Hlavné zdroje zvýšenej prašnosti sú známe, no ružomberská radnica však na ne nemá dosah. Zverejnenie pre Ružomberčanov nepríjemnej správy vyvolalo všeobecný šok. Nasledovalo hľadanie chyby v meraní.
RUŽOMBEROK. Januárové predbežné výsledky Slovenského hydrometeorologického ústavu vyvolali zdesenie - Ružomberok s minuloročnými 143 dňami s prašnosťou vyššou ako povoľujú normy mal najznečistenejšie ovzdušie na Slovensku.
Prvou reakciou niektorých boli argumenty, prečo musia byť výsledky týchto meraní nesprávne. Vedenie ružomberského mestského úradu však nepanikárilo. Zareagovalo okamžite.
Iniciovalo vytvorenie expertnej pracovnej skupiny, ktorú vytvorili odborníci z ružomberskej radnice, obvodného úradu životného prostredia a celulózovo-papierenskej spoločnosti Mondi SCP. Jej prvotnou úlohou bola analýza reálneho stavu a návrh opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia v meste.
Ľuďom musia oznámiť prekročenie normy
Krajský úrad životného prostredia v Žiline vydal všeobecne záväznú vyhlášku s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia na území mesta Ružomberok a obce Likavka.
„Mesto je v zmysle tohto nariadenia okrem iného povinné prekročenie prašnosti v ovzduší okamžite oznámiť obyvateľom mestským rozhlasom, vyvesením oznamu na úradnej tabuli a zverejnením tejto informácie na internetovej stránke mesta. Zároveň musí vyzvať ľudí, aby obmedzili všetky aktivity, ktoré prispievajú k zvyšovaniu prašnosti v ovzduší,“ povedal Miroslav Zuberec, zástupcu primátora mestského úradu v Ružomberku.
Dodal, že ďalšou povinnosťou radnice je zabezpečiť pravidelné čistenie chodníkov, ulíc ako aj ich polievanie. Aj túto úlohu pracovníci technických služieb priebežne plnia.
Aj ministerstvo môže pomôcť
Od februára expertná skupina zhromažďuje potrebné údaje o hlavných a vedľajších zdrojoch nadmernej prašnosti v meste. Zámerom radnice je, napríklad, vytvoriť súpis malých kotolní prevažne v rodinných domoch.
„Máme predstavu, že počas sčítania ľudí, bytov a domov komisári v anketách zistia, akým palivom majitelia v domoch kúria. Nepredpokladám však, že domové kotolne predstavujú významnejší zdroj znečisťovania ovzdušia. Väčšinovým vykurovacím médiom v Ružomberku je totiž plyn. Uhlie používa už málokto,“ povedal Zuberec.
Expertná komisia určila hlavné zdroje zvýšenej prašnosti v meste. Radnica však nemôže prijať opatrenia, príkazy či nariadenia na jej zníženie, lebo za najväčší zdroj odborníci považujú dopravu. Priamo cez mesto vedú dva cestné ťahy, ktoré sú preťažené nadmerným počtom áut.
„Výsledky celoštátneho sčítania dopravy 2010 potvrdili, že v Ružomberku sa zvýšila intenzita dopravy oproti roku 2005 na takmer všetkých komunikáciách. Na úseku od Hypernovy po križovatku smerom na Dolný Kubín sčítací komisári zaevidovali za 24 hodín viac ako 29-tisíc áut,“ informoval Zuberec.
Jediným riešením ako obmedziť prechádzanie tisícok áut centrom mesta je vybudovanie obchvatu v podobe diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1. Napriek mnohoročnej snahe zástupcov Ružomberka urýchliť výstavbu týchto komunikácií, ešte stále sú tieto investície štátu len na papieri.
Ďalším zdrojom prašnosti je využívanie štyroch lomov v katastri Ružomberka a odvážanie surovín z neho na nezakrytých nákladných autách. Pripomenúť treba aj nedostatočné čistenie a polievanie štátnych ciest, o ktoré sa stará Slovenská správa ciest. Preto primátor mesta požiadal žilinskú správu ciest o častejšie čistenie a polievanie ciest I/18 a I/59, policajný zbor o kontrolu vozidiel prevážajúcich sypké materiály najmä z lomov, aby nedochádzalo k úniku materiálu pri prevoze do ovzdušia a na cestu.
„Na ministerstvo dopravy zase poslal požiadavku, aby pri tvorbe nového či novelizácii jestvujúceho zákona o cestnej premávke zákonodarcovia stanovili pre prepravcov sypkých materiálov povinnosť mať zakrytý nákladný priestor auta,“ povedal Zuberec.
Tlakové pomery vzduchu sa ovplyvniť nedajú
Kvalitu ovzdušia ovplyvňuje aj jeden faktor, ktorý nie je možné ovplyvniť. Ružomberok leží v kotline obklopený pohoriami.
Práve geografická poloha vytvára podmienky pre kolísanie tlaku vzduchu v jednotlivých vrstvách nad kotlinou. Až 120 dní v roku vzduch nad mestom nemôže vinou vyšších vrstiev s vyšším atmosférickým tlakom stúpať. Prach sa v ovzduší nemôže rozptyľovať a ostáva visieť nad mestom.