PODTUREŇ. Na šestnásty ročník chovateľského dňa, ktorý organizuje Slovenský zväz chovateľov Pinzgauského dobytka, priviezli chovatelia približne sto kusov dobytka.
Cieľom chovateľských stretnutí je udržiavanie vzájomných kontaktov pre zachovanie vzácneho genofondu pinzgauského dobytka.
Patrí do skupiny ohrozených druhov
Pinzgauské plemeno momentálne patrí medzi ohrozené druhy a je zapísané v plemennej knihe.
„Prvýkrát sa malej skupine chovateľov podarilo plemeno zaradiť do skupiny ohrozených druhov vlani a tento rok sa k nim pridali ďalší. Aktuálne v knihe figuruje približne dvetisíc geneticky čistých pinzgauských kráv,“ konštatoval Ján Paciga, predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku. Toto tradičné plemeno sa chová v horských podmienkach severného Slovenska od čias panovania cisárovnej Márie Terézie. Počas dvoch storočí sa pinzgauský dobytok v horských oblastiach severného Slovenska výborne etabloval. Chovateľom prinášal za minimálne náklady viacnásobný úžitok, mlieko, mäso, ale dal sa, napríklad, i dobre zapriahať. V súčasnosti ho v čistej podobe nájdeme len v niektorých lokalitách Liptova, Oravy, Spiša a horného Šariša.
Využíva hlavne nedostupné pasienky
„Toto horské plemeno je nenáročné a nepotrebuje drahé kŕmne zmesi. Nemá síce vysokú produkciu mlieka, ale vie vyprodukovať prijateľné množstvo mlieka, pri minimálnych nákladoch. Využíva hlavne pasienky v náročnom teréne čo je jeho veľká prednosť. Stav tohto dobytka je síce na nízky ale stabilizovaný,“ doplnil Paciga.
Odborník Jozef Bulla, dekan Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, si myslí, že zachovanie Pinzgauského plemena na Slovensku v prvom rade záleží od ľudí.
„To znamená, že bude žiť len vtedy, keď ho budú chovatelia chcieť. Pinzgauský dobytok patrí do nášho kultúrneho bohatstva, je pevnou súčasťou koloritu našej krajiny. Jeho chov má veľkú perspektívu, pretože dokáže výborne odolávať nepriaznivým zmenám životného prostredia, ktorých sme v súčasnosti svedkami.“
Plemeno vzniklo dlhodobým šľachtením
Ešte pred necelým polstoročím tvorili pinzgauské kravy veľkú časť stáda aj v Poľnohospodárskom družstve v Smrečanoch. Neskôr ich nahradili úžitkovejšími plemenami, ale napriek tomu sa ich nemienia úplne vzdať.
„Nedovolí nám to chovateľská hrdosť a navyše sa dajú vynikajúco využiť na spásanie technike neprístupných horských lúk a pasienkov,“ dodal podpredseda Poľnohospodárskeho družstva v Smrečanoch Jozef Sališ.
Slovenský pinzgauský dobytok vznikol krížením plemien dobytka, ktorý sa pôvodne choval na území severného Slovenska. Dlhodobým šľachtením hnedého a šedohnedého karpatského dobytka a červeného dobytka s pôvodným rakúskym pinzgauským plemenom vzniklo plemeno kombinovaného úžitkového typu.
Populácia slovenského pinzgauského plemena zostala s väčšou alebo menšou intenzitou napojená na pinzgauský dobytok chovaný v Rakúsku. Dobytok je vhodný pre horské oblasti s tvrdšími chovnými podmienkami.