NÍZKE TATRY. „Na izbách sme vymenili staré drevené okná za plastové. V súčasnosti robíme poriadok okolo chaty, vyrábame nové drevené sedenia na terase. V zime bývala chata bez vody. Problém sme vyriešili akumulačnými nádržami na vodu. V jeseni sme vyriešili aj problém s odpadovou vodou, pretože sme dostali povolenie na trvalú prevádzku čistiarne odpadových vôd. Chystáme palivové drevo na zimu pri chodníku z Trangošky. Väčšinu z neho nám povynášajú turisti za čaj a rum,“ povedal Igor Fabricius zo Štefánikovej chaty pod Ďumbierom (1 740 m).
Podotkol, že niektoré termíny na leto už majú plne obsadené každoročnými návštevníkmi. „Väčšina turistov si však ubytovanie rezervuje týždeň - dva pred plánovaným príchodom. V pekný letný deň chatu denne navštívi do 200 ľudí. Na takýto deň je potrebné vyniesť približne 300 kíl zásob na chrbtoch.“ Dodal, že najviac žiadané sú polievky, čaj z liečivých bylín či šaláty a ďalšie špeciality pripravované na chate.
V útulni pod Ďurkovou (1 630 m) môže prespať približne 20 ľudí. „Presnú návštevnosť sme začali evidovať až od tohto roka, kolíše však v závislosti od počasia. V zimnom a letnom období je útulňa preplnená hlavne cez víkendy a niekedy sú týždne úplne bez ľudí. Počas celého roka je v útulni správca, aby nedochádzalo k vandalizmu a krádežiam. Výhodou je jedinečná poloha na hlavnom hrebeni medzi Donovalmi a Chopkom,“ povedala Elena Kordíková, tlmočiaca stanovisko správcu útulne Slovenského klubu turistov Jasenie. V útulni je potrebné ešte dokončiť viacero vecí. „Na dostavbu útulne a jej zveľaďovanie prispievajú sponzorsky jej návštevníci. Od nich záleží množstvo financií na dostavbu,“ doplnila Kordíková.