Chodník ilustruje, ako sa les vyrovnal s veternou smršťou

V Národnom parku Vysoké Tatry otvorili unikátny náučný chodník. Ukazuje, ako sa les vysporiadal s ničivou veternou smršťou.

Okolo Rakytovských pliesok sa územie s popadaným suchým drevom začína zelenať.Okolo Rakytovských pliesok sa územie s popadaným suchým drevom začína zelenať. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

VÝCHODNÁ. Kalamita v roku 2004 zmenila tvár Tatier na dlhé desaťročia. Prírodný živel zničil obrovské plochy lesov.

Šesť rokov po nešťastí vznikol ojedinelý náučný chodník Rakytovské plieska. Návštevníci sa s odstupom času zoznamujú s dopadmi kalamity na tatranskú prírodu a spôsobmi jej obnovy.

Územie predstavuje jednu z mála ukážok lesa, ktorý po kalamite celý nevyťažili. Turisti sa ním môžu pohodlne prejsť a na vlastné oči vidieť, ako sa príroda spamätáva z tvrdej rany. Ponad polom, vďaka grantu, postavili drevené mostíky a svoj príbeh rozpráva chodník cez informačné tabule.

SkryťVypnúť reklamu

Trasa je súčasťou turisticky navštevovaného chodníka na Kriváň, ktorý križuje Biely Váh a ponúka zaujímavé tatranské pohľady. Návštevníci sa dozvedia cenné informácie aj o rastlinstve a živočíšstve okolitej prírody.

Do územia nezasahuje človek

„Náučný chodník je unikátny tým, že urbáre sa dali na výnimočnú cestu. Na základe projektu nezlikvidovali popadané stromy v území, les aj zostal aj v pôvodnom stave. Je to istým spôsobom experiment, pretože sledujeme, čo sa stane s lesom, ak sa drevo ponechá na mieste,“ povedala riaditeľka A-projektu Vlasta Körnerová.

Les je teraz pod drobnohľadom odborníkov. „Musíme ho sledovať, aby sa vylúčilo riziko vzniku lesných požiarov. Vyžaduje to viac pozornosti, ako keby sa drevo po kalamite spracovalo. Veríme však, že výsledok bude stáť za to,“ dodala Körnerová.

SkryťVypnúť reklamu

Pomohli aj české peniaze

Nezisková organizácia A-projekt z Liptovského Hrádku získala finančnú podporu vo výške takmer 33-tisíc eur z fondu, ktorý vznikol ako odpoveď verejnosti na veternú kalamitu v Tatrách. Významnou mierou pomohli experimentu v Tatrách peniaze českých darcov, ktorí takto zareagovali na ničivú kalamitu.

Chodník Rakytovské plieska – Jamské Pleso postavili v spolupráci s urbárskymi spoločenstvami z Východnej a Važca, Národným lesníckym centrom, Regionálnou rozvojovou agentúrou Liptov a Správou TANAP-u.

Nástupné miesto na 4,5-kilometra dlhý chodník je pri Ceste slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom. „Na nástupnom mieste sme postavili altánok so zaujímavou strechou, na ktorej je hlina a tráva. Zdôraznili sme tak väzbu na prírodu,“ povedala Körnerová.

SkryťVypnúť reklamu

Trasa zaberie približne dve hodiny, má päť zastávok, na ktorých sú umiestnené informačné tabule. Ďalším výstupom projektu je publikácia Biorytmus lesa, ktorú spracoval Vladimír Čaboun s kolektívom.

Les vyrastie o dvesto rokov

Pozemky, na ktorých sa nachádza náučný chodník a v roku 2004 ich poznačila veterná kalamita, patria urbáru vo Východnej a Važci. Veľká časť výmeru ich pozemkov sa nachádza v národných parkoch v najvyššom stupni ochrany, možnosti na ťažbu tam obmedzuje zákon.

„Časť stromov sme po kalamite vyťažili a územie zalesnili. Urobili sme aj ústupok ochranárom prírody, stromy v ťažko dostupnom teréne sme nechali na samovývoj,“ povedal Juraj Halahija, predseda Pozemkového spoločenstva Bývalí urbarialisti obce Východná.

Polom, suché popadané drevo sa začína trocha zelenať. „Nalietali tam jarabiny, trávy, malinčie. Z môjho lesníckeho pohľadu bude z toho skutočný les až o dvesto rokov,“ skonštatoval Halahija.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu