VÝCHODNÁ. Pracovníci Strediska genofondu rýb (SGR) Východná Štátnych lesov TANAP-u vypustili do tatranských potokov približne sedemdesiatpäťtisíc násad pstruha potočného.
Cieľom každoročného zarybňovania je udržanie populácie pôvodného druhu potočných rýb, ktoré sa v tokoch vyskytujú. V národných parkoch sa každý rok zvyšuje počet vydier, bocianov a volaviek a ryby sú súčasťou ich potravy.
Pstruhy vypustili, lipne dorastajú
„Prvé pstruhy potočné sme vypustili do vôd tatranských tokov na Orave, a potom postupne v ďalších deviatich lokalitách ochranných obvodov od Podbanského až po Tatranskú Javorinu a Červený Kláštor,“ informoval vedúci SGV Východná Pavol Vechter.
Na jeseň, keď násady lipňa tymianového dorastú v rybníkoch strediska vo Východnej, vypustia z nich približne päťtisíc do Bieleho Váhu.
Chovajú aj pstruhy dúhové
Vo svojich rybníkoch chovajú, okrem dvoch spomínaných druhov rýb, aj pstruha dúhového. Približne dve tretiny z odchovu každoročne použijú na zarybňovanie drobných vodných tokov v Tatranskom národnom parku a Pieninskom národnom parku. Zvyšok predajú záujemcom ako násady na zarybňovanie lovných revírov a rybníkov mimo národných parkov.
Najviac tatranských potokov sa vlieva do vôd liptovských rybárskych revírov, preto rybári v Liptovskom Hrádku a Liptovskom Mikuláši volajú po bližšej spolupráci. „Nevedeli sme o zarybňovaní v Tatrách,“ povedal predseda mestskej organizácie rybárskeho zväzu v Liptovskom Mikuláši Ján Čáni.
„Nedávno sme sa zhodli, že by nám pri udržiavaní populácie pôvodných druhov rýb v našich revíroch veľmi pomohlo, keby sme sa s revírom v TANAP-e vzájomne informovali,“ dodal Čáni.