Utorok, 12. december, 2017 | Meniny má Otília
Pridajte si svoje mesto

Poslanci schválili zámer predať Dom služieb a Bytový podnik

Dom služieb a budovy, v ktorých sídli Bytový podnik aj s pozemkami, mesto ponúkne na predaj.

Dom služieb bude na predaj. Zámer predať ho schválili poslanci.(Zdroj: JÁN TRNOVSKÝ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Poslanci odsúhlasili zámer predaja Domu služieb, parkoviska, trhoviska a Rohonciho záhrady spolu s pozemkami s výmerou viac ako 16-tisíc metrov štvorcových. Zostatková hodnota stavieb je približne 468–tisíc eur, pozemkov viac ako 210-tisíc eur.

„Hodnotím to ako porušenie volebného sľubu pána Slafkovského, pretože sľúbil, že Dom služieb bude rekonštruovať," povedal exprimátor Ján Blcháč a dodal: „My sme mali iný model, že urobíme obchodnú spoločnosť, do ktorej vložíme majetok a určitý podiel ponúkneme na predaj z dôvodu rekonštrukcie."

Bytový podnik presťahujú na mestský úrad

Poslanci schválili aj zámer predaja komplexu budov Bytového podniku s pozemkami s rozlohou takmer 3330 metrov štvorcových, ktorých hodnota je asi 55–tisíc eur.

Zostatková hodnota stavieb je necelých 50-tisíc eur. Zamestnanci Bytového podniku by sa mali presťahovať do priestorov mestského úradu.

„Spojenie zámeru rekonštrukcie a prestavby Domu služieb aj komplexu Bytového podniku môže byť veľmi úspešný projekt. Mesto si tam v každom prípade chce nechať nejaký vplyv, aby mali kde byť holiči, kľúčová služba, informačné centrum a podobne. Ak sa podnikatelia spoja, budeme trvať na tom, aby mohli vstúpiť do projektu, aby si tam mohli predplatiť svoje priestory,“ povedal primátor Alexander Slafkovský.

Nehnuteľnosti budú predmetom obchodnej verejnej súťaže. Cena, za ktorú ich mesto ponúkne na predaj, bude najmenej vo výške všeobecnej hodnoty nehnuteľností stanovenej podľa znaleckého posudku.

V dôvodovej správe je, že cieľom predaja je získať najvhodnejší investičný zámer pre ich zhodnotenie z hľadiska stavebno-technického, architektonického aj ekonomického.

Pôvodne bol v pláne rokovania mestského zastupiteľstva 23. júna aj zámer prenajať bývalý župný dom na Námestí osloboditeľov, kde sídli aj obvodný úrad.

Komisia finančná, majetkovoprávna a cestovného ruchu prenájom bývalého župného domu neodsúhlasila a na zastupiteľstve ho napokon poslanci neprerokovávali.

Kúsok šatne stál na mestskom pozemku

Dlhú diskusiu vyvolal návrh predať pozemok s rozlohou dvesto metrov štvorcových bratom Jergušovi a Ladislavovi Bačovcom za dve eurá za meter štvorcový.

Bačovci vybudovali na Podbrezinách pred desiatimi rokmi športový areál, ktorého súčasťou je aj hokejbalové ihrisko. Pozemky im mesto predalo za korunu s tým, že športovo-rekreačný účel areálu zachovajú 50 rokov a predkupné právo bude mať mesto za rovnakú cenu.

Ihrisko využívajú bezplatne deti zo základných škôl na Podbrezinách, v Okoličnom aj Centrum voľného času (CVČ). Bezplatne ho poskytujú aj na rôzne mestské športové podujatia, v zime sa naň chodia ľudia korčuľovať.

K ihrisku postavili aj šatne. Viac ako dve tretiny stoja na ich pozemku a asi dvesto metrov štvorcových na mestských pozemkoch. Mestu za ne Bačovci platia už päť rokov nájom približne päťsto eur ročne.

„Chceme pozemok kúpiť, aby celá šatňa stála na našom pozemku. Za šatne platíme mestu daň z nehnuteľnosti viac ako osemsto eur ročne aj nájomné,“ povedal Jerguš Bača, majster sveta v ľadovom hokeji z Göteborgu z roku 2002.

Robili to, aj keď to nemali na papieri

Opoziční poslanci namietali, že podľa pravidiel hospodárenia s majetkom mesta je hodnota pozemkov v tej lokalite 18 metrov štvorcových. Za túto cenu odporučila predať Bačovcom pozemky aj komisia finančná, majetkovoprávna a cestovného ruchu. Napokon poslanci schválili predaj pozemku za navrhované dve eurá za meter štvorcový.

V zmluve ich zaviazali zadarmo poskytovať ihrisko základným školám na Podbezinách, v Okoličnom, CVČ a Mestskému futbalovému klubu Tatran päť až desať hodín týždenne na dobu desiatich rokov. „Robíme to už desať rokov, aj keď to nebolo na papieri,“ skonštatoval Jerguš Bača.


  1. Záchranári očakávajú ďalší nápor vetra Video 2 086
  2. Do Korytnice vypravili vlak po štyroch desaťročiach 958
  3. Razenie tunela Čebrať chcú obnoviť vo februári Foto 639
  4. Na Kamennom poli vyrastá veľký nákupný komplex 315
  5. Legendárna detská ozdravovňa Železnô končí 231
  6. Takmer 600 rokov na tom istom mieste 177
  7. Do Korytnice vypravili vlak po štyroch desaťročiach 148
  8. Razenie tunela Čebrať chcú obnoviť vo februári Foto 123
  9. Mikuláš je značka, ktorú nevyužívame naplno 98
  10. Slovensko spieva koledy 57

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Záchranári očakávajú ďalší nápor vetra

Stredisko Jasná je bez elektriky a padajú tam stromy. Problémy mali aj v Liptovskej Lúžnej.

Do Korytnice vypravili vlak po štyroch desaťročiach

Po viac ako štyridsiatich rokoch vypravili motorový vlak z ružomberskej hlavnej stanice na trať vedúcu do Korytnice. Ružomberskí nadšenci by boli radi, keby historický vláčik jazdil po trati pravidelne.

Razenie tunela Čebrať chcú obnoviť vo februári

Práce sa naplno rozbehnú až po tom, ako diaľničiari ukončia proces posúdenia vplyvov novej trasy tunela na životné prostredie.

Na Kamennom poli vyrastá veľký nákupný komplex

Nový obchodný dom s názvom Retail park Liptovský Mikuláš otvoria v lete.

Legendárna detská ozdravovňa Železnô končí

Tesne pred oslavou storočnice ju ministerstvo zdravotníctva zatvára.

Blízke regióny

Cesta medzi Tvrdošínom a Námestovom je pre silný vietor zatvorená

Stromy pri Oravskej priehrade padajú ako zápalky. Pre bezpečnosť polícia tadiaľ autá nepúšťa. Dopravu odkláňa na Bobrov, poľskú Veľkú Lipnicu a Jablonku do Trstenej.

V okolí Žiliny opäť vyčíňal vietor. Vrátna dolina je neprejazdná

Popadané stromy na severe krajiny odtrhli od elektriny ďalšie tisícky domácnosti.

Na cestu pri Oravskej priehrade spadol kus hory

Cestu medzi Tvrdošínom a Námestovom od večera sprejazdňujú hasiči a pilčíci. Budú tam ešte minimálne tri hodiny.

Vietor láme stromy, bez elektriny sú stovky domácností

Niekde nejde elektrina pre potrhané vedenia už viac ako dvanásť hodín. V noci nánosy naviateho snehu zablokovali viaceré oravské cesty.

Bez prúdu zostanú stovky Oravcov celú noc

Rozsiahly výpadok elektriny na hornej Orave pretrváva. Niektoré obce môžu byť bez prúdu ešte minimálne do zajtrajšieho rána.

Všetky správy

Raši: Pre EEI nie som župan. Treba s ňou skončiť

Z ničoho sa urobila megakauza, sťažoval sa košický primátor.

Faktúra za Kiskove lety stojí na vode

Premiér Robert Fico sa už takmer mesiac vyhráža tým, že pošle Andrejovi Kiskovi faktúru na takmer milión eur za lety do Popradu.

Doteraz sme nedávali ani jeden kameň, reagujú v Smere na Ficov výrok

Ak nám niekto bude nadávať do červených kmérov, budeme ho žalovať, vysvetľuje poslanec Dušan Jarjabek, ako pochopil svojho straníckeho šéfa.

Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Možno je to taká diagnóza spoločnosti, že je schopná si kohokoľvek zvoliť. Som z toho smutný.