LIPTOV. Jednou z povinností je aj sociálne poistenie. „Usilujeme sa predísť často zbytočným problémovým situáciám, ktoré vyplývajú z prvého chýbajúceho obdobia poistenia. Po ukončení štúdia, či už stredoškolského, alebo vysokoškolského, by mali reagovať, no rozdielne,“ vysvetľuje riaditeľka liptovskomikulášskej pobočky Sociálnej poisťovne Jana Gemzová.
Rozdiel je aj v tom, či absolvent nastúpil do zamestnania, alebo nie. Ak nezačne pracovať hneď po ukončení štúdia, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti.
„Žiaľ, je jedno, či je evidovaný na úrade práce, alebo nie. Sociálne poistenie za neho štát neplatí. Ani počas štúdia za študentov nikto poistné na sociálne poistenie neplatí. Znamená to, že toto obdobie sa študentom ani absolventom štúdia nebude môcť zhodnotiť ako doba poistenia pri prípadnom uplatnení si nároku na niektorú z dávok, ktorú by mohol dostávať zo Sociálnej poisťovne,“ informovala Gemzová.
Každý, hoci nie je ani zamestnaný, má možnosť po ukončení štúdia platiť si ako dobrovoľne nezamestnaný poistné na sociálne poistenie, teda dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti. Takúto možnosť mu poskytuje legislatíva už v čase, keď je študentom, po dovŕšení šestnástich rokov.
„Dobrovoľne poistená osoba musí podať v príslušnej pobočke prihlášku, registračný list fyzickej osoby, ktorú nájde aj na našej internetovej stránke,“ povedala riaditeľka.
Ak idú pracovať do zahraničia
Pripomenula, že v trochu inej situácii sú absolventi, ktorí odchádzajú do zahraničia. „Ak sa po ukončení štúdia absolvent zamestná v zahraničí, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Len v prípade, že bol na Slovensku dobrovoľne poistený a zamestnal sa v štáte Európskej únie. Pochopiteľne, musí ísť o legálnu prácu a zamestnávateľ za neho riadne odvádza poistné na sociálne poistenie. Niekedy sa stáva, že sa z dobrovoľného poistenia zabudnú odhlásiť. Legislatíva Európskej únie nepripúšťa existenciu povinného poistenia v jednej krajine a dobrovoľného poistenia v druhej krajine. Výnimkou je dôchodkové poistenie, ktoré v súbehu možné je, avšak tiež len pri splnení určitých podmienok.“
Gemzová tvrdí, že každý môže byť povinne dôchodkovo poistený v jednej krajine Európskej únie a zároveň dobrovoľne dôchodkovo poistený aj na Slovensku len v prípade, ak už v minulosti platil sociálne poistenie v rámci právnych predpisov Slovenskej republiky, teda ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.
Ak začnú samostatne podnikať
Absolventi, ktorí začnú podnikať, teda sú samostatne zárobkovo činní, nemajú zatiaľ voči poisťovni povinnosti. „V zmysle zákona o sociálnom poistení povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká až od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti bol vyšší ako zákonom stanovená hranica. Inak povedané, ak absolvent štúdia začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť kedykoľvek v období po ukončení štúdia do konca tohto roka, jeho povinnosti sa voči poisťovni začínajú od 1. júla budúceho roka,“ vysvetlila Gemzová.
Ak nastúpia hneď do zamestnania
Absolventi, ktorí nastúpia do zamestnania okamžite po skončení školy, nemajú voči poisťovni žiadne povinnosti, pretože tie plní jeho zamestnávateľ.
„Často sa stáva a absolventi sa domnievajú, že dobrovoľné poistenie im automaticky zaniká. Nie je to pravda. Treba sa z neho riadne odhlásiť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Môže sa totiž stať, že prestane platiť, z poistenia sa neodhlási, automaticky sa stáva dlžníkom,“ upozornila Gemzová.
Ak poberajú sirotské dôchodky
Špecifickou skupinou sú študenti poberajúci sirotské dôchodky. „Absolventom stredoškolského štúdia sirotský dôchodok zaniká. Ale iba ak má menej ako 26 rokov prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a nepokračuje v ďalšom štúdiu. Dôchodok im vyplatia posledný raz v auguste. Nevyžaduje sa oznámenie. Ale ak dôjde k zmenám, poberateľ sirotského dôchodku je povinný o tom Sociálnu poisťovňu informovať do ôsmich dní.“
Absolventi stredoškolského štúdia spravidla pokračujú vo vysokoškolskom štúdiu a po zápise na vysokú školu sú povinní doručiť potvrdenie o návšteve školy.
„Absolvent druhého stupňa štúdia má nárok na výplatu sirotského dôchodku len do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky. Ale nejestvuje jednotný termín, preto treba oznámiť dátum vykonania štátnej záverečnej skúšky a od naj– bližšej splátky po dni vykonania štátnej záverečnej skúšky sa výplata sirotského dôchodku zastaví.
Absolvent, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul a pokračuje v štúdiu na inej škole, nie je už nezaopatrené dieťa a nárok na výplatu sirotského dôchodku viac nemá. Sociálna poisťovňa absolventovi bakalárskeho štúdia výplatu sirotského dôchodku zastaví. Po doručení potvrdenia o návšteve školy mu ju okamžite obnoví odo dňa zastavenia výplaty,“ dodala Gemzová.