LIPTOV. Hygienici pravidelne kontrolujú stav a čistotu detských ihrísk. Vzorky z pred– školských zariadení a ihrísk, ktoré postavilo mesto, bol vyhovujúci.
Na bezpečnosť pieskovísk, ktoré si postavili ľudia, často aj pred niekoľkými rokmi, ale nedohliada nik. Je na rodičoch, či dieťaťu povolia hrať sa na divokom pieskovisku. Často ich využívajú aj nezodpovední psičkári, ktorí si neuvedomujú, že v mieste, kde si ich miláčik uľaví, sa hrajú deti, ktoré sa ľahko stanú obeťami parazitov a mikroorganizmov.
Každé predškolské zariadenie musí mať podľa zákona k dispozícií detské ihrisko. Rovnako aj samospráva musí vytvoriť priestor pre najmenších, aby sa v sprievode rodičov hrali na preliezačkách, hojdačkách, v pieskoviskách a spoznávali prvých kamarátov.
Ihriská bez oplotenia sú riskantné
„Na pieskoviskách vybudovaných v rámci občianskej vybavenosti na verejných priestranstvách sa vykonáva hygienická kontrola čistoty piesku. Nekontrolujeme len tie, ktoré si zriadia sami obyvatelia bytových domov. Ale tie je ľahko rozoznať od pieskovísk, ktoré sú vybudované v rámci občianskej vybavenosti, nie sú oplotené a označené. Pieskoviská vybudované v rámci občianskej vybavenosti musia spĺňať stanovené požiadavky a sú v správe miest a obcí,“ informovala hygienička Gabriela Guráňová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.
„Ihriská si vyberám, lebo chcem mať istotu, že sa synovi nič nestane. Novopostavené ihriská sú krajšie, deťom ponúkajú viac aktivít, viac priestoru na vybláznenie. Páči sa mi, že majú plot. Nevojde tam pes, dokonca sa mi zdá, že aj vďaka tomu dlhšie odolávajú náporom vandalov. Keď sa rozprávam s nejakou mamičkou, mám istotu, že mi dieťa v zápale hry neujde,“ zhrnula výhody detských ihrísk matka štvorročného chlapca Samuela z ružomberského sídliska.
Preliezačky majú tridsať rokov
Udržiavané sú tie pieskoviská a ihriská, ktoré sa nachádzajú v areáloch materských škôl alebo ich postavilo mesto, či obec. Hygienici ich pravidelne kontrolujú, pokiaľ sa v areáli ihriska nachádza pieskovisko, odoberú vzorku. Všetky vyhoveli prísnym hygienický normám.
„V kvalite piesku neboli zistené nedostatky. V prípade, že by piesok nevyhovoval hygienickým požiadavkám, prevádzkovateľovi by sme zakázali pieskovisko používať alebo mu nariadili piesok vymeniť, čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať pitnou vodou,“ vysvetlila Gabriela Guráňová.
Hygienici zároveň odporúčajú piesok vymeniť raz do roka, najlepšie na začiatku sezóny.
Kovové preliezačky medzi panelovými domami Ružomberku majú približne tridsať rokov. O ich údržbu, ale aj čistotu ihrísk a pieskovísk v meste sa starajú Technické služby. „V jarnom období zisťujeme stav mobiliáru. Podľa požiadaviek obyvateľov mesta a poslancov zabezpečíme potrebné opravy a údržbu. Piesok do pieskovísk dovážame raz do roka, naposledy to bolo predvlani,“ informoval Ľudovít Mokoš z ružomberského oddelenia životného prostredia, technickej infraštruktúry a komunálnych služieb.
Riziko nákazy môžu rodičia účinne znížiť
Zo zdravotných rizík, ktoré vyplývajú z mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia piesku, ohrozujú deti, napríklad, toxoplazmóza, toxokaróza, enterobióza, salmonelóza. Vysoké je aj riziko mechanického poranenia, v piesku môžu byť ostré predmety alebo sklo.
Hygienička radí, akými preventívnymi opatreniami možno znížiť riziko vzniku ochorenia alebo poranenia detí. „Medzi najúčinnejšie patrí dodržiavanie disciplíny chovateľov domácich zvierat, najčastejšie psov, ktorí by ich mali venčiť čo najďalej od miest, kde sa hrajú deti. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí dôsledné dodržiavanie hygieny rúk. Je potrebné zabezpečiť, aby sa deti po hre v pieskovisku dôkladne umyli, aby nevkladali ruky prípadne hračky, ktoré používajú na pieskovisku, do úst,“ vysvetlila Guráňová.
Autor: ĽUBICA KUBIŠOVÁ