LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Henry Dunant bol zakladateľom Červeného kríža a prvým nositeľom Nobelovej ceny za mier. Deň jeho narodenia je Svetovým dňom Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Po prvýkrát sa na celom svete slávil 8. mája 1948.
Pri príležitosti osláv Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca oceňujú každoročne v máji darcov krvi, dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža (SČK), jeho podporovateľov, profesionálnych zamestnancov a záchrancov ľudských životov.
Prehovorili ju, ale robí to rada
V tomto roku získali najvyššie vyznamenanie, ktoré udeľuje SČK od svojho vzniku v roku 1993, Čestnú striebornú medailu Henryho Dunanta, manželka prezidenta Silvia Gašparovičová a predsedníčka Územného spolku Liptov SČK v Liptovskom Mikuláši Elena Hrbčová. Odovzdali im ich v Primaciálnom paláci v Bratislave za účasti ministra zdravotníctva. Ocenených prijal vo svojom sídle aj prezident Ivan Gašparovič.
Elena Hrbčová pracuje ako obvodná lekárka pre Ľubelu a Dúbravu. Predsedníčkou Územného spolku Liptov SČK je od roku 1993. „Prehovorili ma, nemal to kto robiť. Ale robím to dobrovoľne a rada," poznamenala s úsmevom. Na otázku, čo pre ňu medaila H. Dunanta znamená, odpovedala: „Je to ocenenie nielen mojej práce, ale všetkých dobrovoľníkov, členov Červeného kríža v Liptove.“
Spravujú Dom Henryho Dunanta
Územný spolok SČK Liptov má bohatú činnosť. Okrem iného robí opatrovateľské kurzy, kurzy prvej pomoci aj pre autoškoly, opatrovateľské služby v domácnosti aj v stredisku opatrovateľských služieb v Liptovskom Hrádku.
„Ľudia prídu na Červený kríž, keď je im ťažko. Bezdomovci chodia po šatstvo a osprchovať sa, ale pomoc u nás hľadajú aj matky s deťmi, keď ich muž vyženie z domu alebo ľudia, ktorým narobili škody povodne. Požičiavali sme im sušičky, robili sme zbierky. Každému sa snažíme pomôcť, pracujeme aj s mládežou.“
Územný spolok SČK Liptov spravuje aj Dom Henryho Dunanta v Mlynčekoch v Popradskom okrese. „Dlho chátral, hrozilo, že ho zavrú. Nikto sa oň nechcel starať, tak sme sa ho ujali. Je s ním veľa starostí, ale podarilo sa nám pozháňať nejaké peniaze na jeho obnovu, poopravovali sme, čo sa dalo, robíme tam tábory pre deti a rôzne akcie,“ prezradila Elena Hrbčová.
Chce zorganizovať memoriál Michala Štanga
Tábory organizovala s katolíckym kňazom Michalom Štangom, ktorý pôsobil v Liptovských Kľačanoch. Zahynul pred piatimi rokmi spolu so 42 ľuďmi pri havárii lietadla, ktoré sa vracalo z vojenskej misie v Kosove.
Elena Hrbčová pokračuje v tradícii, ktorú založil Michal Štang a dodnes spravujeho jeho webovú stránku. Vlani pri príležitosti jeho nedožitých 50. narodenín zorganizovala pietnu spomienku, ktorej súčasťou bola svätá omša aj futbalový turnaj. Chcela by ho zorganizovať aj tento rok a v budúcnosti ako memoriál Michala Štanga.
Keď sme sa jej spýtali čo pre ňu práca v Červenom kríži znamená, povedala: „Stále k nám chodia ľudia a treba niečo riešiť. Nie je to o peniazoch, ale o skutočnej pomoci, priateľstve a vzájomnosti. Vážim si ľudí, ktorí dobrovoľne pracujú v Červenom kríži. Každý má svoje starosti a bôle, ale vieme sa navzájom podržať. Aj ja mám svoje kríže a trápenia, ale viem zdvihnúť hlavu. Treba žiť a tešiť sa z toho, že ráno svieti slnko a že nás náhodou nič nebolí. A netreba v ľuďoch hľadať zlé, len dobré."