s klientskými rodinami, teda tými, ktoré terapiu vyhľadali. Išlo najmä o nezrovnalosti v medziľudských vzťahoch, ktoré sa môžu premietať do akýchkoľvek oblastí života.
Sľub terapeuta zložila aj Darina Gálfyová z Liptovského Mikuláša. FOTO (BVK)
„Veľakrát ani nevieme, čo všetko môže prameniť v narušení vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Nosíme v sebe svojich predkov, sme z polovice otec a matka, zo štvrtiny starí rodičia a niekde v nás je jedna bunka každého z našich predkov. Všetko máme v sebe zapísané a čo sa udialo v minulosti, sa nás dotýka. Každý už zažil, že história sa zvykne opakovať,“ vysvetlila Ohraďanová.
Všetko sa končí obnovením lásky
Terapia pevným objatím je určená ľuďom, ktorí k sebe podľa systemického poriadku v rodine vzťahovo patria. Napríklad, medzi dieťaťom a rodičom, v partnerskom vzťahu, medzi dospelým a jeho rodičom, či už žijúcim, alebo zosnulým, medzi súrodencami.
„V prvom rade treba vrátiť systém rodiny do poriadku. Každý v ňom musí mať svoje miesto. Problémy majú často ľudia vylúčení zo systému, čierne ovce rodiny. Terapeuti vedia diagnosticky prísť na to, kde nastal problém. Určia, či ide o komplikáciu z minulosti, alebo pramení v súčasnej generácii.
Potom nasleduje konkrétny proces terapie, keď si človek v pevnom objatí napraví poškodenú väzbu. „Ak mám zlý vzťah s mamou, v pevnom objatí si ten vzťah vysporiadam. Matka nemusí byť fyzicky prítomná. Človeku sa uľaví, pretože môže svoju bolesť vyjadriť, matku pochopí, je mu dovolené nahliadnuť do toho, čím si prešla ona a s tým všetkým ju prijať do srdca.
„Problém často stojí na tom, že človek nedokáže dať to, čo sám nedostal. Keď raz niekto lásku nedostane, nemôže ju dať ďalej. Proces terapie vždy končí obnovením lásky. Je nejaká krivda a bolesť, v pevnom objatí ju môže človek vykričať a vyplakať, všetko ide z neho von a potom prichádza úľava, zmierenie a obnovenie lásky,“ opísala Ohraďanová.
Pôrod je pre človeka prvou traumou
Úspešná je aj terapia medzi rodičom a malým dieťaťom. „Pre veľa detí je prvotnou životnou traumou práve pôrod. Naše pôrodníctvo sa stále uberá tým smerom, že dbá v prvom rade o pohodlie matky. Sme generácia, ktorá prichádzala do veľkého svetla, hluku, oddelení od matky sme hneď išli do inkubátorov. Prvý kontakt s matkou prichádzal až po 20-tich hodinách, lebo si musela oddýchnuť. Pre dieťa je pôrod a následné odlúčenie veľmi ťažké,“ povedala organizátorka výcviku.
Pomocou terapie pevným objatím sa dokáže rehabilitovať pôrodný zážitok. Aj dospelý človek si ho môže terapeutickým procesom, pod dohľadom odborníka, obnoviť. Rehabilitácia pôrodu je pre človeka veľmi oslobodzujúca, je to niečo, s čím sme začínali život na tomto svete.
Napravili nefungujúce vzťahy
O úspešnosti metódy Jiřiny Prekopovej hovorí aj manželský pár, ktorý bol tesne pred rozvodom. Z terapie odchádzali znova zaľúbení. „Rodiny, ktoré podstúpili terapiu objatím, pravidelne kontaktujeme, každej z nich sa darí stále veľmi dobre,“ priblížila Ohraďanová.
Svetovo uznávaná psychologička Jiřina Prekopová (vpravo) a riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku Eva Ohraďanová si veľmi dobre rozumeli. FOTO: (BVK)
Výcvik je uznaný Medzinárodnou spoločnosťou pevného objatia v Lindau a garantovaný pracovnou skupinou pre terapiu pevným objatím Českomoravskej psychologickej spoločnosti. Vďaka tomu jeho absolventi okrem slovenského certifikátu získavajú aj medzinárodný certifikát.
Na Slovensku je v súčasnosti 20 certifikovaných terapeutov. V krátkom čase spustia webovú stránku s kontaktmi na psychológov, ktorí sú rozptýlení po celom Slovensku. S rozvojom a rozšírením terapie pevným objatím po Slovensku ale výcvikom nekončia.
„V Liptove už pôsobia dve terapeutky s certifikátom. Chceme zorganizovať ďalší kongres, semináre a workshopy,“ dodala Eva Ohraďanová.
Osobný príbeh
V jednej z klienských rodín, ktoré podstúpili terapiu a teraz ju aj pravidelne využívajú, je aj matka dvoch detí. „Podarilo sa mi vyriešiť veľa vecí v živote. Moje deti a ja sme najprv napravili začiatok, pôrod. Pevné objatie teraz aplikujeme doma ako životnú formu. Keď mi je ťažko, môj manžel vie, že ma má podržať, zbytočne sa nepýtať a prijímať. Takisto sú naučené aj naše deti, ktoré keď pociťujú veľkú bolesť a zlosť, pýtajú si od nás pevné objatie. Princíp spočíva v tom, že dieťa môže pocítiť, že je milované za všetkých podmienok, aj keď neposlúcha, je zlostné a nahnevané, trebárs aj na nás.Empatii sa dieťa najlepšie učí tým, že vidí, ako to robíme my. Povieme mu, čo nás hnevá, má možnosť vnímať našu zlosť, ale v tú istú chvíľu aj prijatie v našom objatí. Dieťa vie, že je milované a so svojou neposlušnosťou nestráca našu lásku. Nezažíva to, čo deti v mnohých rodinách, ktoré sú posielané do svojej izby, aby sa upokojili a vrátiť sa môžu až vtedy, keď budú zase dobré. Také dieťa sa cíti prijímané len v dobrých časoch a za podmienok, že bude poslušné. To však nie je bezpodmienečná láska, ktorú majú možnosť zažiť deti v pevnom objatí. Zdravé dieťa si dovolí občas neposlúchnuť a to sú práve chvíle, kedy mu my rodičia musíme stanoviť hranice, ale súčasne v láskyplnom objatí preukázať lásku bez podmienky, že musí byť len dobré. Ak by sme sa takto naučili žiť vo vzájomných vzťahoch všetci, nemuseli by zasahovať terapeuti,“ opísala svoje skúsenosti mladá žena.