LIPTOV. Aká je situácia v liptovskom regióne, prezradil pohľad do matričných štatistík za roky 2000, 2009 a 2010 aj odpovede pracovníkov mestských úradov v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku.
Položili sme im otázku: V čom vidíte hlavnú príčinu nárastu či poklesu počtu obyvateľov v meste a aké opatrenia prijíma samospráva, aby v budúcich rokoch počet obyvateľov stúpol alebo sa stabilizoval?
Ružomberok
Demografický vývoj nie je veľmi dramatický. Porovnanie roku 2000 so súčasnosťou je pre administratívne centrum dolného Liptova dokonca priaznivý. Len v posledných rokoch došlo k miernemu poklesu počtu obyvateľov. Úbytok obyvateľov vraj zapríčiňuje hlavne sťahovanie sa do blízkych obcí, pretože v Ružomberku počet narodených detí mierne prevyšuje počet úmrtí.
„Prejavuje sa tendencia mať vlastný rodinný dom s trochou okolitého priestoru. Preto by mesto malo vytvoriť podmienky pre individuálnu výstavbu rodinných domov,“ potvrdil Jozef Karika, hovorca Mestského úradu v Ružomberku.
Sprostredkoval nám aj postoj vedenia radnice, pretože v súčasnosti demografický vývoj detailne analyzujú. Faktorov ovplyvňujúcich počet obyvateľov v meste je viac. Nie je to len otázka ponuky pracovných miest v Ružomberku či nedostatok bytov.
„V súčasnosti spracovávame programové vyhlásenie pre rozvoj mesta v rokoch 2010 – 2014, následne budeme reagovať na výsledky analýzy a zároveň pripravíme aj konkrétne riešenia. Zatiaľ sa snažíme prostredníctvom rokovaní priviesť do mesta investorov, ktorí by pozdvihli Ružomberku ekonomický rating i zamestnanosť a jeho celkovú atraktivitu,“ povedal Karika.
Liptovský Mikuláš
Za posledné desaťročie klesol počet obyvateľov o viac ako tisíc. Príčinu netreba hľadať v klasickej demografickej krivke, pretože aj v Liptovskom Mikuláši sa v porovnaní s úmrtiami rodí viac detí. Jeden z dôvodov tohto stavu naznačuje aj pohľad do štatistiky prisťahovaných a odsťahovaných osôb. Pokles počtu obyvateľstva v uplynulom desaťročí v Liptovskom Mikuláši súvisí hlavne s migráciou obyvateľstva.
„Rozvoj mesta a regiónu, okrem iného vyššia kvalita života, nové pracovné príležitosti od nízko kvalifikovaných pozícií až po pozície vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie, vytváranie podmienok zamestnávateľom na území mesta, bytový fond – to všetko je každodennou úlohou samosprávy. Z opačného uhla pohľadu sú to skutočnosti, ktoré ovplyvňujú demografický vývoj. Ďalším podstatným faktorom je dočasná migrácia za vzdelaním a následné usadenie sa v mieste vzdelávania pre získanie práce a kariérneho rastu,“ konštatoval Peter Lehotský, hovorca liptovskomikulášskej radnice.
Liptovský Hrádok
V najmenšom liptovskom meste za posledné desaťročie tiež zaznamenali zníženie počtu obyvateľov. Je tam nižšia aj pôrodnosť ako počet úmrtí. Napriek tomu vedenie mesta za hlavný dôvod znižovania počtu obyvateľov považuje migráciu obyvateľov. Hlavnými dôvodmi pre sťahovanie boli zamestnanie, bytové dôvody a nasledovanie rodinného príslušníka.
„V roku 2010 sa situácia s úbytkom obyvateľstva stabilizovala vďaka ponuke nových mestských nájomných bytov, ktoré sme dali do užívania. Stabilizovanie či dokonca nárast obyvateľstva v budúcnosti teda vidíme najmä v dostatočnej ponuke bývania, kvalitných službách, primeranej ponuke zamestnania, vzdelania, kultúry či športu,“ povedal Ján Kazár, prednosta mestského úradu v Liptovskom Hrádku.