LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Poslednú časť zrekonštruovanej budovy Soľného úradu, v ktorom sídli Národopisné múzeum, oficiálne sprístupnili verejnosti. Slávnostnú sálu a dve miestnosti obnovili vďaka spolupráci s partnerským múzeom v Poľsku.
Pred siedmimi rokmi sprístupnili v historickej budove Soľného úradu expozíciu Komorského úradu likavsko-hrádockého panstva vo vôbec prvých zrekonštruovaných priestoroch na prvom poschodí. Práve v predvečer Medzinárodného dňa múzeí slávnostne otvorili aj poslednú časť na prízemí múzea. Umiestnili v nej panely s informáciami o soľnej ceste, na ktorej bol Liptovský Hrádok významnou zastávkou.
Pod omietkou našli pôvodné maľby
Prostriedky získali aj vďaka projektom cezhraničnej spolupráce, ktoré múzeum organizovalo v posledných dvoch rokoch. V spolupráci s Muzeom Okregowym v Nowy Sączu z Poľska usporiadali množstvo odborných stretnutí, seminárov, konferencií a workshopov.
„Vďaka projektom má slávnostná sála a dve priľahlé dobové miestnosti Soľného úradu zrekonštruovanú a reštaurovanú dekoratívnu výzdobu, ktorú našli pod omietkami. Okrem štukovej výzdoby sú to farebné maľby s rastlinnými a geometrickými ornamentami v štýle all secco vyhotovené na špičkovej majstrovskej úrovni umelecko-remeselného spracovania,“ povedala Iveta Zuskinová, riaditeľka Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.
Interiér vybavili vzácnym historickým nábytkom. Časť z neho, dobový luster, zrkadlo, stolík, kreslá a vzácny hudobný nástroj, klavírne krídlo z poslednej tretiny devätnásteho storočia zakúpili z grantu Ministerstva kultúry s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľ múzea.
Vzácna stavba sa vrátila do života mesta
Okrem projektov zameraných na ukážku pastierskej kultúry v partnerských múzeách, výrobných a remeselných techník v prihraničnom regióne, zrealizovali aj projekt s názvom Historická soľná cesta.
Dôležité postavenie má nielen v dejinách Liptovského Hrádku a Liptova, ale i Poľska. Bezprostredne sa spája s budovou, v ktorej od roku 2002 sídli Národopisné múzeum.
„Projekt Historická soľná cesta zavŕšil viacročnú etapu rekonštrukcie budovy múzea, ktorá v minulosti slúžila ako soľný úrad. Do života mesta Liptovský Hrádok sa tak vrátila vzácna stavba, ktorá si napriek času uchovala svoje tajomstvá. Vďaka úsiliu a nadšeniu viacerých ľudí sa pamiatke vrátila pôvodná tvár, ktorú jej dal prefekt Komorského likavského hrádockého panstva František Wisner z Morgensternu,“ dodala Zuskinová.