Vitalita včiel a kvalita peľu je závislá od čistoty prostredia

Einstein vraj niekedy povedal: „Päť rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta.“ Vo viacerých krajinách sa už dlhšie hovorí o hromadných úhynoch včelstiev zapríčinených rôznymi faktormi.

Niektorí chovatelia z  rôznych oblastí Slovenska väčšie úbytky nahlásili, ale to vraj ešte nič neznamená.Niektorí chovatelia z rôznych oblastí Slovenska väčšie úbytky nahlásili, ale to vraj ešte nič neznamená. (Zdroj: FOTO: MILAN VAVRICA)

Opýtali sme včelárskej odborníčky Tatiany Čermákovej, ako je to so včelami na Slovensku a v Liptove.
Liptovskí včelári, až na niekoľko výnimiek, neprimerané úbytky svojich včelstiev nespozorovali.

„Niektorí chovatelia z rôznych oblastí Slovenska nám väčšie úbytky nahlásili, ale to ešte nič neznamená,“ povedala Tatiana Čermáková, výskumná pracovníčka z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku a pokračovala: „Napríklad, v Bobrovčeku uhynulo zo štrnástich včelstiev desať a jednému včelárovi na Honte zostalo zo štyristo včelstiev iba desať.

SkryťVypnúť reklamu

Je to síce značný úbytok, ale to by som za hromadný úhyn nepovažovala. V roku 2008 sme zaznamenali väčší pokles včelstiev, ktorý spôsobili hlavne vírusy a aj včelí mor.“

Život včiel ovplyvňujú aj pesticídy

Prirodzený úbytok sa pohybuje niekde pri desiatich percentách. „Momentálne sme ukončili sčítanie včelstiev a teraz spracovávame výsledky. Tie nám v priebehu júna prezradia, aký je skutočný stav včelstiev na Slovensku,“ doplnila T. Čermáková.

Hromadné úhyny spôsobujú, podľa výskumnej pracovníčky, viaceré javy. Život včiel ovplyvňuje, napríklad, aj používanie pesticídov v poľnohospodárstve, či už priame postreky, alebo nepriamo cez kontaminovanú potravu. „Peľ z postriekaných rastlín ma obmedzenú mikroflóru a takisto ako človek, aj včela potrebuje určitý typ mikroflóry pre život a zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ včely zbierajú potravu či peľ, ktorý má obmedzené spektrum mikroorganizmov, jej imunita a vitalita sa znižujú. Včela sa tak stáva ohroziteľnejšou a do jej tela potom ľahšie prenikajú škodlivé látky,“ vysvetlila T. Čermáková.

Ďalším faktorom sú rôzne choroby a vírusy. U nás je asi najrozšírenejšia, takzvaná klieštikovitosť včiel. „Ide o parazita, ktorého voláme klieštik včelí. Už asi tridsať rokov parazituje na našich včelách, ale držíme ho pod kontrolou pomocou chemických liečiv,“ doplnila včelárska odborníčka.

Vedci diagnostikovali nový typ choroby

Klieštik je parazit prenášajúci vírusové ochorenia, ktoré potom spôsobuje náhly výpadok včelstiev. Je to vraj podobné, ako keď človeka napadne
chrípka. Jedinec, ktorý je oslabený a má zníženú imunitu, vírusu ľahšie podľahne.
Len pred dvoma rokmi vedci z liptovskohrádockého výskumného ústavu diagnostikovali už aj na Slovensku nový typ včelieho ochorenia, ktoré by mohlo spôsobiť včelstvám aj väčšie problémy.
Na úhyn včiel môže, podľa včelárskej odborníčky, vplývať, napríklad, aj elektrosmog. „Ide v podstate o zhluk elektroma-
gnetických frekvencií, ktoré produkujú elektrospotrebiče, vysokonapäťové vedene, mobilné telefóny či rádiové stanice. Nielen v tele včely, ale aj iných živočíchov, zvierat a ľudí prebiehajú rôzne zložité bioreakcie, ktoré sú riadené veľmi jemnými elektrickými impulzmi. Preto môže nastať konflikt s okolitým elektromagnetickým žiarením a vývoj bunky, alebo iné bioreakcie, môžu byť chybné.“

SkryťVypnúť reklamu

V okolí mesta žiadne včely neboli

Včela je vraj tak, ako každý živý tvor, veľmi dobrý bioindikátor kvality životného prostredia, keďže veľmi citlivo reaguje na akúkoľvek zmenu. „Na zisťovanie kvality životného prostredia sme už pred tridsiatimi rokmi používali včely.

Jasným príkladom bolo niekoľko výskumov, na ktorých sme pracovali. Jeden sme, napríklad, robili v okolí Žiaru nad Hronom, kde je veľká hlinikáreň. Výsledok? Pokiaľ si fabrika nezabezpečila ekologickejšiu prevádzku, včely, ktoré sme z Liptova doniesli, nám za niekoľko týždňov uhynuli a v okolí mesta sa takmer žiadne nevyskytovali.

Ďalšie výskumné stanovis-ko sme mali aj na východnom Slovensku neďaleko hraničného prechodu Becherov pri Bardejove. Keď sme tam mali včelstvá, a cez prechod nebola takmer žiadna premávka, veľmi dobre sa im tam darilo.“ Akonáhle sa hranice otvorili, zhustila sa premávka a začali chodiť kamióny, okamžite sa to vraj prejavilo na kvalite peľu a vitalite včiel.

„Keď vybuchol Černobyľ, namerali sme zvýšenú radiáciu v peli. Keďže sa o nehode v tom čas príliš nehovorilo, výskum nebol veľmi roz-siahly a výsledok sme vôbec nepublikovali,“ povedala včelárka.
„V súčasnosti taký výskum nerobíme, takže neviem, ako je to s rádioaktívnym mrakom z Japonska. Nemám zatiaľ o tom žiadne informácie.“

Liptovskí včelári boli pokrokoví

Na Slovensku vedci evidujú takmer šestnásťtisíc chovateľov včiel, pričom v liptovskomikulášskom okrese je ich z celkového počtu približne tristo a v ružomberskom stošesťdesiatštyri.

Včelári z výskumného ústavu naposledy napočítali viac ako štvrť milióna včelstiev na celom Slovensku, pričom jeden kilogram včiel má približne desaťtisíc jedincov. Zaujímavosťou je, že včelstvo na severe Slovenska má približne dva až tri kilogramy.

Na juhu krajiny však bývajú včelstvá väčšie, majú štyri a niekedy aj päť kilogramov. Z celkového počtu slovenských včelstiev je teda približne tritisíc v okrese Liptovský Mikuláš a v Ružomberku ich evidujú takmer dvetisíc.

Založenie včelárskeho výskumného ústavu v Liptovskom Hrádku súvisí s dobrými podmienkami, ktoré liptovskí včelári v minulosti mali. „Liptovskí včelári boli vždy pokrokoví a vzdelaní. Kolektív bol dobrý, pre včelárstvo veľmi zapálený a s tým úzko súvisí aj založenie Včelárskeho výskumného ústavu v Liptovskom Hrádku,“ uzavrela T. Čermáková.

Cítia vôňu, ale vnímajú aj farbu

Aj včely, podobne ako ľudia, majú svoje bývanie usporiadané. Vo včelíne sú úle, v každom úli žije jedno včelstvo. Každé včelstvo má svoju kráľovnú a svoju typickú vôňu, takže ak včely zablúdia, navzájom sa spoznajú podľa charakteristickej vône.

Zaujímavé je nielen to, že cítia vôňu, ale vnímajú aj farbu. „Keď včela zablúdi, vníma farbu úľa a podľa toho sa dobíja domov. Ak včela do úľa nepatrí, ostatným včelám to napovie jej vôňa. Dnu ju nepustia, zhodia ju dole. Včely sú si navzájom cudzie, pri odlišovaní im pomáhajú feromóny. V úli existuje strážna služba, vykonávajú ju včely, ktoré zostávajú po vyliahnutí 40 dní v úli.

Ich úlohou je stráženie, čistenie včelieho diela a kŕmenie kráľovnej. Keď je však včela nasatá sladkou šťavou, tú pustia do každého úľa. Vedia, že keď je plná, nejde ostatným nič vziať, lebo sa už do nej nič nevojde. Naopak, včely útočia na hladnú nepriateľku, ktorá im môže z úľa niečo odniesť,“ vysvetlil Stanislav Krasničan, včelár z oravskej dediny Krušetnica.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 671
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 203
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 497
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 457
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 969
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 564
  1. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  2. Štefan Šturdzík: Rakovina
  3. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  4. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  6. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  7. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 853
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 508
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 831
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 691
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 430
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 957
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 518
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 243
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Tunelový variant naprojektovali v roku 2006.


20

Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.


Tréner Trnavy Michal Gašparík určite myslí na odvetu proti Ružomberku.

Trnava má možnosť na reparát.


Nedeľňajšia pátracia akcia sa začínala pred budovou ružomberskej štátnej polície. Ivetino telo napokon našli len pár metrov odtiaľ.

Jej telo objavili neďaleko policajného oddelenia.


8
  1. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  2. Štefan Šturdzík: Rakovina
  3. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  4. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  5. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  6. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  7. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 853
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 508
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 831
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 691
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 430
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 957
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 518
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 243
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu