LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Súhlas na výsadbu kvetov v kruhovom objazde vydal Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline. Na križovatke možno bude v budúcnosti aj menej značiek
„Oddelenie dopravy na mestskom úrade dostalo za úlohu urobiť inventarizáciu dopravných značiek na križovatke pri kruhovom objazde. Je ich tam zbytočne veľa a dá sa to výrazne zjednodušiť,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.
Budú rokovať
„O umiestnení alebo odstránení dopravných značiek na kruhovom objazde môže rozhodnúť iba Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline, lebo im kruhový objazd patrí,“ vysvetlil Juraj Kučera z útvaru cestnej dopravy a pozemných komunikácii liptovskomikulášskeho mestského úradu.
Dodal, že na budúci týždeň budú na mestskom úrade rokovať so zástupcami krajského a okresného dopravného inšpektorátu, ktorí sa vyjadria nielen k zjednodušeniu dopravného značenia na kruhovom objazde, ale aj k zámeru radnice umiestniť do neho sochu Jánošíka. Stojí v Palúdzke pred vranovským kaštieľom, v ktorom kedysi pravdepodobne väznili zbojníka Juraja Jánošíka. Bola v ňom expozícia Múzea Janka Kráľa a dodnes je na ňom nápis Jánošíkovo väzenie.
Rozhodne krajský úrad
Socha patrí mestu, jej autorom je Ladislav Pollák. Pred vranovský kaštieľ ju osadili v roku 1985. Keď v rámci reštitúcie kaštieľ vrátili pôvodným majiteľom, expozíciu v roku 1997 zrušili a presťahovali do múzea Janka Kráľa.
Na pripomienku, či socha Jánošíka na kruhovom objazde nebude odpútavať pozornosť vodičov, A. Slafkovský zareagoval: „To môžu hovoriť len tí, ktorý prvýkrát v živote videli kruhový objazd. V kruhových objazdoch v zahraničí sú rôzne súsošia, fontány a všeličo možné. Samozrejme, že na umiestnenie sochy potrebujeme súhlas Krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline.“
Jánošík je s mestom úzko spätý. Väznili ho v ňom, súdili a napokon v roku 1713 aj obesili. Onedlho si pripomenieme 300. výročie tejto udalosti.