Skaly vraj majú svoje prírodné skalné bytosti. Starajú sa o ne, keď treba, skalu rozdrobia, inokedy ju zas spevnia. Celý deň pracujú a chránia ju, v noci tancujú, oddychujú.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Skaly na severne Morave sa zoskupili do nádherných skalných mestečiek. Sú vytvorené z pieskovcov, o modelovanie ich zaujímavých tvarov sa postarali voda, mráz a vietor. Také sú Adršpašské, Teplické a Prachovské skaly či Hruboskalsko.
Adršpašské skaly sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie a spolu s Teplickými skalami tvoria najväčšie celistvé skalné mesto Českej republiky. Zároveň sú obe skalné mestá príťažlivé nielen pre domácich, ale pre turistov z celej Európy. Medzi najznámejšie útvary patria Milenci, Džbán, Homoľa cukru, Slonie námestie, Starosta a starostova, ktorých poznáme aj my na Slovensku z obalu minerálnej vody Toma Natura.
V Adršpašských skalách sa ukrýva takáto tigria hlava. FOTO: AUTORKA
Hruboskalsko je ďalším skalným mestom, ktoré je charakteristické až 60-metrovými vysokými skalnými vežami. Z nich najvyššie a najznámejšie sú Kapelník, Taktovka, Maják, Dračí zub a Dračia veža. Vedú na ne aj horolezecké výstupy.
Hovorí sa, že prírodné bytosti dávajú svojim chránencom tváre. Možno aj tieto skaly od nich dostali svoju podobu. Je až taká, že človeku sa pri pohľade na ne tají dych. Toto dokázala príroda?
Výstava fotografií zo skalných severomoravských mestečiek potrvá v Galérii v okne v mikulášskom Jogacentre do konca júla.