Niektorí návštevníci prišli do Východnej až z Japonska, USA, Kostariky či Brazílie.
VÝCHODNÁ. Sprievod viac ako 1200 účinkujúcich, jeden z hlavných vrcholov druhého dňa 57. ročníka Folklórneho festivalu Východná (FFV), znemožnili dnes popoludní neutíchajúce dažďové prehánky. Zástupy tancachtivých divákov sa tak v ešte väčšej miere presunuli do novozriadeného interaktívneho stanu.
Veľký kus symboliky našiel v uplakanom počasí predseda programovej rady FFV Pavel Bútor. Vzdávame hold pamiatke nedávno zosnulých významných osobností slovenského folklóru Jozefa Majerčíka a Klimenta Ondrejku. Akoby aj nebo ronilo slzy, že títo naši dvaja velikáni a predovšetkým boží ľudia odišli do večnosti, skonštatoval pre TASR.
Organizačný štáb podľa neho dlho zvažoval definitívne zrušenie festivalového sprievodu. Nechceli sme sklamať množstvo ľudí, no napokon zvíťazil zdravý rozum. Dážď a blato by neprospeli krojom, ktoré majú obrovskú hodnotu a ich zhotovenie či oprava nie je v súčasnosti rozhodne lacným špásom, zdôraznil Bútor.
Roztancovaný a rozospievaný stan praskal vo švíkoch. Počasiu sa nedá rozkázať, ale vo všetkom zlom treba hľadať to dobré. Aspoň sme mohli myšlienku, aby si mohol každý záujemca vyskúšať a naučiť sa niečo, čo doteraz mohol väčšinou iba pasívne sledovať z hľadiska, uviedol vedúci interaktívneho stanu František Morong.
Zmoknutú premiéru mala vo Východnej spevácka skupina Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec z okresu Levice. Škoda na poslednú chvíľu odvolaného sprievodu, tešili sme sa naň. Nevadí, aj tak sme si schuti zanôtili. Interaktívny stan bol ideálnym náhradným riešením, povedal člen spomínanej speváckej skupiny Ján Trnkus.
Na nepriaznivé počasie sa trochu posťažoval aj ľudový remeselník a výrobca hudobných nástrojov Peter Pajkoš z Košíc. Chlad a vietor sa dá zvládnuť, nepríjemnejší je dážď. Voda nepôsobí dobre na výrobky z dreva. Neustále sme ich museli schovávať. Čo už narobíme, to patrí k jarmoku. Nie vždy svieti slnko, podstatná je pravá festivalová atmosféra a tá pod Kriváňom opäť bola, dodal.