RUŽOMBEROK. Takéto rozhodnutie však rómsky problém neodstráni. Až ďalší zápis prvákov začiatkom budúceho roka ukáže, či sa tohtoročná situácia zopakuje, či pripravované opatrenia budú pre školu to najvýhodnejšie riešenie.
Dve stretnutia za účasti vedenia mesta, odboru školstva, vedenia školy Dončova, rodičov rómskych detí a samosprávnych orgánov školy mali za cieľ nájsť najlepšie riešenia, aby aj v školskom roku 2012/2013 boli v Základnej škole (ZŠ) Dončova otvorené všetky ročníky.
Rešpektujú názor odborníkov
„Z ekonomického a vzdelávacieho hľadiska nie je perspektívne otvoriť triedu prvého ročníka len so siedmimi žiakmi. Rodičia akceptovali naše pripomienky s vysvetlením možnosti neotvoriť prvý ročník. Oslovia preto iné základné školy v meste, ktoré by mohli v budúcom školskom roku ich deti navštevovať,“ informoval v súvislosti s nedostatočným počtov detí prihlásených do prvého ročníka v tejto škole Stanislav Bella, zástupca primátora Ružomberka.
Dodal, že vedenie mesta ako zriaďovateľ školy pri riešení tejto problematiky rešpektuje vyjadrenia rady rodičov, rady školy a pedagogickej rady ZŠ Dončova, aby škola v budúcom školskom roku prvý ročník len s rómskymi žiakmi neotvorila.
Nízkym počtom detí prihlásených do prvého ročníka sa zaoberali aj členovia mestskej rady. O tom, či prvý ročník v budúcom školskom roku otvoria, definitívne rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na najbližšom zasadnutí 22. júna.
Aktivity školy rodičov nepresviedčajú
Marta Kráľovenská, riaditeľka školy, ktorú v tomto školskom roku navštevuje 255 detí, z toho 62 rómskeho pôvodu, je presvedčená, že nielen počty detí pri zápise do 1. ročníka, ale aj odhlasovanie žiakov z ďalších ročníkov súvisí s rómskymi žiakmi. Škola vraj nadobudla nálepku rómska aj v súvislosti s platným všeobecne záväzným nariadením mesta, ktoré sa nedodržiava.
„Mestská legislatíva umožňuje riaditeľom škôl zapisovať nerómskych žiakov z nášho školského obvodu. Podľa nás by mali zapísať aj zodpovedajúci počet Rómov, aby bol zabezpečený pomer rómskych a nerómskych žiakov vo všetkých školách. Jedine takto možno vyriešiť súčasnú situáciu v budúcnosti a škola prestane byť nálepkovaná ako rómska,“ tvrdí M. Kráľovenská.
Takýto administratívno-právny postup je, podľa nej, potrebný po vyčerpaní všetkých ostatných postupov, ktorými sa niekoľko rokov vedenie školy snažilo zbaviť nelichotivej nálepky.
Pred zápismi do škôl pedagógovia školy organizovali Deň otvorených dverí pre predškolákov, rodičia mali možnosť vidieť materiálno-technické vybavenie školy, zoznámiť sa s úspechmi žiakov. Vyučujúce robili prezentácie školy v materských školách a osobne pozývali rodičov na zápis.
„Škola sa zapája do projektov, ktoré nám pomohli zriadiť posilňovňu, elektronizovať školskú knižnicu, vybudovať tri počítačové učebne, jazykové laboratórium, modernú učebňu chémie. Zúčastňujeme sa všetkých predmetových olympiád a súťaží. Školu úspešne reprezentuje dramaticko-tanečný súbor, ktorý vystupuje na všetkých podujatiach mesta, zúčastňuje sa rôznych umeleckých súťaží. Napriek tomu zmeniť názor rodičov v situácii, keď si reťazovo podávajú informáciu - na tú školu si dieťa nedávaj – a vyvracať obavu z nevhodného prostredia, je takmer nemožné,“ tvrdí M. Kraľovenská.
Nešťastne medializovaná aktivita
Ďalším argumentom rodičov, prečo neprihlasovať svoje dieťa do školy Dončova, je, že mesto ako zriaďovateľ základného školstva zatepľuje, mení okná a strechy viacerých škôl, ale na Dončovu akoby zabúdalo.
„Z toho niektorí rodičia usúdili, že školu chce zriaďovateľ zrušiť. O priestory školy má, podľa nich, niekto veľký záujem a snaží sa neriešením rómskeho problému školu zlikvidovať,“ vyslovila jednu z hypotéz M. Kráľovenská.
Výsledkom je fakt, že v januári rodičia do Dončovej do prvého ročníka zapísali len 11 rómskych a štyri nerómske deti. Tri nerómske deti rodičia zo školy v krátkom čase odhlásili. Tým sa však únik budúcich prvákov z Dončovej neskončil. Nakoniec ostali v zozname len tri deti. Pritom v susednej základnej škole ich majú zapísaných viac ako sto. Intenzívne rokovania pri riešení krízovej situácie v Dončovej však namiesto upokojenia situácie vyhrotili problém ešte viac a hrozba odchodu ďalších nerómskych žiakov zo školy bola ešte väčšia.
Rokovania viceprimátora s rómskymi rodičmi sa totiž zúčastnili aj dve matky z iného školského obvodu nespokojné so situáciou, ktorá v škole pre budúcich rómskych prvákoch vznikla. Vyhlásili, že do školy privedú 15 rómskych detí, čo by v praxi znamenalo vytvorenie prvého čisto rómskeho ročníka.
Po odvysielaní príspevku z tohto zasadnutia v mestskej televízii sa rodičia nerómskych detí informovali, či škola skutočne plánuje otvoriť čisto rómsky prvý ročník. Vraj v prípade pravdivosti tohto postupu svoje deti od septembra odhlásia z Dončovej.
„Rodičom sa ťažko vysvetľuje, že všetky stanoviská školských orgánov sa nemusia realizovať. Stačí vyjadrenie jedného - dvoch rómskych rodičov a situácia, ktorú sme sa intenzívne stačili riešiť od februára, sa vracia na začiatok rokovaní,“ sťažovala sa M. Kráľovenská.
Situáciu netreba dramatizovať
S. Bella sa neobáva, že by podobný problém mohol vzniknúť aj pri zápise detí do školy v januári roku 2012. V Ružomberku je vraj v súčasnosti 25 detí predškolského veku rómskeho pôvodu. Aj súčasný problém, ktorý vznikol v ZŠ Dončova, nemá charakter žiadneho vyhrotenia situácie. Problém kompetentní riešia pokojne a racionálne. Stretnutia s rómskymi rodičmi boli, podľa jeho tvrdenia, racionálne a kultivované.
„Aby sa podobná situácia neopakovala, mesto pripravuje konkrétne administratívno-technické opatrenia. Musím však zdôrazniť, že aj po ich prijatí bude zachované právo rodičov slobodne si vybrať školu, ktorú bude ich dieťa navštevovať,“ poznamenal S. Bella s tým, že situáciu a jej riešenie netreba dramatizovať.