Humanitárna jednotka je pripravená, na zásah ju ešte nevolali

Liptovská humanitárna jednotka od roku 2002 nikde nezasahovala. Vraj ešte nie je, podľa jej veliteľa, dostatočne v podvedomí ľudí.

Členov Liptovskej humanitárnej jednotky krízové štáby od roku 2002 nevolali na zásah.Členov Liptovskej humanitárnej jednotky krízové štáby od roku 2002 nevolali na zásah. (Zdroj: ARCHÍV LHJ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Priatelia z nemeckého Červeného kríža nám v roku 2002 ponúkli, že nás zaškolia a dodajú nám materiál na prvotné zabezpečenie humanitárnych jednotiek," začal rozprávať veliteľ liptovskej humanitárnej jednotky Miroslav Farkaš.

„Na tento podnet vzniklo na Slovensku šesť humanitárnych jednotiek v jednotlivých mestách. Sú to Levice, Banská Bystrica, Košice, Bratislava, Svidník a Liptovský Mikuláš,“ predstavil sieť slovenských humanitárnych jednotiek M. Farkaš.

Poznajú nebezpečné miesta v Liptove

Cieľom Humanitárnej jednotky v Liptovskom Mikuláši je zabezpečiť v prípade živelnej pohromy obyvateľov najmä po sociálnej stránke. „Napríklad, v Mikuláši pri zimnom šta- dióne je čpavok. Keby náhodou začal unikať, evakuujeme postihnutú oblasť, zabezpečíme ľuďom stravu a strechu nad hlavou, informujeme o nich rodinu,“ vysvetlil veliteľ a dodal, že všetko musia urobiť do dvadsiatich štyroch alebo štyridsiatich ôsmich hodín.

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, sme schopní aj ošetriť zranených,“ povedal M. Farkaš. Mikulášska jednotka má okrem veliteľa päť členov a hoci ich cieľom nie je poskytovať zdravotnícku pomoc, všetci sú vyškolení aj po tejto stránke.

Navyše, členovia mikulášskej humanitárnej jednotky majú v regióne vytipované všetky nebezpečné miesta, kde by mohla hroziť katastrofa. „Zatiaľ sme ako liptovská jednotka nezasahovali nikde. Nikto nás nevolal niečo zabezpečiť ani v minulom roku, keď boli povodne. Pravdepodobne si jednotlivé krízové štáby v obciach vystačili samé alebo ešte nie sme dostatočne v podvedomí ľudí. Krízové štáby by však mali vedieť, že existujeme.“

Žiadna finančná podpora nehrozí

„Naša práca by mala prebiehať v spolupráci s civilnou obranou. Mali by sme byť zaradení do krízového centra. Neviem, kde sa stala chyba, ale od roku 2002 nás nikto nikde nepozval. Hovorím za jednotku Liptovský Mikuláš,“ posťažoval si veliteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Potom však upresnil, že na rozbehnutie činnosti jednotky dostali Mikulášania uniformy, stany, spacáky, deky, nafukovačky. Všetko toto im dodal Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s nemeckým.

„Ostatné veci si musíme zháňať sami,“ pokračoval veliteľ. „Napríklad, aj auto, elektrocentrálu či poľnú kuchyňu, aby sme si v prípade ohrozenia boli sebestační.“

Šiesti členovia Humanitárnej jednotky v Liptovskom Mikuláši si, napríklad, aj cvičenia v súčasnosti robia vo vlastnej réžii. „Ak ideme naň v pracovný deň, musíme si brať dovolenky. Príslušníci humanitárnych jednotiek sú totiž všetci dobrovoľníci, nikto nie je profesionál. Takže nejaká finančná podpora nehrozí. Všetko si platíme sami, aj poistenie,“ dodal M. Farkaš.

„Raz sme síce dostali podporu od Slovenského Červeného kríža, ale bolo to len v roku 2008, keď sme mali spoločné cvičenie. Odvtedy nič.“

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku dreli ako správni Slováci

V tomto roku sa slovenské humanitárne jednotky rozhodli, že urobia spoločné cvičenie. Bolo na Mlynčekoch pri Kežmarku. Stretli sa všetky jednotky okrem košickej a bratislavskej. „Tie mali v čase nášho cvičenia inú činnosť spojenú s majstrovstvami sveta v hokeji vo svojich mestách,“ upresnil M. Farkaš.

Mikulášania však boli aj na cvičení v Rakúsku. Zúčastnili sa na Dni kresťanskej mládeže, kde pomáhali pri vydávaní stravy. „Pre nás to bola skúška ako hrom. Museli sme vydať raňajky, obedy a večere pre tridsaťtisíc ľudí. Dreli sme ako správni Slováci. Po skončení nám Rakúšania veľmi tľapkali po ramenách, že sme obstáli,“ zakončil M. Farkaš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 225
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 136
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 922
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu