LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Začiatok podujatia v Galérii P. M. Bohúňa patril tanečníčkam z 2. ročíka s tanečnými kreáciami zumby, ktoré si nacvičili v školskom tanečnom krúžku.
Nasledoval príhovor Silvie Blcháčovej, zástupkyne riaditeľky školy a zároveň koordinátorky školských projektov. Potom sa už prezentovali žiaci.
Dopoludnie o zdravej výžive
Tretiaci z odboru zdravotnícky asistent Zuzana Kasprzyková a Jakub Srnka predstavili projekt Dopoludnie o zdravej výžive na Strednej zdravotníckej škole (SZŠ) v Liptovskom Mikuláši z grantového programu odboru školstva a športu krajskej samosprávy Humanizácia výchovy a vzdelávania.
Projekt bol súčasťou predmetu chémia vo výžive pre 3. ročník odboru zdravotnícky asistent a jeho autorkou bola Silvia Blcháčová. Cieľom projektu bolo dosiahnuť prostredníctvom vzdelávacích aktivít, pozitívny vzťah k zdravej výžive a vlastnému zdraviu.
V rámci prezentácie žiaci poukázali aj na niektoré zaujímavé odpovede z dotazníka o životospráve. Napríklad, na otázku: Vynechávate raňajky alebo si ich doprajete každé ráno? odpovedalo zo všetkých žiakov školy nasledovne: tretina raňajkuje pravidelne, tretina tri až štyrikrát do týždňa a tretina raz či dvakrát týždenne.
Koľkí pijú mlieko, a ktoré mäso jedia málo
Na otázku, či zaraďujú do svojho jedálnička mlieko a mliečne výrobky 34 percent respondentov odpovedalo, že každý deň, 47 percent sporadicky a málokedy 11 percent. Najviac prekvapili odpovede na otázku: Ktorý druh mäsa konzumujú žiaci najmenej? Až 60,52 percent konzumuje najmenej jahňacie mäso a divinu,14,91 percent konzumuje najmenej ryby,7,01 percent konzumuje najmenej hovädzie mäso,4,38 percent konzumuje najmenej bravčové mäso, 0,87 percent konzumuje najmenej kuracie alebo morčacie mäso a 14,03 percent žiakov nekonzumuje mäso vôbec.
Vyjadrenia žiakov o projekte
V závere zhodnotili prínos projektu pre ich kvalitu života väčšinou pozitívne. Tu sú vyjadrenia niektorých z nich: „Pretože je to niečo nové, niečo, čo na našej škole ešte nebolo. Konečne máme možnosť vyskúšať si v praxi to, čo nám hovorili na hodinách.“
„Dozvedela som sa veľa nových informácií o zdravej výžive ako predísť chorobám zo zlej a nezdravej výživy.“ „Projekt bol zaujímavý a veľa som sa naučila. Naučila som sa aj zdravo žiť. Konečne.”
Šťastie ukryté v radosti z tvorenia
Ďalší projekt s názvom Šťastie je ukryté v radosti z tvorenia, bol tiež spolufinancovaný krajskou samosprávou. Odprezentovali ho žiačky druhého ročníka odboru masér Veronika Gemzová a Adriana Sviteková. Zúčastňovali sa na ňom 15 až 18-roční žiaci vo voľnom čase pod vedením lekárky Márie Plávkovej. Skladal sa z piatich tvorivých dielní v ateliéri. Stretnutia sa uskutočnili v marci až v apríli.
Cieľom projektu bol rozvoj tvorivosti a podnetné trávenie voľného času, a tým v konečnom dôsledku prispieť k tomu, aby mládež vo voľnom čase nebrala drogy, ale využívala ho zmysluplne.
Zdravé potraviny aj maľovanie na hodváb
Po prezentáciách, ktoré sa uskutočnili 31. mája, v triedach usporiadali ochutnávky zdravých jedál, tvorivé dielne a projekt školskej organizácie Slovenského červeného kríža pod vedením psychologičky Heleny Strakovej.
Tretiaci z odboru zdravotnícky asistent predstavili jedlá zdravej výživy vhodné na desiatu či olovrant.
Všetci mohli ochutnať sedem rozličných pokrmov zdravej kuchyne: mix ovocných štiav z čerstvého ovocia, ovocné mliečne kokteily, nátierky zo zeleniny a strukovín, šalát z tuniaka a pre maškrtné jazýčky bol pripravený ovocný šalát a ovocná bomba. Tá všetkým mimoriadne chutila.
V ďalšej tvorivej dielni pod vedením lektorky Oľgy Dzúrovej maľovali na hodváb a robili originálne odevné doplnky.
Školská organizácia Slovenského červeného kríža (SČK) tematicky zamerala svoj projekt tiež na zdravé potraviny a ich účinky na zdravie. Formou súťaže prezentovala civilizačné ochorenia: obezitu, infarkt myokardu či alkoholizmus.
Tešiť sa treba z krásy medzi ľuďmi
Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení v Galérii P. M. Bohúňa umocnili vystavené diela Martina Benku. Absolventom sa prihovorila riaditeľka školy Janka Profantová slovami maliara, grafika a ilustrátora Martina Benku: „Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote.“
Atmosféru spríjemnil folklórny tanec tanečného krúžku a hra na akordeón prváčky Barbory Zollerovej. Absolventom prišiel zablahoželať aj primátor Alexander Slafkovský, predseda celoškolského výboru Občianskeho združenia pri SZŠ Peter Petro a predsedkyňa školskej maturitnej komisie Mária Šimonová. Medzi hosťami boli aj riaditelia škôl: Veronika Michaleje z Gymnázia v Liptovskom Hrádku a Ivan Sopoliga zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Liptovskom Mikuláši.
Autor: Zuzana Kasprzyková