Stará stratová budova polikliniky bude mať nového správcu

Liptovskomikulášska poliklinika je pre Liptovskú nemocnicu Dr. Ivana Stodolu prebytočná. Odsúhlasili to poslanci na rokovaní Žilinského samosprávneho kraja.

Skoro šesťdesiatročná budova polikliniky je využitá len na päťdesiatpäť percent.Skoro šesťdesiatročná budova polikliniky je využitá len na päťdesiatpäť percent. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Budova polikliniky je stará takmer šesťdesiat rokov a nutne potrebuje rekonštrukciu. Hlavne kotolňa, ktorá je v havarijnom stave.

Keďže mikulášska nemocnica, ktorá je správcom polikliniky, nemá na jej rekonštrukciu peniaze a pokusy získať ich z eurofondov boli neúspešné, rozhodli sa preradiť budovu polikliniky zo správy nemocnice do správy zdravotníckych zariadení Žilinského samosprávneho kraja. Oficiálne by sa tak malo stať 1. júla.

„Všetky zdravotnícke činnosti a ambulancie, ktoré v poliklinike sú, tam aj naďalej ostanú a budú poskytovať zdravotnú starostlivosť, čiže rozsah poskytovaných služieb pre obyvateľov sa týmto nezmení,“ informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Radka Kulaviaková.

SkryťVypnúť reklamu

Poliklinika bola stratová

Jána Vyšňana, riaditeľa Liptovskej nemocnice Dr. Ivana Stodolu, sme sa spýtali, čo pre nemocnicu znamená, že už nebude správcom polikliniky?

„Zbavíme sa veľkého bremena, pretože po odchode veľkého počtu ambulantných lekárov do neďalekej budovy je prevádzka polikliniky stratová. Ročná strata z nájmov bola vlani 44-tisíc eur. V budove je využitých iba 55 percent plochy.“

Majiteľom budovy polikliniky je aj bol Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). J. Vyšňan si myslí, že keď bude ŽSK aj jej správcom, vytvorí sa nový priestor pre jej obnovu.

„Nemocnica predložila dva projekty na jej rekonštrukciu v objeme približne 2,5 milióna eur. Boli síce vyhodnotené pozitívne, ale v operačných programoch nebolo dosť peňazí, aby mohli uspokojiť všetkých záujemcov. Nemocnica sa už nemôže uchádzať o eurofondy, ale sú iné fondy neeurópskeho charakteru, z ktorých nový správca môže čerpať. Priestor polikliniky je určený pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti a verím, že sa nájdu cesty, ako zlepšiť podmienky, aby sa do nej lekári mohli vrátiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky zvyšovať nebudú

V poslednom čase sa hovorí o zvyšovaní poplatkov a znižovaní počtu lôžok v niektorých slovenských nemocniciach. Zaujímalo nás, či to hrozí aj Liptovskej nemocnici Dr. Ivana Stodolu.

„Máme schválený interný cenový výmer, ktorý je na internetovej stránke nemocnice a hovorí, za ktoré služby pacient platí alebo pripláca. Sú to nadštandardné služby, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa. Zatiaľ neuvažujeme o tom, že by sme ceny menili,“ povedal J. Vyšňan.

Nevylúčil však, že cenník rozšíria podľa vzoru iných nemocníc a pacienti si budú môcť vybrať svojho operatéra, ošetrujúceho lekára alebo pôrodníka. Samozrejme, že si za to priplatia.

Za bežné operácie, hospitalizáciu a stravu sa v mikulášskej nemocnici neplatí a riaditeľ ubezpečil, že sa nebude platiť ani v blízkej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrou správou je aj to, že v nemocnici neuvažujú ani o znížení počtu lôžok. V súčasnosti ich je v nemocnici 285. „Zásadnou racionalizáciou sme už prešli v rokoch 2002 až 2006 a pokiaľ nás poisťovne nebudú obmedzovať cez finančné limity, nepredpokladám ďalšiu redukciu lôžkového fondu,“ povedal J. Vyšňan.

Dlh mierne znížili

Na záver sme sa riaditeľa mikulášskej nemocnice spýtali, či sa nemocnici podarilo znížiť dlh voči Sociálnej poisťovni, ktorej v apríli dlhovala 860-tisíc eur.

„Dlh vo všetkých nemocniciach má tendenciu zvyšovať sa. Je to dané tým, že úhrada, ktorú poisťovňa platí za pacienta ošetreného v nemocnici je nižšia, ako sú náklady spojené s liečbou. Keď sa z nej odpočítajú mzdy, odvody a energie, nie je z čoho platiť lieky a iné zložky. Je to vždy otázka toho, ktoré úhrady sa musia zaplatiť prioritne, aby nemocnica mohla fungovať. So Sociálnou poisťovňou sme dohodli splátkový kalendár a z dlhu sme trochu ukrojili.“

Priemerná čistá mzda lekára v mikuláškej nemocnice je 1314 eur, sestra zarobí mesačne asi 634 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 307
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 563
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 336
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 418
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 528
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 238
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 566
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu