LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zisťovali sme, aké možnosti ponúka Liptovský Mikuláš. Do čistého horského prostredia autá a autobusy nepatria. Najmä na presúvanie sa v krátkych vzdialenostiach sú vhodnou alternatívou bicykel alebo kolieskové korčule. Výborne poslúžia aj na oddych, odreagovanie alebo spoznávanie pokladov okolitej krajiny.
Liptovský región ponúka množstvo zákutí, turistických lákadiel, z ktorých mnohé ešte neboli objavené a cestovný ruch ich obchádza. Stačí prejsť zopár kilometrov a na krátkom úseku môže človek vidieť krásu hôr, liptovský vidiek alebo aspoň čriepok z bohatej histórie. Stačí vysadnúť na bicykel a vydať sa na cestu. Ale akú?
Niekoľko rokov sľubovaný chodník je na bode mrazu
Mesto v roku 2002 vybudovalo cyklistický pás z Podbrezín na Rachmaninovo námestie s následným napojením na cyklotrasu na pešej zóne. Je však v katastrofálnom stave, pretože je súčasťou asfaltovej cesty a ničia ho autá. Farba bledne, povrch je samá jama a hrboľ.
V tom istom roku postavili aj pás z Ondrašovej k akvaparku. „Mesto tak vytvorilo prijateľné podmienky pre cykloturistiku. V súčasnosti mesto navrhlo ďalšie rozšírenie cyklopásu, v štádiu posudzovania a riešenia je vytvorenie cyklopásu z Rachmaninovho námestia k začiatku pešej zóny. Dôjde tak k vytvoreniu ucelenej trasy z Podbrezín až na koniec pešej zóny pri dome služieb a nazad,“ priblížil Peter Lehotský, hovorca mesta Liptovský Mikuláš.
Cyklistický chodník s dĺžkou asi 4,5 kilometra chceli v Liptovskom Mikuláši spustiť do prevádzky počas tohto roka. Trasa mala viesť od križovatky pri hoteli Jánošík popri hrádzi Váhu až do Okoličného. Získali územné rozhodnutie na stavbu väčšiny trasy. Projektovú dokumentáciu na výstavbu chodníka financovala radnica z eurofondov. Náklady na jeho výstavbu odhadla na približne 1,1 milióna eur. Cyklochodník mali využívať obyvatelia Palúdzky, Nábrežia a Podbrezín.
Projekt dnes stojí na mŕtvom bode. „Mesto hľadá zdroje na pokrytie nákladov na výstavbu cyklochodníka od Jánošíka do Okoličného. Vzhľadom na náročnosť investície a aktuálnu ekonomickú situáciu mesta prichádza do úvahy riešenie prostredníctvom externých zdrojov z eurofondov,“ reagoval Lehotský.
V lete minulého roka bola podaná žiadosť o príspevok z eurofondov, žiaľ, nepadla na úrodnú pôdu a projekt sa nedočkal podpory. V súčasnosti mesto čaká na ďalšiu výzvu.
Stavali s prísľubom, ale bez podpisu
Chodník na okružnej križovatke pri hoteli Jánošík zrealizovali Cestné stavby, hodnota investície je približne 37-tisíc eur, ktoré im neboli doteraz uhradené. Stalo sa tak preto, lebo chodník nebol súčasťou projektu okružnej križovatky krytého Slovenskou správou ciest.
„Práce sa zrealizovali len z dôvodu, aby sa v budúcnosti nemuselo zasahovať do konštrukcie križovatky. Celá vec je v riešení tak, aby Cestné stavby dostali zaplatené. Je smutné, že chodník sa začal stavať iba na dobré slovo, bez vystavenia objednávky od jasne definovaného objednávateľa,“ doplnil hovorca.
Prinajmenšom v snahe predbehli obce mesto
Miestna akčná skupina (MAS) Horný Liptov spracovala stratégiu rozvoja horného Liptova. „V rámci nej sme si stanovili štyri základné priority rozvoja, ktoré upravili tak, aby sme mohli čerpať prostriedky z programu rozvoja vidieka,“ povedala manažérka MAS Horný Liptov Marcela Herichová.
Vo februári tohto roku im prešli štyri projekty a na jar minulého roku jeden. „Momentálne uzatvárame ďalšie kolo projektov a predpokladáme, že budeme spracovávať ďalšie štyri alebo päť,“ dodala Herichová.
Využívajú aj cesty, ktoré majú vlastníka
V súčasnosti sa začína s realizáciou prvej cyklotrasy Dovalovo - Liptovský Peter, ktorý by mal merať približne pol kilometra.
Rozpracovaný je aj projekt cyklochodníka v Liptovskom Ondreji a Jakubovanoch, a ten by sa mal napojiť na ďalší chodník v Jamníku, ktorý sa ešte pripravuje. Ďalší by mal začínať v Liptovskom Hrádku a cez Liptovský Peter po hrádzi pokračovať do Vavrišova, a potom ďalej do Pribyliny. Na túto trasu by sa mal napojiť chodník z Liptovskej Kokavy.
„Pri budovaní využíva združenie aj existujúce poľnohospodárske cesty, keďže sú mnohé zjazdné a nemusí sa upravovať ich povrch. „Je to jednoduchšia alternatíva, pretože v prípade, že by sa cyklochodník dostal na súkromné pozemky, celý proces by trval oveľa dlhšie. V takomto prípade stačí trasu len označiť, a keby sa v asfalte vyskytol rozsiahlejší výtlk, dohodneme sa s družstvom, ktoré cestu spravuje, aby nám pomohol s jeho opravou.“
Vlastný chodník by mala mať každá z obcí
V hornom Liptove by chceli vybudovať približne tristo kilometrov cyklotrás. „Snažíme sa trasy smerovať tak, aby sa napájali na cyklomagistrály, ktoré vyznačuje aj Žilinský samosprávny kraj. V regióne by chceli rozdeliť približne dva milióny eur. Ťažko predpokladať, či sa naplnia všetky očakávania, keďže projekty pri schvaľovaní často meškajú a za definitívne uzavreté ich môžeme považovať až vtedy, keď je podpísaná zmluva z dodávateľom. Dôležité je, že sa do budovania cyklochodníkov zapájajú obce. V jesennej výzve všetky peniaze vyčerpali a záujem bol omnoho väčší. Združujeme dvadsaťdva obcí a robíme všetko pre to, aby každá z obcí združenia mala aspoň jednu cyklotrasu,“ konštatovala Herichová.
Mikulášanom stav chodníkov nevyhovuje
Pýtali sme sa obyvateľov Liptovského Mikuláša, ako vnímajú súčasný stav cyklochodníkov v meste.
„Primátori nám už 15 rokov sľubujú cyklistický chodník. Jeho realizácia však viazne. Zmohli sa iba na zelené pásy, ktoré v súčasnej dobe blednú, skoro ich ani nevidno a poniektorí vodiči ich využívajú ako pás na predbiehanie iných vozidiel. Zhrnula by som to tak, že naše mesto pre cyklistov nerobí vôbec nič,“ povedala Tatiana.
Peter nám na otázku úsmevne odpovedal: „A akých? Veď tu žiadne nie sú.“
„Hlavne že všetci bojujú za zdravé ovzdušie, život bez áut a mestskej hromadnej dopravy. Keď som sa prednedávnom odhodlala ísť do mesta na kolieskových korčuliach, na deravom asfalte som to trpko oľutovala,“ povedala Veronika.
„Vtipná anketa,“ odpovedala Lenka. „Ospevovaný cyklochodník z Okoličného do mesta je v nedohľadne a prejsť sa kočíkom alebo s dieťaťom na bicykli do mesta popri najviac vyťaženej ceste je katastrofa. Asi by sme museli do kočíkov posadiť kompetentných, nech sa nadýchajú a potom by sa možno niečo pohlo.“
„Dobre som sa zabavila na riešení cyklochodníka cez nový kruhový objazd pri Jánošíku. Neviem, čo tým autori zamýšľali. Ak sa chcete dostať od brehu Váhu smerom do centra popred mestský úrad, cyklochodník náhle a neobvykle končí v strome. Nevojde tam ani celý bicykel,“ povedala Judita.