RUŽOMBEROK. Tibetských mís sa Tibor dotýkal takmer s posvätnou úctou. Potom si jednu z nich vybral, rozozvučal ju a okolie stíchlo. „Zamiloval som si ich pred rokmi na Turčianskom festivale v Martine. Odvtedy sa s nimi hrám. Čistím ich zvukom priestory, seba, svojich blízkych aj polodrahokamy.“ Dcéra Alena rýchlo dodala, že práve polodrahokamy v rozozvučanej mise znejú ako hlasy delfínov. Nádherne.
Čistia priestor, uvoľňujú organizmus
Tibetské misky sú, podľa otca, vhodné na harmonizáciu čakier, energetických centier v organizme a priestorov.
„Tam, kde ležia chorí ľudia, možno nimi energeticky prečistiť miestnosť. Zvuk pracuje v priestore presne tak, ako keď hodíte do vody kamienok. Robí kruhy. Rovnako vibruje aj zvuk z misky.“
Ako možno harmonizovať čakry? Vraj sa to treba naučiť najprv na sebe, potom s tibetskou miskou pomáhať inému. „Miska vydáva určitý zvuk a kde je problém s energetickým centrom, zmení vibrácie i zvuk. Ak však bude človek so zvukom misky pracovať, zharmonizuje sa celý. Vibrácie tibetskej misky mu nemôžu ublížiť, nemajú vedľajšie účinky.“
Dodal, že človek si ani nemusí uvedomovať, čo zvuk misky robí. Stačí, že je len v priestore, kde ju rozozvučí a hneď sa upokojí či zharmonizuje. Kruhy vibrácie ho zachytia, ľudské telo na ne reaguje. Vraj sa dá zvukom misky zmierniť bolesť, uvoľniť nádchu, upraviť spánok a misky sú vhodné aj pre deti. Pritom ich netreba vždy klásť na telo, aj keď to niektorí ľudia robia. Stačí do misky len buchnúť alebo ju rozozvučať paličkou a pridržať na mieste problému.
Správne rozozvučaná tibetská miska začala v Tiborových rukách fontánkovať. FOTO: AUTORKA
„Menšiu misku však možno priložiť na brucho a rozozvučať ju alebo si len tak do nej ťukať, napríklad, pri men– štruačných bolestiach, ktoré potom ustúpia,“ doplnila dcéra otca. Vibrácie vraj prečistia a prehrejú danú časť tela.
„Zo začiatku som zvukom tibetských mís veľmi neverila, ale pomohli mi pri bolestiach chrbta. Zvuk misky a bubna dokáže príjemne uvoľniť, napríklad, po ťažkom dni v práci,“ dodala mama.
Didgeridoo a bubny zbavujú aj stresu
Bubny rodina tiež používa aj na uvoľnenie. Treba na nich pomaly bubnovať a človek sa dostane takmer do meditatívnej nálady. Zvuk bubna ho zbaví aj stresu. Rovnako pôsobí aj didgeridoo, austrálsky fúkací nástroj. Navyše, posilňuje pľúca.
„Vždy ide o zvuk, ktorý je liečivý a pomáha. Treba mu však veriť. Keď človek neverí v liečivú silu bubna, tibetských mís či didgeridoo, nepomôžu mu,“ tvrdil otec.
Za veľmi dobré bubny považuje Tibor indonézske bubny, ale vraj s africkými sa nedajú porovnať. „Africké znejú krajšie, majú kvalitnú kožu a vydávajú čisté vysoké aj hlboké tóny,“ povedal otec. Dcéra Alena dodala, že sú aj širšie a lepšie sa na nich hrá rukami. Na šamanských bubnoch, ktoré sú v súčasnosti veľmi moderné a obľubujú ich aj „slovenskí“ šamani, sa hrá paličkou obalenou v koži alebo v látke. „Skutoční šamani sa pri bubnovaní skláňajú na všetky svetové strany. Tieto pohyby majú hlboký význam. Vzdávajú tak úctu a prosia o pomoc,“ vysvetlil Tibor.
Na rozdiel od otca má dcéra radšej bubny „...šamanské, ľahšie sa s nimi manipuluje,“ usmiala sa a dodala, že si miernym ťukaním na ne dokáže zmierniť aj bolesť hlavy. Stačí pätnásť, dvadsať minút bubnovania.
Treba mať hudobný sluch? „Nie,“ zareagovala dievčina. „Stačí, keď si zavriete oči a hra vám ide automaticky.“ Keď je pekné počasie, rodina chodieva bubnovať do prírody. Bubny totiž reagujú na počasie. Vlhko a zima sa im nepáčia, v teple znejú lepšie.
Tibor (v červenom tričku) s dcérou Alenou (druhá zľava) sa zúčastnili na prekonaní rekordu v bubnovaní v Martine na Turčianskom festivale. FOTO: AUTORKA
Predposledný májový víkend na Turčianskom festivale v Martine vytvorili „bubeníci“ z návštevníkov a lektorov festivalu slovenský rekord v počte najviac bubnujúcich na jednom mieste viac ako pol hodinu. Aj keď bolo vlhké počasie, účastníkov to od bubnovania neodradilo.
Misky ukrývajú sedem kovov
Tibeťania tvrdia, že vo zvuku misy znejú zákony vesmíru. Postup výroby pôvodných tibetských mís je však zahalený tajomstvom, ale ich zloženie je známe. Dodnes sa vyrábajú ručne alebo strojovo zo zliatiny siedmich kovov, ktoré sú priradené k siedmim základným planétam slnečnej sústavy. Takže v nich sú zlato, ktoré sa priraďuje Slnku, striebro Mesiacu, ortuť Merkúru, meď Venuši, železo Marsu, cín Jupiteru a olovo Saturnu. Každý z kovov vydáva iný zvuk a spoločne vytvárajú jedinečnú harmóniu.
„Misky sa líšia zložením. Niektorá má, napríklad, viac zlata, iná olova a aj tým oslovujú ľudí. Telo napovie, ktorá je pre koho vhodná,“ vysvetlila dcéra. Ručne tepané tibetské misky sú, podľa otca, lepšie, dlhšie držia tóny a majú lepšie vibrácie. Strojom robené misky sa líšia od ručne tepaných farebnejším vzhľadom a veľkosťou.
Táto rodina si pravidelne čistí byt zvukmi tibetských mís. Najmä také miesta, kde aj podľa feng shui pomaly prúdi alebo vôbec neprúdi energia. To sú, napríklad, kúty miestností či priestor za dverami.
Ako si však vybrať tú správnu misku? „Nie každému každá pasuje. Miska musí človeka osloviť. Mal by si odpovedať na otázku - je mi jej zvuk príjemný, nepríjemný?“ potvrdil otec a dcéra doplnila: „Každá miska má iný tón a ním aj oslovuje.“
Rastliny aj zvieratá majú rady zvuky
Zvieratá majú tiež rady zvuky bubnov a tibetských misiek. Mnohí tvrdia, že dokonca lesné zvieratá prichádzajú za hlasom bubna a postoja v blízkosti človeka, ktorý na ňom bubnuje. „Máme skúsenosť s našou fenkou a mačkou, ktorým neprekážajú silné zvuky bubna či misky. Práve naopak, prídu bližšie, pokojne ležia a počúvajú, akoby meditovali“ zasmial sa Tibor.
Ručne tepané tibetské misky zvyknú robiť fontány, keď je v nich voda a šikovný „hudobník“ ju rozozvučí. „Voda sa takto energetizuje. Niektorí liečitelia ju odporúčajú piť. Ja nie práve pre obsah kovov v miske,“ povedala Alena. Má však inú vlastnú skúsenosť:
„Vodu z misky mám odskúšanú na orchideách, ktoré odkvitli a skoro dva roky mali len holý konárik. Začala som ich polievať vyzvonenou vodou z tibetskej misky, do dvoch mesiacov začala pučať a bez prestania kvitne už poriadne dlho.“ Podobne sa zachovali všetky izbové kvety po polievaní energetizovanou vodou.
Niekto si do vody v rozozvučanej miske dáva aj polodrahokamy. „Voda a zvuk kamene prečistia a nabijú ich čistou energiou. Takto nabité kamene sa dajú použiť pri práci s čakrami alebo pri masáží,“ zhodli sa otec s dcérou.