VÝCHODNÁ. Nosnou ideou omladeného autorského kolektívu je prezentácia pôvodného folklóru a aktívne zapojenie divákov.
„Všetci sa doslova modlíme, aby nepršalo a prestalo fúkať. Verím však, že verné početné publikum opäť rozohreje pestré trojdňové pásmo programov, ktorým chceme vyzdvihnúť jedinečnú krásu nášho ľudového tanca a spevu," uviedla pre TASR podpredsedníčka programovej rady Folklórneho festivalu Východná Katarína Babčáková.
Scénické spracovanie si, podľa nej, vždy vyžaduje istú mieru štylizácie, ale malo by vychádzať z dôkladnej znalosti pôvodného regionálne špecifického materiálu. „To je cesta, ktorú chceme na nepochybne najväčšom slovenskom folklórnom festivale raziť aj v budúcnosti, hoci sa celkom nebránime ani experimentálnej tvorbe," zdôraznila.
Organizátori si veľa sľubujú od zriadenia interaktívneho stanu. „Takýmto spôsobom chceme ukázať najmä mladým ľuďom, že folklórne tradície sa netýkajú len pár umelcov na scéne, ale nás všetkých. Je to úplne prirodzené kultúrne dedičstvo slovenského národa. Treba sa k nemu priznávať a učiť sa jeho prvky," skonštatovala Babčáková.
„Náš tanečný dom, v ktorom budú laickej verejnosti v úlohách lektorov k dispozícii skúsení učitelia tanca, objaví v areáli ľahko každý záujemca nielen o pasívne sledovanie programov, ale o aktívne zvládnutie krokových variácií. Biely stan bude určite počuteľný a vmestia sa doň všetci," dodal vedúci festivalového interaktívneho stanu František Morong.