LIPTOVSKÁ ANNA. Spadnuté múry, tiché ruiny Kostola svätej Anny sa dnes len nemohúcne prizerajú, ako sa do nich nemilosrdne zahryzáva zub času. Okrem historických záznamov dnes už nič nepripomína jeho niekdajšiu slávu a úctu ľudí zo širokého okolia. Zachovali sa len dva gotické portály a torzá múrov.
Obec požiadala o finančnú pomoc ministerstvo kultúry, pretože nie je v jej silách zvrátiť súčasný stav kostolíka. Vzhľadom na to, že kostol je v zozname národných kultúrnych pamiatok, bez dôsledne spracovanej projektovej dokumentácie, nemôžu spraviť ani krok.
„Či to budeme robiť rok alebo desať, na tom nezáleží v porovnaní s tým, ako dlho tu kostol stojí a ako dlho chátra,“ povedal starosta Liptovskej Anny Ivan Bella. Pamiatkari pri prideľovaní dotácií, podľa starostu, vyhlásili, že záchrana Kostola svätej Anny je pre nich prioritou v rámci liptovského regiónu.
Projekt je len začiatok
Na vypracovanie projektu, ktorý je odrazovým mostíkom pre spustenie záchranných prác a prvú etapu ,obnovy žiadala obec dotáciu vo výške 18-tisíc eur. Ministerstvo odkleplo polovicu, peniaze použije obec na spracovanie projektovej dokumentácie, ostatné financie bude hľadať na strane ďalších grantov a sponzorov.
Stále existujú pôvodné plány a maľby kostola, ktoré majú cirkevné úrady a pamiatkari. Tie by mali pomôcť pri jeho záchrane. „Najprv musíme mať v rukách projekt, ktorý bude rozsiahly, až potom môžeme zháňať peniaze na ďalšie opravy. Kostol je národná kultúrna pamiatka, svojvoľne do neho nemôžeme zasahovať,“ vysvetlil Bella.
Kostol odsvätili
Nemajú v úmysle len zachrániť kostolík, ktorý sa obdobím vzniku zaraďuje spoločne s Martinčekom, Ludrovou, Liptovskými Sliačmi a Liptovským Michalom k najstarším v Liptove. Chcú vytvoriť miesto, kde sa zastavia turisti, vyriešiť prístupovú cestu, chodníky, lavičky a osvetlenie. Okolo kostola, pri ktorom je miestny cintorín, už vysadili niekoľko tisíc stromčekov, čím ho oddelili od ostatnej časti obce.
„Zahraniční turisti, najmä z Maďarska, vedia, že v Liptovskej Anne je jeden z najstarších kostolov Liptova. Keď sa tu zastavia, sú sklamaní, pretože z neho zostali len zvyšky,“ opísal Bella. Na pôde Kostola svätej Anny sa už nemôžu slúžiť omše, pretože bol odsvätený. Starosta nevylučuje, že by sa po oprave mohol využívať aj na svoj pôvodný účel.
Nechcú kamuflovať
Prvoradé bude, v rámci obnovy, zastaviť padanie a deštrukciu múrov z lomového kameňa, teda zakonzervovanie súčasného schátraného stavu. V druhej etape chcú kostol dostavať a zastrešiť. To, čo zostalo, chcú spevniť a vyšpárovať. Ostatné dostavajú normálnou omietkou, ktorú priznajú. „Jasne odlíšime, čo je pôvodné a čo nové. Nechceme robiť žiadnu kamufláž," dodal starosta.
Ku kostolu pristavili začiatkom 19. storočia drevenú zvonicu, ktorá dodnes stojí, hoci aj na nej sa nemilosrdne podpísal zub času. Zvonicu chcú zachovať, brvná ešte stále vypovedajú o poctivej stolárskej práci vtedajších remeselníkov. Pôvodne v nej vyzváňal zvon z 18. storočia, ktorý je tiež v zozname kultúrnych pamiatok.
Jediný v hornom Liptove
Vznik kostola sa oficiálne datuje medzi roky 1260 až 1300. Pamiatkari zistili, že siaha najmenej do obdobia rannej gotiky, no môže byť aj starší, pretože stojí na románskych základoch. Požiar na začiatku 18. storočia ho odsúdil na neodvratnú cestu chátrania. V roku 1973, v súvislosti s výstavbou Liptovskej Mary, urobili pamiatkari posledný výskum a odvtedy sa s kostolom nepohlo.
Kedysi ho navštevovali veriaci zo širokého okolia, bol to spádový kostol pre Liptákov, ale aj blízkych Oravcov. V hornom Liptove bol svojho času jediný a dávajú ho aj do spojitosti s blízkym Liptovským hradom.